Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče

Přeshraniční předávání informací o dopravních přestupcích znělo jako dobrý nápad. Tento případ ale ukazuje, že něco je hodně špatně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče

21.4.2019 | Mirek Mazal

Přeshraniční předávání informací o dopravních přestupcích znělo jako dobrý nápad. Tento případ ale ukazuje, že něco je hodně špatně.

Už několikrát jsme psali o případech, kdy byla českému řidiči ze zahraničí zaslána výzva k úhradě pokuty za překročení nejvyšší povolené rychlosti, i když dotyčný v oné zemi v danou dobu prokazatelně nebyl a jeho vůz jakbysmet. Některé kauzy jsou komplikované, jedna je ale do očí bijící ukázkou možného selhání celého systému. A obtížného řešení nastalé křivdy.

Možná si vzpomenete na absurdní byrokratickou mašinérii francouzských úřadů, které za údajné překročení rychlosti o 2 km/h uhání českého majitele 82 let staré motorky. Dotyčný v zemi nikdy nebyl, jeho motocykl by tam ani nedojel, přesto po něm francouzské orgány vyžadují zaplatit pokutu za rychlost, které motocykl ani nesvede dosáhnout.

V rámci krátké rekapitulace připomeneme, že jeden z našich čtenářů dostal výzvu k uhrazení pokuty 45 až 180 Eur (tehdy 1 161 Kč až 4 646 Kč, podle rychlosti úhrady) z Francie za jízdu rychlostí 112 km/h v místech, kde je povoleno jet nejvýše 110 km/h. Fakticky tedy měl jet 118 km/h, po započtení tolerance dané možnou nepřesností měřidla je z toho ale prokazatelných 112 km/h. Banální prohřešek za dost peněz - nejméně přes tisíc korun za 2 km/h nad limit je troufalé. Ale je to o to horší, že se nic takového nestalo.

Pochybnosti o jeho tvrzení lehce vyvrací už sám historický motocykl ČZ 250 Sport z roku 1937, na kterém by tak daleko vyrazil asi jen sebevrah. Navíc mylně změřenou rychlost 112 km/h by s takovým veteránem stejně nikdy jet nemohl, protože dle technického průkazu dosáhne maximální rychlosti 95 km/h.

Na první psaní muž z Česka odpověděl podloženou obhajobou o své nevině. Do odvolání s podporující fotodokumentací argumentoval slovy:
„(...) obdržel jsem výzvu k úhradě pokuty číslo 3618759539. V reakci na uvedenou výzvu musím konstatovat, že ani já ani uvedené vozidlo nebo jeho registrační značka jsme nikdy nenavštívili Francii. Navíc motocykl s touto registrační značkou je rok výroby 1937 a s ohledem na jeho výkon není technicky schopen dosáhnout Vámi naměřenou rychlost. Maximální rychlost udávaná výrobcem je dle technického průkazu 95 km/h.
(...) S motocyklem jsem absolvoval kontrolu technické způsobilosti ve stanici STK/Dekra v místě bydliště. Jako přílohu zasílám fotokopii technického průkazu, dokladu o absolvování kontroly STK/Dekra a foto motocyklu pro srovnání s Vaším záznamem.“

Jasné vyjádření nebylo posledním dobrovolným úkonem českého podezřelého. Po několika dalších marných dopisech pomocí svých známých opatřených plnou mocí získal i jasný důkaz o svém čistém svědomí. Přátelé žijící ve Francii získali potenciálně usvědčující snímky radaru, které ukazovaly, kdo skutečně rychlost překročil. Podle snímku pořízeného těsně před desátou hodnou ranní radar zachytil nikoliv motorku, ale klasické auto značky Volkswagen Tiguan s registrační značkou začínající číselnou kombinaci 5Z0 438. Chybí čtvrtá číslice, kterou zakryla větev přímo ve výhledu záznamové kamery.

Kvůli neořezaným stromům radar zaregistroval tato čísla, na základě kterých byrokraté kontaktovali majitele takové značky. Vtip je v tom, že automobil má registraci jiného formátu se sedmi políčky, majitel motorky se značkou 5Z 0438 přišel k celé věci jako slepý k houslím.

Úředník si neověřil všechny potřebné informace a adresoval výzvu k zaplacení jen podle nesprávně vyhotoveného snímku auta s neúplnou registrační značkou na zádi. Jednoduše zadal do databáze přeshraničního předávání informací nejviditelnější číselnou kombinaci a tím se začal orientovat na úplně jiného člověka s vzácným motocyklem v garáži.

Čech upozornil druhou stranu na rozdíly v označení dopravních prostředků, ale ve schránce se vždy znovu objevil opakovaný pokyn k úhradě pokuty. Veškerá argumentace nepadla na úrodnou půdu a o žádaném odškodnění 300 Eur (7 700 Kč) nemůže být ani řeč - na tento požadavek Francouzi vůbec nezareagovali.

Jak nám sám poškozený sdělil, identitu skutečného viníka zjistil za deset minut, a proto netuší, proč se to nepodařilo francouzským orgánům. Samozřejmě svého krajana neudal, ale teď jen čeká, co bude dál. Pochybujeme, že se tato absurdita obejde bez několika dalších zbytečných dopisů.


Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 1 - Neopravnena pokuta Francie 01Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 2 - Neopravnena pokuta Francie 01aČechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 3 - Neopravnena pokuta Francie 02Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 4 - Neopravnena pokuta Francie 03
Majiteli staré motorky přišla neoprávněná pokuta z Francie, proto se rovnou odvolal

Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 5 - Neopravnena pokuta Francie 04Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 6 - Neopravnena pokuta Francie 05Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 7 - Neopravnena pokuta Francie 06Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 8 - Neopravnena pokuta Francie 07Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 9 - Neopravnena pokuta Francie 08Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 10 - Neopravnena pokuta Francie 09Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 11 - Neopravnena pokuta Francie 10Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 12 - Nespravna pokuta z Francie foto 03Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 13 - Neopravnena pokuta Francie 11Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 14 - Neopravnena pokuta Francie 12Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 15 - Neopravnena pokuta Francie 12a
Také se pochlubil, čím měl dojet do Francie a porušovat předpisy

Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 16 - Neopravnena pokuta Francie 13
Francouzi si trvají na svém...

Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 17 - Nespravna pokuta z Francie foto 01Čechům stále chodí pokuty i ze zemí, kde nikdy nebyli, extrémní případ se dál vleče - 18 - Nespravna pokuta z Francie foto 02
...i když je jasné, že větev před radarem zakryla poslední písmeno delší registrační značky auta, jehož řidič by měl být kontaktován

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše