Reklama

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta

Existuje spousta možností, jak citelně snížit spotřebu vašeho auta, aniž byste museli investovat do lepších pneumatik či čehokoli podobného. Tady je 10 přesně takových tipů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta

16.7.2018 | Petr Prokopec

Existuje spousta možností, jak citelně snížit spotřebu vašeho auta, aniž byste museli investovat do lepších pneumatik či čehokoli podobného. Tady je 10 přesně takových tipů.

Ceny pohonných hmot aktuálně nejsou zrovna nízko. Natural 95 v průměru pořídíte za zhruba 33,20 Kč, motorovou naftu pak o nějakých šedesát haléřů levněji. To jsou nejvyšší sumy od konce roku 2014, o absolutní rekord ale rozhodně nejde. Ještě hůře bylo v září 2012, kdy na některých čerpacích stanicích byla pokořena hranice 40 Kč. Je otázkou, zda se znovu dostaneme přes tuto sumu, vyloučit to ale nelze.

Je tak vlastně nad slunce jasné, že vlastnictví automobilu se bude do budoucna jen prodražovat. Nejde přitom jen o pohonné hmoty, ale také o pojištění, parkovné či stále komplexnější mechaniku, jež logicky ústí ve vyšší sumy utrácené v servisech. A dá se předpokládat, že další poplatky časem ještě dorazí, jak budou vlády tlačit na rozmach elektrické mobility.

Obdobná situace možná i překvapivě s příchodem léta propukla ve Spojených státech, kde cena benzínu rovněž dosáhla maxima za poslední čtyři roky. Americká zákaznická federace proto zveřejnila 10 zásad, jež mohou vést ke snížení spotřeby až o 13 procent (brán je tím průměr, nikoliv součet všech níže zmíněných možností). Stejného výsledku můžete dosáhnout i vy, koneckonců jde o tipy, které platí na obou stranách Atlantiku.

1. Zkontrolujte víčko nádrže

Na první pohled naprostá banalita je ve Státech problém pro 17 procent motoristů, kteří jezdí se zlomeným nebo zcela absentujícím víčkem palivové nádrže. Díky tomu mohou do ovzduší unikat výpary, což vede nejen k poškozování životního prostředí, ale také ke snižování dojezdu. Pravda, sice o minimum, neboť správné víčko vám dokáže uspořit pouze 0,7 procenta z nákladů na palivo, nicméně každý haléř se počítá. Zvláště když špatné víčko je nejčastější příčinou vedoucí i k rozsvícení ikonky „zkontrolujte motor“.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 1 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 01

2. Prověřte geometrii přední nápravy

Motoristé sice již pravidelně nechávají přezouvat svá auta z letních pneumatik na zimní (a zase naopak), přičemž neopomínají ani na výměnu obutí. Ovšem jen málokdo nechává kupříkladu po zimě zkontrolovat geometrii přední nápravy. Ta ovšem může být vlivem přejezdu mnoha nerovností rozhozena, což vede nejen k nerovnoměrnému sjíždění pneumatik, ale také ke zvýšení spotřeby až o 10 procent. Správně fungující mechanika pak logicky může znamenat úsporu až o tutéž porci.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 2 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 02

3. Mějte správně dofouknuté pneumatiky

Nemusíme zůstávat jen u špatné geometrie, zmínit lze i špatně dohuštěné pneumatiky. Řada lidí má hned dvě kompletní sady pro různé období, jež si navíc přehazuje zcela sama. Na dofouknutí ale během této operace nedochází, kvůli čemuž až čtvrtina motoristů může jezdit na podhuštěných gumách. To může vést ke zhoršení spotřeby až o 2,8 procenta, přičemž velký výkyv může přijít i u jinak dobře nahuštěných ve chvíli, kdy se venkovní teplota změní o 10 stupňů Celsia. To bylo přitom v posledních týdnech dost časté.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 3 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 03

4. Volte správný motorový olej

Do motoru lze nalít prakticky jakýkoliv olej a určitě je lepší nějaký žádný. Nicméně platí, že specifickou pozornost byste měli věnovat výrobci co nejnižší doporučované viskozitě. Ta ovlivňuje moc motor namáhá pohyb klikové hřídele v olejové lázni, což opět ovlivňuje spotřebu. Pokud tedy kupříkladu užíváte olej 5W-30, ovšem nahradíte jej specifikací 10W-30, přicházíte o 1-2 procenta paliva.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 4 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 04

5. Mějte seřízený motor

Jen špatný olej nemusí přispět k horší spotřebě, v motorovém prostoru se koneckonců nachází stovky komponentů. Pokud přitom některé z nich fungují nesprávně či jsou-li nesprávně nastaveny, máte hned dvojí problém. V prvé řadě totiž můžete propadnout při emisích. Jelikož ty jsou jen jiným vyjádřením spotřeby, je celkem jisté, že navýšení na jedné straně se rovná navýšení na straně druhé. To se může rovnat až 4 procentům spotřeby.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 5 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 05

6. Nepřevážejte zbytečnosti

Čím vyšší je hmotnost automobilu, tím vyšší je i jeho spotřeba. O redukci kil by se samozřejmě v prvé řadě měl starat především výrobce, nicméně jeho snaha může být velmi snadno negována vaší leností. Pokud zkrátka vyprazdňuje zavazadelník příliš pomalu nebo s sebou neustále vozíte třeba jízdní kolo pro případ, že budete mít náhodou čas na projížďku, zbytečně zatěžujete rodinný rozpočet. Již pouhých 50 kilo nadváhy totiž zvedá žíznivost o 1-2 procenta.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 6 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 06

7. Vypínejte motor během čekání

Nejde tu i systém start-stop, který vypne motor i pokud se pár vteřin rozhlížíte z vedlejší na křižovatce. Jde spíše o situace, jako je dlouhé stání u železničního přejezdu, při němž nepotřebujete mít puštěnou klimatizaci. Je logické, že pokud je motor vypnutý, nespotřebovává žádné palivo a pokud běží minuty na prázdno na volnoběh, zatěžuje jej to jistě více než jeden opakovaný start. Ušetřené palivo se bude lišit případ od případu, Američané hovoří o možné průměrné úspoře ve výši 0,7 procenta pro případ lidí, kteří motor zbytečně nevypínají nikde a nijak.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 7 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 07

8. Nestůjte zbytečně na brzdě

Pokud jste majitelem vozu s manuální převodovkou, je poměrně typické, že si odkládáte nohu na spojku. I to lecčemu škodí, spotřebě ale zrovna ne. Nicméně u aut s automatem si někteří odkládají nohu na brzdu, čímž pochopitelně zbytečně zatěžují motor a opotřebovávají brzdy. Podobně lze s automatem nadměrně spotřebovávat palivo při stání třeba v městských kolonách, kdy necháte brzdy a motor se zbytečně „prát”. Něčím takovým může dojít ke zbytečnému navýšení spotřeby až o 35 procent.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 8 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 08

9. Jezděte pomaleji

Zmiňovat, že jízda na plný plyn se rovná víru v nádrži, je snad již naprosto zbytečné. Nicméně asi jen málokdo ví, jaké rozdíly ve spotřebě odpovídají byť jen lehce odlišnému tempu. Kupříkladu pokud jedete 105 km/h namísto stodesítkou, může dojít k poklesu až o 7 procent. Sami ovšem musíte uvážit, zda je to dostatečné množství za těch pár extra minut, jež na silnici strávíte.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 9 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 09

10. Jezděte plynule

Tohle zná asi řada lidí - stojíte na brzdě, napětí roste, vzduchem prolétne praporek a vy naplno sešlápnete pedál a jako šílenec se řítíte k první zatáčce, kde pro změnu jdete velmi prudce na brzdu. A poté znovu plyn a to celé nanovo a nanovo. Co na okruhu může vést k potlesku, to na běžné silnici vede ke stesku. Pokud tedy chcete jezdit co nejúsporněji, musíte v podstatě brzdy používat co nejméně a s energii investovanou do zrychlení vozu správně hospodařit. Tím vás nechceme dostat do problémů, spíše jen poukazujeme na vyrovnanou jízdu, kdy se snažíte předvídat manévry ostatních. Ušetřit tím můžete až 20 procent.

Ceny paliv rostou. Tady je 10 tipů, jak jednoduše a levně snížit spotřebu auta - 10 - Spotreba a tipy na jeji snizeni 2018 10

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše