Reklama

Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem?

Moderní auta mají elektronické voliče a něco podobného je nerozhodí, nestane se nic. Ale co když totéž uděláte v autě staršího data zrodu ještě s mechanickým voličem?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem?

14.8.2018 | Mirek Mazal

Moderní auta mají elektronické voliče a něco podobného je nerozhodí, nestane se nic. Ale co když totéž uděláte v autě staršího data zrodu ještě s mechanickým voličem?

Americký tvůrce videí, který na Youtube vystupuje pod značkou AutoVlog, ukazuje řidičům následky potenciálně nepříjemných situací, do kterých se na silnici mohou dostat. Z jeho dílny tak vyšly názorné ukázky různého typu, mohli jsme vidět například co se stane, když za jízdy někdo zmáčkne startovací tlačítko, nebo jaké následky má vyhození klíče za jízdy u auta s bezklíčovým systémem. Pozornosti neunikl ani další nevítaná situace, tedy co se stane, když se v autě s automatickou převodovkou za jízdy omylem zařadíte zpátečku, tedy přesunuli páku na pozici označenou písmenem R.

Něco takového se teoreticky může stát, třeba při vyřazování na neutrál nebo neopatrným pohybem ruky za určitých dalších okolností. Jak ukázal dřívější pokus, moderní automat katastrofickému scénáři v podobě zničení převodovky zabrání, jen se zapnou zadní parkovací senzory s kamerou. Volič byl elektronický a řídící jednotka převodového ústrojí nedovolí zařadit zpátečku při dopředném pohybu vyšší rychlostí, jen prostě vyřadí na neutrál. Elektronika je připravena předejít následkům lidské chyby, starší automatické automatické převodovky ale něco takového z podstaty nedovedou.

Tušili jsme, že přijde okamžik, kdy někdo pokus zopakuje s vozem bez chytré elektronické ochrany moderního automatu. Chvíle právě nastala a v hlavní role tentokrát účinkuje Chevrolet Prizm, přeznačkovaná Toyota Corolla z roku 1998 s automatickým řazením ze staré školy. Řidič postupně ukáže, co nastane po zařazení páky do zpětného chodu a do parkovací polohy během jízdy.

Zařazení zpětného chodu při rychlosti okolo 65 km/h má za následek škubnutí, po kterém se vypne zapalování. Chevrolet k velkému překvapení zůstane v jednom kuse, stačí zastavit, znovu nastartovat, zvolit režim jízdy dopředu a starý sedan normálně funguje dál. Opakovaný pokus ukáže to stejné - je vidět cuknutí vozidla kvůli samovolnému lehkému přibrzdění a následné vypnutí motoru. Nic jiného se nestalo, kdo čekal minimálně zničení převodovky, musí počkat na jindy.

Jinou dohru má přesunutí voliče řazení do polohy P jako parkování. V takovém případě se ozvou nepříjemné kovové zvuky doprovázené zápachem v kabině. Z rychlosti okolo 70 km/h auto po chvíli přískokem zastaví na místě, ale opětovné rozjetí mu nedělá potíže. Parkovací západka tím byla nepochybně zlikvidována, sama převodovka i auto vůbec ale přežily bez větší úhony.

Necitlivý experiment ukázal, že na zařazení zpátečky za jízdy se myslelo už dříve a i pro dvacetiletou techniku bez velkých elektronických pomocníků je to řešitelný přešlap. Ten jistě nezpůsobí nic dobrého, ale auto si s tím poradí. Nedojde k nebezpečnému zablokování kol nebo k destrukci dílů. Poloha parkování je pro převodovku daleko horší, ale ani tento neznamená problém z hlediska jízdy či devastace cennější techniky. Po skončení trápení zelený Prizm odjel po svých, jednoznačně si zasloužil uznání a může očekávat další nenormální pokusy. Tušíme, že jeden z nich bude poslední, v těchto dvou ale obstál.

Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem? - 1 - Co se stane staremu automatu po zarazeni zpatecky 01Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem? - 2 - Co se stane staremu automatu po zarazeni zpatecky 02Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem? - 3 - Co se stane staremu automatu po zarazeni zpatecky 03Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem? - 4 - Co se stane staremu automatu po zarazeni zpatecky 04Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem? - 5 - Co se stane staremu automatu po zarazeni zpatecky 05Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem? - 6 - Co se stane staremu automatu po zarazeni zpatecky 06Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem? - 7 - Co se stane staremu automatu po zarazeni zpatecky 07Co se stane, když za jízdy omylem zařadíte zpátečku ve starším voze s automatem? - 8 - Co se stane staremu automatu po zarazeni zpatecky 08
Zařazení zpátečky a parkovacího režimu na dvacet let staré automatické převodovce není to poslední, co auto zažije. Překvapivě si s neurvalým chováním poradí s nadhledem

Zdroj: AutoVlog@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama