Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy

Oprava automobilu vlastními silami vyžaduje spolehlivý zvedák, jinak člověk může přijít k úrazu. Jak se tedy se zatížením vypořádávají různé typy heverů?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy

1.11.2018 | Mirek Mazal

Oprava automobilu vlastními silami vyžaduje spolehlivý zvedák, jinak člověk může přijít k úrazu. Jak se tedy se zatížením vypořádávají různé typy heverů?

Automobilové zvedáky a podpěry se používají k nadzvednutí vozu v domácích podmínkách či na cestách, nejčastěji když musíme vyměnit kolo s „píchlou” pneumatikou. Při výběru je nezbytné znát celkovou hmotnost auta, aby nepřesáhla maximální přípustnou nosnost heveru, vydrží ale zvedáky skutečně to, co výrobci avizují? A pokud ano, jaký je jejich reálný limit? Přesně na to se zaměřil test nám už známého kanálu Hydraulic Press na Youtube.

Ten vyzkoušel schopnosti tří typů zvedáků a jedné podpěry. V případě heverů jde o dvě hydraulická (pojízdný a statický) a jedno nůžkové zařízení. První jmenovaná fungují pomocí pumpování násadou, nebo kompresorem. Po akci se spouští na zem uvolněním pojistného ventilu. Díky hydraulice pohyb vzhůru probíhá téměř bez námahy a takový mechanismus má odolat i hodně těžkým vozidlům.

Nůžkový zvedák pracuje na principu stahování závitu ocelového šroubu vedeného středem mechanismu, díky kterému se rozevírají nosná ramena a dochází ke zdvihání automobilu. Oproti hydraulickým heverům jsou levnější a zdají se méně odolné proti přetížení. Jako nejodolnější se tváří klasické stavitelné podpěry na stabilních nohách, ale pochopitelně, ty dovolí pouze udržet auto nad zemí, nikoli jej do této pozice dostat.

Jak je to doopravdy s výdrží jednotlivých možností pod tlakem, ukáží záběry z testování níže. Členové spolku destruktivního drcení předmětů nejprve sáhli po nůžkovém zvedáku s udávanou nosností dvě tuny. Působí opravdu relativně chatrně, jeho konstrukce ale v doprovodu nelíbivých zvuků povolila až blízko tlaku 4,4 tuny.

Druhý pokus patřil hydraulickému heveru na kolečkách o udávané nosnosti dvě tuny. Železná konstrukce vydávající skřípavé zvuky vzdala výdrž při působení hmotnosti 4,8 tuny. Zajímavé je, že vydržel hydraulický mechanismus, ale ostatní části nikoliv, čekali bychom spíše opak.

Třetí dějství zastupoval hydraulický zvedák, kterému se u nás říkává panenka. Deklarovaná nosnost 6 tun vzala za své po hlasité ráně. Testovaný kus odolal dvojnásobku udávané maximální zátěže, ale pod tlakem 12 tun píst explodoval. V rámci zvedání osobního automobilu je tento zvedák jednoznačně nejbezpečnější.

Do konce zbývalo ještě podrobit zkoušce podpěrný stojan. Původní předpoklad odolnosti zátěži pěti tun byl překonán pětkrát větší zátěží, než trubková konstrukce zcela selhala. Jako první se poroučela západka výškového nastavení. Výdrž 25 tun je nejlepší výsledek ze všech, ale jak už jsme zmínili, nejedná se o klasický zvedák, ale o pomůcku pro udržení vozidla ve vzduchu.

Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 1 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 01Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 2 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 02Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 3 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 03Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 4 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 04
Nůžkový zvedák odolal zátěži skoro 4,4 tun

Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 5 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 05Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 6 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 06Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 7 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 07Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 8 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 08
Hydraulický hever s kolečky se zkroutil pod zatížením 4,8 tuny

Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 9 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 09Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 10 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 10Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 11 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 11Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 12 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 12
Statický hydraulický zvedák unesl 12 tun

Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 13 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 13Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 14 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 14Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 15 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 15Co vydrží zvedáky na auto? Hydraulický lis ukáže, kdy se zhroutí různé typy - 16 - Hydraulicky lis otestoval hevery a stojan 16
Podpěrný stojan na bedrech zvládl dokonce 25 tun

Zdroj: Hydraulic Press Channel@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama