Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou

Ministerstvo dopravy zveřejnilo pravidla pro dálniční známky na rok 2019 i výhled na roky příští. Ty přinesou změny, které někteří vyhlíží s nadšením a jiní v obavách.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou

10.9.2018 | Mirek Mazal

Ministerstvo dopravy zveřejnilo pravidla pro dálniční známky na rok 2019 i výhled na roky příští. Ty přinesou změny, které někteří vyhlíží s nadšením a jiní v obavách.

České dálniční známky se na autech začaly objevovat už v roce 1995 a řada z vás jistě bude pamatovat, když ji musela poprvé vylepit za sklo i patálie, které s tím zkraje byly spojené. Od té doby uplynulo hodně vody a na nálepky v pravém dolním okraji čelního skla jsme si zvykli jako na nutné zlo. A hned tak se jej nezbavíme.

Tedy ne snad, že by někdo plánoval nás relativně málo výnosného institutu (obvykle do 5 miliard Kč ročně, na spotřebních daních z benzinu a nafty se vybere skoro dvacetkrát víc) zbavit, konec samotného vylepování se ale blíží. V nejbližších měsících se ovšem nic dramatického nestane.

V roce 2019 tedy budeme opět muset znovu vylepit známky s platností na rok, měsíc či 10 dnů, jejichž podobu najdete na přiložených obrázcích. Roční známka na příští rok má vypadat modro-žlutě s kulatým tvarem, měsíční bude tvořit žlutozelený čtverec, desetidenní trojúhelník zase kombinuje šedou s červenou. A zveřejněny byly i ceny. Ta roční přijde na 1 500 Kč, měsíční stojí 440 Kč a za desetidenní zaplatíte 310 Kč. Platit začnou 1. prosince 2018 a vydržet s nimi můžete až do 31. ledna 2020, takže nejvíce se vyplatí těm, kteří dnes žádnou známku nemají a do budoucna ani žádnou neplánují. Ale to je spíše detail k pousmání, většina lidí bude nahrazovat jednu známku druhou a více než 12 měsíců ježdění z ní „nevytříská”.

Někteří věřili, že klasickým známkám bude už pro příští rok učiněna přítrž, ale to se nestane. Velká změna přijde až pro rok 2021, tedy přibližně za dva roky, kdy poplatky začnou být hrazeny elektronicky jako na Slovensku nebo v Rakousku. Takzvaný videotolling je některými vyhlížené řešení, neboť je pro řidiče nepochybně komfortnější. Jiní se jej ale obávají kvůli snazšímu sledování pohybu aut s pomocí jejich registračních značek.

Uhrazená částka bude totiž spárována právě s „espézetkami”, které si ohlídají kamery na dálnicích. Systém pak pozná, kdo zapomněl uhradit nebo schválně neuhradil stanovenou částku a uvědomí policii či jiný orgán, který na vše bude dohlížet. Samotný poplatek pak bude hrazen dálkově přes internet nebo na prodejním místě jako dnes, ale pouze po nahlášení registrační značky.

Ke známkám pro příští rok dodejme, že Ministerstvo hovoří o tom, že jsou výhodnější, neboť podobnou známku jako dosud budete moci využít na více kilometrech dálnic. Je to ale spíše marketingová finta - od nového roku vznikne povinnost prokázat se dálniční známkou na 24 kilometrech dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Úsilným před Českými Budějovicemi, kde to dnes není nutné.


Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou - 1 - Dalnicni znamky rok 2019 novinky 01Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou - 2 - Dalnicni znamky rok 2019 novinky 02Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou - 3 - Dalnicni znamky rok 2019 novinky 03Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou - 4 - Dalnicni znamky rok 2019 novinky 04Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou - 5 - Dalnicni znamky rok 2019 novinky 05Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou - 6 - Dalnicni znamky rok 2019 novinky 07Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou - 7 - Dalnicni znamky rok 2019 novinky 08Dálniční známky v roce 2019. Od ledna vás velké změny nečekají, za 2 roky ale přijdou - 8 - Dalnicni znamky rok 2019 novinky 09
Dálniční známky pro osobní automobily pro rok 2019 přináší jen drobné změny. Cena zůstala stejná a povinnost lepit ji na přední sklo zevnitř pomine až za dva roky

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama