Reklama

Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Tohle není dílo vandala

Venkovní teploty stoupají a pár měsíců ještě stoupat budou. Interiéry aut tak rozpalují na obrovské teploty a živý organismus není tím jediným, kterému to nedělá dobře.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Tohle není dílo vandala

1.7.2018 | Petr Miler

Venkovní teploty stoupají a pár měsíců ještě stoupat budou. Interiéry aut tak rozpalují na obrovské teploty a živý organismus není tím jediným, kterému to nedělá dobře.

S nadcházejícím létem přichází nepříjemnost, se kterou se potýkáme všichni, kdo musíme svá auta parkovat venku na slunci - když nastoupíme dovnitř, je v nich ohromné vedro. Dálkový start a dálkové ovládání klimatizace rozhodně nejsou běžné, i když se v takovýchto situacích opravdu hodí, zbytek z nás se musí spolehnout na rychlé vyvětrání stáhnutím oken a pak na dostatečně silně fungující klimatizaci.

Že v autě není vhodné nechávat zvířata či děti, protože by mohly v důsledku přehřátí organismu zemřít, ví snad (snad...) každý. Jedna dáma z Vancouveru ve státě Washington ovšem zjistila, že není vhodné v autě za slunečného dne nechávat ani lak na vlasy. A to samé bude platit o jakýchkoli plechovkách naplněných hnacím plynem.

Když tato dáme odcházela z práce a přišla k autu, našla přesně plechovku se svým lakem zapíchnutou v čelním skle. Nespadla shůry a není to dílo vandala, plechovka původně ležela na pravém zadním sedadle. V důsledku vedra v autě se ovšem tlak uvnitř zvýšil natolik, že to nevydrželo dno plechovky. Prasklo a tlak plechovku vystřelil jako raketu přes celé auto do levé strany čelního skla. To plechovka prorazila a zůstala v něm zaklíněná.

Čelní sklo je ohromně pevné a jen tak něco ho prorazit nedokáže. I kamínky vymrštěné koly náklaďáků musí být docela velké, aby sklu něco udělaly, ale prorazit ho ani zdaleka nesvedou. Energie „sprejové rakety” musela být obrovská, aby dokázala sklo nejen rozbít, ale dokonce prostřelit.

Budiž to tedy připomenutí, že podobné plechovky patří do kufru, kde na ně jedna nemůže přímé slunce a snad jde o místo, odkud by si nenašla cestu do interiéru vozu. Takhle plechovka rozbila jen sklon, nechceme si ale ani představovat, co by mohla udělat člověku. Nějakou totiž v autě vozí spousta lidí a nemusí to být vůbec lak na vlasy, ale klidně nějaké mazivo ve spreji, kontaktol nebo pepřový sprej, to všechno může v létě takto explodovat...

Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Tohle není dílo vandala - 1 - lak na vlasy skrz celni sklo 01Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Tohle není dílo vandala - 2 - lak na vlasy skrz celni sklo 02Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Tohle není dílo vandala - 3 - lak na vlasy skrz celni sklo 03Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Tohle není dílo vandala - 4 - lak na vlasy skrz celni sklo 04Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Tohle není dílo vandala - 5 - lak na vlasy skrz celni sklo 05Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Tohle není dílo vandala - 6 - lak na vlasy skrz celni sklo 06
Nejen děti a psy, ani plechovky není vhodné nechávat v létě v autě

Zdroj: KGW News

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše