I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to

Jsou věci, které si na autě vymění sám skoro každý, zrovna spojka je ale pro většinu smrtelníků až děsivě náročná oprava. Nemusí ji být, detailní návod zbaví strachu i amatéra, který drží šroubovák v ruce podruhé v životě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to

6.2.2019 | Mirek Mazal

Jsou věci, které si na autě vymění sám skoro každý, zrovna spojka je ale pro většinu smrtelníků až děsivě náročná oprava. Nemusí ji být, detailní návod zbaví strachu i amatéra, který drží šroubovák v ruce podruhé v životě.

Často si myslíme, že různé servisní zásahy vyžadují složitý postup za pomoci speciálních nástrojů, kterými disponuje jen autoservis, který si za úkon vyúčtuje patřičně vysokou sumu. Skutečnost ale nemusí být tak dramatická, jak ukazuje přiložené video s návodem na výměnu spojkového mechanismu. Ta platí za jednu z vůbec nejsložitějších operací, podle instrukcí zkušeného mechanika si ale pod auto může s ambicemi na výměnu spojky lehnout i méně zdatný mechanik samouk.

Oním zkušeným člověk je v tomto případě nám už dobře známý mechanik, který si na internetu říká ChrisFix a obav z neodborných zásahu do nepatřičných míst zahání už řadu let. Častěji se soustřeďuje na drobnější operace, tentokrát se ale rozhodl rozehnat mýty o složitosti výměny spojky.

Práce začíná pohledem na dílenský vozík s připraveným nářadím, vedle kterého čeká připravená zbrusu nová spojková lamela, setrvačník, přítlačný kotouč, těsnění, ložiska, kabeláž a další drobný materiál. Kousek bokem už stojí vymontovaná převodovka, která šla ven také v přítomnosti kamer na druhém video níže.

Následuje odmontování přítlačného talíře a získání opotřebené lamely. Rychlý proces předchází výměně spojkového ložiska, ChrisFix předvedl několik pomocných triků pro použití obyčejných nástrojů každého kutila. Dalším krokem je odšroubování několika šroubů držící setrvačník, který zmírňuje nerovnoměrný chod motoru. Klikovou hřídel motoru se spojkou spojuje pár těsnění, občas věkem ztratí své původní vlastnosti a rovnou se vyplatí preventivní výměna.

Pohled na odhalené útroby spojení hnacího a hnaného hřídele je poutavá podívaná. Ústrojí sloužící k přenosu točivého momentu motoru nakonec není tak složitý systém nepředstavitelně propojených součástek, ale logický slet vybraných dílů.

Po odstranění všech starších segmentů je na čase v opačném pořadí nové kusy namontovat zpět. Zcela zbytečný je jakýkoliv spěch, protože drobné poškození se může projevit na zkrácení doby před další výměnou. Podle ChrisFix nejde o nic složitého, stačí jen pár klíčů, lepících přípravků, lubrikant, klid a rozvahu.


I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 1 - Vymena spojky navod foto 01I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 2 - Vymena spojky navod foto 02I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 3 - Vymena spojky navod foto 03I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 4 - Vymena spojky navod foto 04I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 5 - Vymena spojky navod foto 05I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 6 - Vymena spojky navod foto 06I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 7 - Vymena spojky navod foto 07I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 8 - Vymena spojky navod foto 08I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 9 - Vymena spojky navod foto 09I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 10 - Vymena spojky navod foto 10I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 11 - Vymena spojky navod foto 11I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 12 - Vymena spojky navod foto 12I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 13 - Vymena spojky navod foto 13I zdánlivě složitou výměnu spojky na autě zvládnete doma sami, když víte, jak na to - 14 - Vymena spojky navod foto 14
Podle natočeného návodu nemusí být ani domácí oprava spojky neuskutečnitelné mysterium

Zdroj: ChrisFix@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše