- -

Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy

Moderní auta příliš mnoho péče nepotřebují, což majitele vede k tomu, že se nestarají o nic. Jistou údržbu ale potřebují stále, aspoň tuto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy

10.8.2018 | Petr Miler

Moderní auta příliš mnoho péče nepotřebují, což majitele vede k tomu, že se nestarají o nic. Jistou údržbu ale potřebují stále, aspoň tuto.

Automobilových fanoušků je na světě jistě dost, jenže lidí, kteří auty prostě jen jezdí, je daleko více. Může to pro ně být pracovní nástroj, alternativa k hromadné dopravě nebo jen prostředek přepravy v místech, kde lišky dávají dobrou noc. Je už jedno, proč a jak auto používá, otázku údržby musí řešit všichni.

První zmíněná skupina nad touto věcí ani příliš přemýšlet nemusí - nadšenci jsou zvyklí sledovat, co je třeba, a také s o to postarat. V případě ostatních to tak jednoduché není. Dnešní auta jednak už tolik péče nevyžadují a také ji amatérům ani tolik nedovolují, a tak ani spořivě smýšlející lidé nemají tendenci na autech pracovat samostatně. Obojí vede běžné uživatele k postupnému přesvědčení, že starat se o auto není třeba ani trochu nad rámec plánované návštěvy servisu, v tom lepším případě.

Jenže není to pravda. Auta pořád vyžadují alespoň minimální péči, jejíž ignorace vám přinese jen zbytečné problémy, které se ve výsledku mohou pěkně prodražit. Právě proto vám nabízíme přehled šesti bodů naprosto minimální údržby, kterou by měl provádět i ten nejlínější řidič či majitel auta, i ten největší ignorant. Rozebereme je stručně, ale důsledně v šesti bodech níže, ze kterých si může vzít každý něco k tomu, aby jeho auto spokojeně fungovalo co nejdéle.

1. Kontrola pneumatik

Pneumatiky se dostávají do debat zejména v době, kdy je potřeba se rozhodnout pro správný moment přezutí na zimu či léto. Jinak se o nich mezi širší veřejností moc nemluví, přitom stav pneumatik je třeba kontrolovat, samy se o sebe opravdu nepostarají. A až za vaším autem začnou létat jiskry od kovového kordu pneu, je vážně pozdě.

Je tedy třeba alespoň čas od času kontrolovat, jestli mají dostatečně hluboký dezén, jestli v nich nejsou trhliny, jestli jsou správně nahuštěné či jestli na bočnici nejsou boule, například. Připomínáme, že v ČR je minimální zákonná hloubka dezénu u letních pneumatik 1,6 mm, u zimních 4 mm; za menší hloubku může policie člověka pokutovat.

Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 1 - kontrola pneu 6minudrz 01Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 2 - kontrola pneu 6minudrz 02

2. Kontrola stavu oleje

Olej je krví motoru a je klíčové, aby ho bylo správné množství a aby nebyl příliš starý. Zkontrolovat hladinu oleje je velmi snadné, stačí na to hadr a asi půl minuty času; minuta, pokud nevíte, kde máte v motoru měrku. Postup je jednoduchý - vytáhnout měrku, otřít, zastrčit zpátky a pak se podívat, kolik oleje je v motoru. A někdy je ještě jednodušší - obstará jej za vás elektronická měrka (např. v BMW), stačí měření pouze spustit.

Je-li ho málo, je potřeba dolít, ovšem opatrně - neměli byste se dostat nad horní rysku, protože přílišné množství oleje může motoru uškodit stejně jako nedostatečné. Také je vhodné se podívat na barvu oleje - máte-li benzínový motor, olej by neměl být úplně černý.

Pokud máte vůz s automatickou převodovkou, je nutné kontrolovat hladinu oleje i v ní. Jenže na rozdíl od motorového oleje, jehož hladina se kontroluje před nastartováním, se olej v automatu kontroluje za běhu motoru a při provozní teplotě. Olej tu nesmí být cítit spáleninou.

Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 3 - hladina oleje 6minudrz 01Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 4 - hladina oleje 6minudrz 02

3. Kontrola brzd

Základní kontrolu člověk provádí mimoděk už při jízdě - pokud při brzdění něco skřípe, vrže nebo drhne, je s brzdami něco v nepořádku. Stejně tak, když při brzdění pulzuje pedál brzdy či vibruje celé auto, kotouče budou pravděpodobně zvlněné a je potřeba je vyměnit. Nedávno jsme psali, jak tyhle situace řešit.

Vhodné je také se ohnout a podívat se na kotouče, jestli jsou hladké a rovnoměrně ohlazené. Pro důslednější kontrolu brzdových destiček je většinou potřeba sundat kolo, takže to klidně svěřte servisu. V každém případě se nevyplatí brzdy zanedbávat, je to jedna z nejdůležitějších součástí z hlediska aktivní bezpečnosti auta při jízdě.

Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 5 - kontrola brzd 6minudrz 01Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 6 - kontrola brzd 6minudrz 02

4. Kontrola světel

Jestli svítí obě přední světla, jak mají, člověk pozná v noci nebo na křižovatce, když stojí za jiným autem. Koncová a brzdová světla už tak snadno poznat nejsou, to je potřeba je rozsvítit a auto obejít, příp. si kvůli brzdám najít pomocníka. A stále více aut si na prasklou žárovku, nefunkční výbojku xenonu nebo LED postěžuje samo.

Výměnu žárovky by měl zvládnout snad každý, i když to u některých aut vyžaduje víc práce a třeba pro jemnější dámy to může být až neřešitelné. Překvapivě velké množství lidí ovšem žárovky přesto nehlídá, jak si jistě všimnete každý den v provozu. Podle německých STK je to tradičně nejčastější závada na voze a zároveň jedna z velmi nebezpečných. Pořádně nevidět nebo nebýt viděn v noci (stačí jedna prasklá žárovka vzadu a jiní řidiči vás mohou mylně považovat za motocykl nebo kolo) může způsobit nehodu jako nic.

Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 7 - kontrola zarovek 6minudrz 01Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 8 - kontrola zarovek 6minudrz 02

5. Kontrola chladiva

Předpokládáme, že nemáte vůz se vzduchem chlazeným motorem. Pokud předpokládáme správně, ta větší nádržka pod kapotou je na chladicí kapalinu. Je na ní vyznačeno, kolik v ní má být chladiva. Pokud ho tam je málo, dolijte destilovanou vodu. Připomínáme, že je rozdíl mezi stavem za studeného motoru a za provozní teploty motoru; bývá to na nádržce vyznačeno. Když bude kapaliny málo, může se motor snadno přehřát, zadřít a tím klidně i zcela zničit.

Pokud ovšem máte vůz se vzduchem chlazeným motorem, ani ten není bezúdržbový. Chladicí žebra na bloku a hlavě motoru je nutné zkontrolovat, nejsou-li špinavá nebo polámaná, a příp. takový stav napravit.

Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 9 - kontrola chladiva 6minudrz 01Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 10 - kontrola chladiva 6minudrz 02

6. Kontrola kapaliny ostřikovačů

Zejména nyní, během léta umí čelní sklo rychle zašpinit spousta létajících mušek a dalšího hmyzu. Se správnou kapalinou v nádržce ostřikovače si s ním poradíte snadno, pouhou vodou - nebo ničím - ani omylem. A to může vést v nejhorším případě i k úplně zbytečné nehodě. Doplnit kapalinu ostřikovačů je přitom jeden z nejjednodušších úkonů, které pod kapotou můžete udělat - stačí u benzinky koupit správnou směs a nalít ji do nádobky. Musíte ji také dolít ve správný čas - zimní směs v létě a letní v zimě vám příliš nepomohou.

Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 11 - kapalina ostrikovacu 6minudrz 01Ignorací těchto bodů nutné údržby auta si řada lidí přidělává drahé problémy - 12 - kapalina ostrikovacu 6minudrz 02

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše