Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu?

Drobné škrábance obvykle odstraní už důkladné přeleštění, na hluboké vrypy je ale krátké. Co dělat s nimi? Ani v takovém případě není jedinou možností drahá návštěva autoservisu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu?

24.9.2018 | Mirek Mazal

Drobné škrábance obvykle odstraní už důkladné přeleštění, na hluboké vrypy je ale krátké. Co dělat s nimi? Ani v takovém případě není jedinou možností drahá návštěva autoservisu.

Larry Kosilla je bývalý makléř z Wall Streetu, který se vzdal obchodování na burze a padnoucí oblek vyměnil za tepláky s tričkem a gumovými rukavicemi. Nyní je z něj automobilový nadšenec na plný úvazek a vede firmu zabývající se detailním čištěním aut. Občas něco ze svého řemesla předvede veřejnosti - jeho návody jsou jednoduché, praktické a hlavně funkční.

Tentokrát nabízí útěchu nešťastníkům, kteří objevili nový hluboký škrábanec na svém automobilu. Stává se to, ani opatrné parkování nezabrání okolním ignorantům, aby se nepodepsali na laku vyleštěného vozu. A někteří obzvlášť zoufalí jedinci to dělají i naschvál. V té chvíli nastupuje návod Larryho, jak se vypořádat s hlubokým zářezem do karoserie.

Hluboké škrábance narušují jednolitost barvy, také mohou být základem koroze, takže není radno je ignorovat. Na místě je okamžité ošetření, ke kterému budete potřebovat isopropylalkohol, ubrousek, namíchaný odstín laku, malý štětec, pěnovou houbu, tmel, stěrku a vyhlazovací tekutinu.

Prvním krokem je očistit díru alkoholem, aby se odstranily všechny nečistoty. Podle hloubky zářezu je vhodné stěrkou aplikovat plnící tmel, který postižené místo vyplní. Po 2-3 minutách schnutí přichází na řadu měkká pěnová houba zabalená do ubrousku, na kterou se nanese vyhlazovací tekutina a jemnými pohyby se odstraní zaschlý tmel z okolí škrábance.

Dále poslouží namíchaná barva (dá se buď koupit od výrobce, nebo si ji necháte připravit), kterou je potřeba nanést štětečkem přímo na opravovaný šrám. Není vhodné místo přetírat tam a zpět, ale dotyky bodově pokrýt celý vryp. Tento poslední krok zabrání budoucí korozi, proto není od věci hlubší kráter podrobit poslednímu kroku vícekrát a vše nechat zaschnout minimálně přes noc.

Zbývá vydržet s automobilem na jednom místě, aby nanesený lak pořádně zatvrdl. Nejlepší je použít k práci dobře osvětlenou garáž, ale ne vždy je na výběr. Čím méně prachu a více světla během nápravy škrábance, tím lépe se dílo podaří. Chce to hlavně správný materiál a dávku trpělivosti, měl by to zvládnout průměrně šikovný člověk.


Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 1 - Jak odstranit skrabanec z laku 02Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 2 - Jak odstranit skrabanec z laku 03Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 3 - Jak odstranit skrabanec z laku 04Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 4 - Jak odstranit skrabanec z laku 05Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 5 - Jak odstranit skrabanec z laku 06Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 6 - Jak odstranit skrabanec z laku 07Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 7 - Jak odstranit skrabanec z laku 08Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 8 - Jak odstranit skrabanec z laku 09Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 9 - Jak odstranit skrabanec z laku 10Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 10 - Jak odstranit skrabanec z laku 11Jak dokonale odstranit hluboký škrábanec z laku auta i bez návštěvy autoservisu? - 11 - Jak odstranit skrabanec z laku 12
Larry Kosilla tentokrát ukazuje, co s hlubokým škrábnutím v laku automobilu /small>

Zdroj: Auto Blog

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama