Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů

Mlha na podzim padá na silnice častěji, než by nám bylo příjemné, i s ní se ale dá žít, pokud víte, co dělat, nedělat a na co si dát větší pozor než jindy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů

23.11.2018 | Mirek Mazal

Mlha na podzim padá na silnice častěji, než by nám bylo příjemné, i s ní se ale dá žít, pokud víte, co dělat, nedělat a na co si dát větší pozor než jindy.

K podzimnímu ročnímu období patří mlha podobně neodmyslitelně jako krajiny hrající všemi barvami. Zatímco tím druhým se ale můžeme jen kochat, mlha dokáže přidělat spoustu starostí, zejména při jízdě autem. Oblak vznášející se bezprostředně nad zemí aktuálně skoro denně omezuje viditelnost ráno i večer a může činit potíže i zkušeným řidičům. Riziko nehody za těchto podmínek statisticky roste, viníkem ale pochopitelně nikdy není sama příroda, nýbrž člověk a jeho schopnost se s nastalou situací vypořádat.

Jízda za těchto podmínek má svá specifika, která je radno dodržovat. Litera zákona jasně popisuje, co dělat v mlze, ale ani to nejpodrobnější nařízení se neobejde bez selského rozumu a přemýšlení. Třeba rozsvítit mlhové světlo uprostřed stojící kolony není žádoucí, i když také to zákon č. 361/2000 Sb. v § 32 přikazuje.

My se ale dnes nechceme zabývat tím, co zákony přikazují a nepřikazují správně, rádi bychom vám poskytli pár vodíte k tomu, jak ze zamlžených silnic udělat o něco příjemnější místo pro nás všechny. Pro některé to možná bude jen připomenutí známého, jiným by dále zmíněné tipy mohly i otevřít oči.

Ponechávejte si dostatečný odstup od dalších aut

Elementární rada, kterou nelze nepřipomenout. Za omezené viditelnosti sotva dobře vidíte, co se děje před vámi, natož abyste mohli sledovat provoz v širším kontextu. V takovém případě nikdy nemůžete reagovat na vzniklou situaci stejně jako za dobré viditelnosti a je nezbytně nutné nechávat si větší mezeru za následovným automobilem. Obecné doporučení hovoří o vzdálenosti vyjádřené v sekundách, zhruba 3-4 sekundy je vhodné minimum.


Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů - 1 - Jak jezdit v mlze 01

Dívat se a když je to možné, poslouchejte

Při nízké viditelnosti se vyplatí nastražit kromě zrak, ale přes bílou stěnu bez radaru v hlavě neuvidíte. Použít ovšem lze i sluch - třeba na křižovatce může být prospěšné poslouchat okolní provoz přes pootevřené okénko, auto na hlavní snadno dříve uslyšíte než uvidíte přijíždět. Že je radno při tom ztlumit rádio, snad nemusíme dodávat.

Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů - 2 - Jak jezdit v mlze 02

Používejte správně světlomety

Inteligentní používání osvětlení by mělo být samozřejmostí, bohužel opak je pravdou. Ve dne bez špatného počasí stačí světla pro denní svícení, kdykoliv jindy je nutné rozsvítit potkávací světla. Auto samo někdy za mlhy nerozpozná moment, kdy je hlavní světla vhodné spustit, a tak nespoléhejte na světelný senzor a za mlhy pouštějte potkávací světla pokaždé ručně.

Pokud je viditelnost opravdu snížena, přichází ke slovu i volba mlhových světel. Zdánlivá samozřejmost je až děsivě často nedodržovaná. Bohužel každý má jiný odhad, proto často vídáme rozzářené vozy za viditelnosti ve stovkách metrů, jindy vypnuté mlhovky i v mlze, která by se dala krájet. Přesný okamžik aktivace mlhovek musí vycítit každý sám, ty zadní mají smysl při viditelnost nižší než 100 metrů, jinak akorát obtěžují ostatní.

A ještě jeden tip - v mlze méně světel někdy znamená více. Pravidelně vídáme řidiče, kteří v noci svítí do husté mlhy dálkovými, čímž si akorát před vozem vytváří neprostupnou bílou stěnou. Potkávací světla mohou být lepší, v extrému pomohou i parkovací s mlhovkami, i zákon takové využití za mlhy dovoluje.

Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů - 3 - Jak jezdit v mlze 03

Používejte stěrače a rozmrazování skla

Mlhavé podmínky často jdou ruku v ruce s chladným nebo vlhkým počasím. Nahromaděná vlhkost nebo led na skle může způsobit špatnou viditelnost jako takovou nebo snazší oslnění od protijedoucích aut. Včasné odstranění překážek ve výhledu, i když se vám může zdát, že vidíte dobře, dokáže předejít pozdějším problémům.

Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů - 4 - Jak jezdit v mlze 04

Neorientujte se podle zadních světel následovaného auta

Nechat se vést zadními světly je snadná past. Přizpůsobení rychlosti a chování sledováním zadních světlometů vepředu jdoucích vozidel může dát falešný pocit bezpečí. Následné zkreslené vnímání reality omezuje správné reakce na to, co se na silnici skutečně děje. Světla auta před vámi vám mohou pomoci s orientací, spoléhejte vždy ale v prvé řadě na objektivnější vjemy.

Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů - 5 - Jak jezdit v mlze 05

Vnímejte provoz za vozidlem

Správný řidič má přehled o dění kolem sebe. Není od věci připomenout kontrolu provozu ve zpětných zrcátkách a přizpůsobení se aktuálnímu dění - například ostré brzdění s autem poblíž zadního nárazníku nebude v mlze moudré, pakliže to pochopitelně okolnosti nevyžadují. Lepící se kolega za zadním nárazníkem také není důvod zrychlovat za každou cenu bez dostatečné viditelnosti vpřed, jeďte si svým tempem a případně řidiče za vámi pusťte před při první možné příležitosti.

Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů - 6 - Jak jezdit v mlze 06

Minimalizujte rozptýlení

Jiné aktivity krom řízení během je lepší nechat na jiné momenty obecně, natož pak při jízdě mlhou. Telefonování, hledání v navigaci, vykládání vtipů nebo jen zalíbený pohled na spolujezdkyni mohou připravit nečekané komplikace. Je lepší věnovat všechnu pozornost řízení, mlha ji vyžaduje maximum.

Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů - 7 - Jak jezdit v mlze 07

Když se na to necítíte, zastavte

Rady jsou dobrá věc, ale co když se na silnici přece jen necítíte bezpečně? Pak zastavte a počkejte, až se mlha trochu rozptýlí. Pochopitelně je nezbytně nutné zastavit na bezpečném místě, mimo přirozenou dráhu jiných aut, nejlépe i daleko od krajnice, zkrátka mimo silnici. I tam auto nechte osvětlené a pusťte výstražná světla, aby bylo i tak každému co nejdříve jasné, že stojíte.

Nezbývá než popřát hodně zdaru a minimum patálií při probíjení se podzimními mlhavými silnicemi.

Jak správně jezdit v mlze? Dodržením těchto zásad předejdete spoustě problémů - 8 - Jak jezdit bezpecne v mlze dalsi 01

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše