Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků

Spolehlivost automobilu se v prvé řadě odvíjí od kvality jeho výroby, na vyšší úroveň ji lze ale posunout vždy. Rady zkušeného technika povedou právě k tomu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků

18.9.2018 | Mirek Mazal

Spolehlivost automobilu se v prvé řadě odvíjí od kvality jeho výroby, na vyšší úroveň ji lze ale posunout vždy. Rady zkušeného technika povedou právě k tomu.

Nejlepší způsob, jak udržet auto v dobré kondici, je vybrat ověřenou kombinaci spolehlivé techniky a nezanedbávat pravidelné kontroly. Přesně stanovený časový postup preventivní péče o jednotlivé komponenty neexistuje, tedy možná jen „čím častěji, tím lépe”. Ale minimálně dvakrát ročně by si auto prohlídku ze všech stran a úhlů zasloužilo.

Právě na to se zaměřil náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained a ukazuje tři hlavní oblasti, které by neměly zůstat delší dobu bez povšimnutí. Jednoduchou kontrolu zvládne každý doma, tohle nejsou věci, které by vyžadovaly speciální vybavení. Do hlavní role se nejprve dostávají pneumatiky, brzdy a zavěšení. Dále je na řadě motorový prostor z hlediska kapalin a filtrů. Následuje zaměření na vnější zhodnocení světel a stěračů.

Pneumatiky by měly mít v pořádku hloubku dezénu, tlak a neměly by být nerovnoměrně opotřebeny. Jakákoliv nesrovnalost s optimální stavem může znamenat neobvyklou zátěž pro některé komponenty vozu, které pak logicky nevydrží to, co by měly. Kontrola je otázkou pěti minut.

Když už člověk zakleknul ke kolům, vyplatí se podívat na brzdy - okem zkontrolovat celkový stav a tloušťku brzdových desek nacházející se v brzdovém třmenu. Pokud klesne ke 3 milimetrů, by bylo vhodné vybrat nové destičky a objednat výměnu dříve, než bude pozdě. V momentě, kdy výměnu nezvládnete včas, zničíte i kotouč a náklady a na výměnu brzd zněkolikanásobíte kvůli materiálu i práci navíc.

S hlavou v podběhu není zbytečné obhlédnout tlumiče, jakákoliv vlhkost nebo fyzické poškození okolo pružení je známka problému. Odhlédneme-li od devastace jízdních vlastností, je špatně pracující tlumič znovu dílem, který se postará o nadměrné opotřebování jiných podvozkových komponentů. Všechny zmíněné operace se lépe provádějí se sundaným kolem, pro získání základního přehledu ale většinou postačí zatočit volantem a posvítit si do patřičných míst baterkou.

Můžeme se přesunout pod kapotu. Na řadu přichází kontrola oleje pomocí měrky a hadru. Přítomnost oleje mezi dvěma měřícími body je základ pro dlouhou životnost motoru. Je vhodné kromě množství prohlédnout zabarvení mazací tekutiny - bílé fleky mohou ukazovat na pronikání chladící směsi do mazacího systému, příliš tmavý olej může značit jeho už sníženou mazací schopnost. Obojí pochopitelně může pohonnou jednotku poškodit nebo zcela zničit.

Zbylé nádobky na kapaliny v motorovém prostoru motoru mají vyznačenou hladinu minima a maxima - je vhodné okem zabrousit na taková místa a ujistit se, že je médium zhruba v polovině mezi stanoveným množstvím. Málo i moc tekutiny je opět pro spolehlivost problémem. To platí i o oleji, kterého mají někteří tendenci dát „raději více”. Není to moudré, neboť pokud jej nalijete do motoru opravdu příliš a obsah olejové vany přijde do stylu s klikovou hřídelí, olej se tzv. našlehá a rychle ztratí svou mazací schopnost.

Pohonná jednotka také potřebuje přívod čerstvého vzduchu bez nečistot, k tomu slouží vzduchový filtr. Ten bývá většinou snadno dostupný a není vůbec špatný nápad ho vyjmout, oklepat, zkontrolovat a nasadit zpět. Stejná akce je vhodná pro kabinový filtr klimatizace skrývající se obvykle uvnitř u schránky spolujezdce, přes tento díl proudí vzduch pro posádku, proto je dobré ho udržovat v čistotě. Jde ale znovu i o spolehlivost, ucpaný filtr může znamenat přetěžování motorků ventilace.

Krátkou půlroční inspekci je možné zakončit u stěračů a světel. Otírání skla popraskanými stěrači se může vymstít nejen ve výhledu řidiče, kovové nástavce nemají problém vyrýt do okna nepříjemné rýhy, které jdou těžce odstranit. S dobrým přehledem před vozem souvisí funkční světlomety, podcenit tyto faktory a vracet se domů za tmy v dešti je o zdraví sebe i automobilu. Důležité je nejen vidět, ale i být viděn, proto není radno podceňovat kontrolu blinkrů a brzdových žárovek.

Základní prohlídka není práce na dlouho, majitel tím lépe pozná svůj automobil a může poruchám zcela předejít, nebo včas odhalit ty, které už se objevily a zatím o sobě nedaly nahlas vědět. Včasné podchycení jakéhokoliv problému pomůže snadnější a levnější opravě a pravidelné kontroly z dlouhodobé perspektivy nepochybně pozitivně zapůsobí na spolehlivost celého vozu.


Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 1 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 01Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 2 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 02Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 3 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 03Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 4 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 04Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 5 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 05Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 6 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 06Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 7 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 07Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 8 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 08Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 9 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 09Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 10 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 10Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 11 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 11Jak zlepšit spolehlivost jakéhokoli auta? Stačí se držet těchto jednoduchých kroků - 12 - Kroky ke zvyseni zivotnosti auta 12
Pár jednoduchých kroků nepochybně vedoucích k delší životnosti auta obrazem

Zdroj: Engineering Explained@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama