Reklama

Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce

Většina lidí si barvu auta vybere podle toho, jaká se jim prostě líbí. A není na tom nic špatného. Můžete ale zvolit i takovou, která vás bude stát nejméně a přesto mít vůz v odstínu, jaký jste jej chtěli mít.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce

22.10.2017 | Petr Miler

Většina lidí si barvu auta vybere podle toho, jaká se jim prostě líbí. A není na tom nic špatného. Můžete ale zvolit i takovou, která vás bude stát nejméně a přesto mít vůz v odstínu, jaký jste jej chtěli mít.

Při nákupu nového či ojetého vozu někteří volí jeho specifikaci tak, aby jej později mohli co nejlépe a nejdráže prodat. Liší se to model od modelu, ale často utržíte více za verze s pětidvéřovou karoserií či kombík než za třídvířko nebo sedan. Alespoň u nás je stále žádanější dieselový motor, kupující ocení určité prvky výbavy, způsob pohonu, typ převodovky... Je to spousta faktorů a někteří jdou v honbě za budoucí lepším prodejem až tak daleko, že si vyberou i jinou barvu karoserie, než by sami chtěli.

Bizarní? Možná, ne však zcela nerozumné. Podle studie firmy iSeeCars, která se zabývá analýzou trhu s ojetinami, se rozdíly v zachování hodnoty aut v závislosti jen a pouze na barvě karoserie liší až drastickým způsobem. A co je pozoruhodné, nejžádanější barvy u nových aut tady vůbec nemusejí být správnou volbou.

Průzkum, který zahrnul přes 2,1 milionu ojetých aut různého stáří všech barev a ukázal, že obecně ne až tak populární barvy ztrácejí na ceně méně, než nejčastější odstíny šedé a stříbrné či tradičně vyhledávaná černá. A rozdíly tu nejsou v drobných - žlutá auta za pět let ztratí 27 procenta původní ceny, zatímco stříbrná auta, která mají blíže druhému konci tabulky, budou levnější o 34 %. Pokud tedy dvě auta stojí 500 tisíc Kč a jsou až na barvu úplně stejná, žluté po třech letech ztratí na hodnotě 135 tisíc korun, zatímco stříbrné půjde na ceně dolů o 170 tisíc. To je 35 tisíc korun rozdílu, spousta plných nádrží. A jde jen o příklad, ne o extrém.

Úplně nejvíce ztrácí na ceně zlatavé odstíny (přes 37 procent), kterými lze poctít i některá prestižní auta. Budeme-li se pak bavit o voze za 2 či více milionů korun, bude pak volba té pro vás krásné zlaté barvy cenu statisíců korun navíc vydaných během tří let vlastnictví. A je pak otázkou, zda se vám vážně líbí tolik, abyste do ní byli ochotní investovat takové peníze.

Může se zdát podivné, že tato data absolutně nekorespondují s tím, co vídáme v tabulkách preferovaných barev u nových vozů. To je festival šedých, bílé a černé, které zde - až na výjimku v podobě druhé jmenované - vidíme mezi „špatnými” volbami. Podle šéfa iSeeCars Phonga Lyho jsou ale tyto rozdíly být dány prostým vzájemným působením nabídky a poptávky - černých, šedých a stříbrných aut je v nabídce ojetin zkrátka nejvíce, takže si musí konkurovat i cenově, a naopak oranžová a žlutá barva jsou nejvzácnější. Takže i omezený zájem stačí na to, aby se jejich nabídka byla nedostatečná a ceny letěly vzhůru.

Podobná depreciace v závislosti na barvách je vidět napříč všemi kategoriemi aut. Nejméně ze všech vozů pak ztrácí hodnotu žlutá SUV, kterých ale také na silnici potkáte jako šafránu. I u nás platí, že černých, šedých a stříbrných aut na silnicích potkáváme nejvíce, a naopak žlutých nebo oranžových moc vidět není a zákony nabídky a poptávky fungují na celém světě stejně, pokud se do toho nějakým ochromujícím způsobem nevloží stát. A schválně, kdy naposledy jste potkali žluté SUV, aniž by šlo o fólii, v nichž jsou „zabalené” i Škody na přiložených fotkách?

Právě tato cesta je možností, jak mít auto s barvou, která si zachová cenu a zároveň se vám bude líbit. Je zvláštní, že většina lidí si koupí spíše auto černé nebo šedé v domnění, že jej snáze prodají a pro sebe si jej nechá odít do fólie s divokým odstínem. Ekonomicky efektivním se jeví být spíše opak - koupit si auto ve svérázném odstínu, které byste jinak nechtěli. A takové si „přehodit” do obyčejnější barvy, která vám nejspíše bude bližší...

Průměrná ztráta hodnoty vozu v závislosti na barvě po 3 letech vlastnictví

Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 1 - Ztrata hodnoty vozu dle barvy tab01

Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 2 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 01Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 3 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 02Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 4 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 03Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 5 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 04Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 6 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 05Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 7 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 06Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 8 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 07Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 9 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 08Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 10 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 09Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 11 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 10Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 12 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 11Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 13 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 12Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 14 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 13Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 15 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 14Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 16 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 15
Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 17 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 16Jakou barvu auta zvolit, aby na ceně tratilo co nejméně? Ušetřit jde i statisíce - 18 - Skoda Octavia RS Superb Tomas Mraz Skodafilia 17
Řešením, jak mít auto v barvě, které chcete a zároveň co nejvíce zachovat jeho hodnotu, jsou fólie - obě tyto Škody ve specifických barvách mají pod fólií jinou barvu karoserie

Zdroj: Autoblog

Petr Miler

Další zajímavé články:

Autobazar

zobrazit vše