Reklama

Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív?

Říká se mu s nadsázkou černá díra, protože do něj rády padají věci, které je pak skoro nemožné dostat ven - prostor mezi sedadlem a středovým tunelem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív?

12.9.2018 | Petr Miler

Říká se mu s nadsázkou černá díra, protože do něj rády padají věci, které je pak skoro nemožné dostat ven - prostor mezi sedadlem a středovým tunelem.

Jistě se vám to už někdy stalo - klíče, mobil, mince k zaplacení jídla u okýnka nebo lístek na parkování vám zapadly mezi sedadlo a středový tunel. Stává se to v ten nejnevhodnější moment a žádnou z těchto věcí nejde snadno vylovit. Kolikrát člověk musí vylézt z auta a lovit je různými cestami, typicky dlouhým posunem sedadla. Ideálně pomalého elektrického, když zrovna hustě prší. A ne vždycky je úspěšný - pokud jste koupili nějaké ojeté auto, v těchto místech nezřídka najdete věci, které někdo mohl postrádat.

Japonská Toyota nyní přichází s řešením a my přemýšlíme, proč s něčím podobným někdo nepřišel už dávno. Japonci si totiž podali žádost o patent na systém, který věci zapadlé mezi sedadlo a středový tunel anebo na druhé straně mezi sedadlo a práh dveří zachytí a pošlou někam, kde na ně snadno dosáhnete.

V místech, kam drobné věci rády zapadávají, má být jakési koryto, které je svede před nebo za sedadlo. Tam je snadno seberete, a to jak ve chvíli, kdy auto stojí, tak údajně i za jízdy. Patentové obrázky níže ukazují systém jak manuální, tak i automatický, který sám pozná, že do koryta něco spadlo, a pošle to před nebo za sedačku.

Nejsme si jisti, jak moc je na podobné věci vedle sedačky a pod ní místo, zejména kvůli kabelům vedoucím do sedadla a kolejnicím, ve kterých se sedadlo pohybuje. Toyota ale očividně našla způsob, jakým do těchto míst záchranu klíčů, mobilu a dalších drobností vměstnat. Zatím se díváme na patent, ne hotový výrobek, takže není jisté, že se něco takového dostane do sériových aut. Ale hodně bychom se divili, kdyby se to nestalo - tohle je jedna z těch malých, praktických věcí, které dokáží usnadnit život...


Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 1 - Cerna dira mezi sedadlem a stredovym tunelem reseni 01Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 2 - Cerna dira mezi sedadlem a stredovym tunelem reseni 02Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 3 - Cerna dira mezi sedadlem a stredovym tunelem reseni 03
Do těchto míst zapadávají věci tak rády...

Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 4 - toyota patent zapadnuti veci vedle sedacky  01Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 5 - toyota patent zapadnuti veci vedle sedacky  02Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 6 - toyota patent zapadnuti veci vedle sedacky  03Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 7 - toyota patent zapadnuti veci vedle sedacky  04Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 8 - toyota patent zapadnuti veci vedle sedacky  05Japonci našli řešení „černé díry” interiérů aut. Proč to nikoho nenapadlo dřív? - 9 - toyota patent zapadnuti veci vedle sedacky  06
Patentové obrázky zhruba ukazují, jak má vypadat zádržný systém Toyoty

Zdroj: USPTO

Petr Miler

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama