Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol.

Na čem jiném než na Škodě Octavia by měl český Autoklub testovat letní pneu? Rozměr 205/55 R16 je ale jedním z těch nejčastěji nasazovaných a hodí se i na řadu jiných automobilů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol.

17.4.2019 | Mirek Mazal

Na čem jiném než na Škodě Octavia by měl český Autoklub testovat letní pneu? Rozměr 205/55 R16 je ale jedním z těch nejčastěji nasazovaných a hodí se i na řadu jiných automobilů.

Výsledky testů pneumatik patří mezi naše tradiční témata, obvykle kvůli nim ale musíme do zahraničí. Rozličné magazíny a autokluby podrobují pneumatiky náročným prověrkám, v průběhu kterých jsou sledovány odlišné vlastnosti jednotlivých typů. Většinou jsou konečné verdikty souhrnem naměřených a subjektivních hodnocení, který zákazníkům může pomoci při výběru nového obutí.

V našich domácích podmínkách nejsou realizace podrobných srovnání častým jevem, i pro letošní letní sezónu se našla výjimka v podobě Autoklubu České republiky (AČR). Jediný český test letních pneu v rozměru 205/55 R16 ale není zajímavý jen tím, že bychom po jiném u nás realizovaném pátrali marně.

Do aktuální prověrky na suché i mokré silnici Češi vybrali sedm modelů nových pneumatik v nejčastěji používaném rozměru 205/55 R16 a nasadili jej na Škodu Octavia. Proti sobě se na polygonu v Německu utkaly typy Barum Bravuris 5 HM, Debica Presto HP, Firestone Roadhawk, Goodride Radial RP28, Nankang Ultra Sport NS-2, Sava Intensa HP a Wanli Harmonic H220. Kompletní výsledky jsou jasně patrné z doprovodné grafiky, přesto si výsledky v jednotlivých disciplínách probereme i slovem.


Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 1 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 01
Pneumatiky byly testovány na nejtypičtějším českém autě, Škodě Octavia

Výsledky na suchém povrchu

Test AČR přináší souhrnnou informaci o kvalitách té které „gumy” vyjádřením poměru výsledku k hodnocení pneumatiky, která byla v testu nejlepší. Není tu tedy žádné objektivní měřítko kvality, zrcadlo všem konkurentům nastavuje vítěz.

Tím se v rámci hodnocení vlastností na suchém povrchu celkově stala domácí značka Barum s modelem Bravuris 3 HM zejména kvůli subjektivní ovladatelnosti na zkušebním okruhu. K tomu se přidal nejnižší valivý odpor ze všech. Druhé místo vybojovala Debica Presto HP a třetí pořadí uhájila verze Firestone Roadhawk.

Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 2 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 02Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 3 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 03

Výsledky na mokrém povrchu

Zkoušky brzdění, odolnosti proti aquaplaningu a ovladatelnosti na vodou zalitém asfaltu nejlépe zvládla Debica Presto HP. Vyloženě v ničem nevynikala, ale vyváženými výkony si zasloužila nejlepší výsledek. Druhý Nankang Ultra Sport NS-2 zazářil při zvládání podélného aquaplaningu a zejména držením stopy v zatáčce překvapila čínská Wanli Harmonic H220 na třetím místě.

Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 4 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 02aJediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 5 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 03a

Celkové výsledky

Spojením získaných bodů s dojmy zkušebních jezdců vzniklo souhrnné pořadí vítězů a poražených. Stoprocentní pneumatikou českého testu se stal Firestone Roadhawk z USA. Druhý Barum Bravuris 5 HM celkově získal jen o dvě procenta méně, současně byl nejlepší na suchu. O třetí Savě Intensa HP jsme se ještě nezmínili, její dezén lépe zvládá suché počasí než deštivé podmínky. Podrobné plusy či mínusy všech jsou vidět v přiložených materiálech.

Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 6 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 04Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 7 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 05Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 8 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 06Jediný český test letních pneu pro rok 2019 hledal ty nejlepší pro Škodu Octavia a spol. - 9 - Test letnich pneu 2019 Autoklub CR dalsi 07
Český Autoklub i všechna dílčí zjištění z testu promítl do přehledných tabulek

Zdroj:Autoklub ČR

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama