Kdy brát benzin či naftu, aby vás stála co nejméně? Studie dává jasné odpovědi

Máte pocit, že ceny u čerpacích stanic se mění jen občas podle toho, za kolik zrovna nakupují benzin nebo naftu? Chyba lávky, mění se průběžně podle jasných vzorců.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kdy brát benzin či naftu, aby vás stála co nejméně? Studie dává jasné odpovědi

2.7.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Kdy brát benzin či naftu, aby vás stála co nejméně? Studie dává jasné odpovědi

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Máte pocit, že ceny u čerpacích stanic se mění jen občas podle toho, za kolik zrovna nakupují benzin nebo naftu? Chyba lávky, mění se průběžně podle jasných vzorců.

Výdaje za palivo sice nejsou největším nákladem na provoz auta, jsou ale jedním z těch velmi významných, zvláště pokud najíždíte větší porce kilometrů. A především pak jsou těmi, které můžete i po koupi auta bezprostředně ovlivňovat, což o ztrátě hodnoty až tak neplatí. Jak? Jednak pochopitelně můžete jezdit za méně, také ale můžete benzin nebo naftu nakupovat levněji.

To nezní příliš převratně a asi vám nepomůže ani „objev”, že existují levnější a dražší čerpací stanice, protože pokud rádi nakupujete u té „své”, těžko s nadšením poběžíte k Pumpě u lesa s benzinem bůhvíodkud. Pomoci by vám ovšem mohla čerstvá studie německého ADACu, která se zaměřila na zkoumání vývoje cen pohonných hmot v průběhu dne. A došla k pozoruhodným závěrům.

Pokud tankujete asi jako většina lidí nanejvýš párkrát do měsíce, jistě jste si všimli, že cena paliva je pokaždé jiná. Nic podivného, při takové frekvenci ale nemáte šanci ani vytušit, že by se také mohla měnit hodinu od hodiny a že v ony dva dny, kdy jste tankovali, mohla být odlišná jen proto, že jednou jste palivo brali ráno a podruhé v podvečer. Přesně to se ale děje, v závislosti na poptávce, konkurenci, situaci tankujících řidičů vzhledem k poloze čerpací stanice a dalších podobných faktorech.

Studie ADACu sledovala vývoj cen u více než 14 000 čerpacích stanic po celém Německu v květnu 2018 a zjistila, že u naprosté většiny benzinek se cenová hladina vyvíjí podle prakticky stejného vzorce. Nejlépe vám jej rozkryjí grafy níže, které na 24hodinové ose ukazují vývoj cen nafty (Diesel) a Naturalu 95 (Super E10).

Červeno-modrá linka ukazuje, že bez ohledu na typ paliva je tankování nejdražší mezi šestou a devátou ráno. Během tohoto období cena za litr překračuje denní průměr až o 6 eurocentů (1,56 Kč) případě nafty a 5 eurocentů (1,30 Kč) u benzinu. Výše dále vyskakuje po poledni, někdy i v podvečer (kolem 17. hodiny) a obecně vysoko se drží mezi devátou večerní a pátou ranní.

Má to svou logiku - lidé se obvykle „pro plnou” zastaví na ranní cestě do práce, občas při cestě na oběd či z něj nebo z práce. To jsou všechny špičky. Provozovatelé čerpacích stanic to buď vědí a nebo pružně reagují na chvíle s vyšší poptávkou. Z trochu jiného důvodu je palivo drahé v noci - poptávka je jistě nízká, když už ale někdo zastaví u benzinky, nemá obvykle ve zvyku zkoumat cenu a přemýšlet, kam se pro palivo plahočit. Tak proč nepřitlačit na pilu?

Pro běžného člověka mohou být takové výkyvy stěží uvěřitelné, natož pak zaznamenatelné, ale tak to zkrátka chodí a ADAC realističnost výsledků své studie dokládá závěr stejného zkoumání z minulých let. Někdy jsou špičky výrazné více, někdy méně, závěr je ale vždy jeden - ceny paliv se v průběhu dne výrazně mění a nejvýhodnějším časem na tankování bývají pozdější večerní hodiny, kdy u čerpaček probíhají jakési „šťastné hodiny” - palivo je v tu dobu až o koruny levnější než během ranní špičky, kdy je tankování naopak jasně nejdražší.

Nejlepší časy na šetření peněz jsou z grafů ADACu snadno rozpoznatelné. Autoklub dodává, že praxe v jiných zemích Evropy nebude podstatně jiná, třebaže míra výkyvů se může lišit. Vývoj cen u čerpacích stanic dnes mají alespoň velkých řetězců v rukou chytré algoritmy, které ceny přizpůsobují nabídce tak, aby „pumpy” vydělaly co nejvíce. A lidé v Německu, Česku, Polsku nebo Nizozemsku se zase tak jinak nechovají...


Kdy brát benzin či naftu, aby vás stála co nejméně? Studie dává jasné odpovědi - 1 - V jaky cas je nejlevnejsi benzin nafta 01
Vývoj cen pohonných hmot u více než 14 000 německých čerpacích stanic během dne ukazuje, jak moc se mění ceny v závislosti na denní době

Kdy brát benzin či naftu, aby vás stála co nejméně? Studie dává jasné odpovědi - 2 - V jaky cas je nejlevnejsi benzin nafta 02Kdy brát benzin či naftu, aby vás stála co nejméně? Studie dává jasné odpovědi - 3 - V jaky cas je nejlevnejsi benzin nafta 03Kdy brát benzin či naftu, aby vás stála co nejméně? Studie dává jasné odpovědi - 4 - V jaky cas je nejlevnejsi benzin nafta 04
Srovnání s květnem roku 2015, 2016, 2017 ukazuje, že situace je dlouhodobě velmi podobná. Žlutá pole označují nejlepší období pro návštěvu benzínky

Zdroj: ADAC

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.