Reklama

Na těchto věcech lidem skutečně záleží při koupi auta. Výsledky EU asi nepotěší

Podle čeho si vybíráte své příští auto? Jde vám o vzhled, komfort, dynamiku nebo spotřebu? Preference mohou být různé, tady si můžete sami porovnat, jak moc se lišíte od průměru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Na těchto věcech lidem skutečně záleží při koupi auta. Výsledky EU asi nepotěší

2.8.2018 | Petr Prokopec

Podle čeho si vybíráte své příští auto? Jde vám o vzhled, komfort, dynamiku nebo spotřebu? Preference mohou být různé, tady si můžete sami porovnat, jak moc se lišíte od průměru.

Koupě automobilu je pro většinu lidí náročným procesem. Rodinné rozpočty jsou omezené, garáže tedy nelze zaplnit vysněnou sbírkou složenou z kupé pro jízdy na okruhu, kabrioletu pro dny, jako ty aktuální, SUV umožňujícího výlety na hory či limuzíny, jejíž šofér vás bude vozit do opery či na večeři do restaurace. Místo toho je zapotřebí zvolit kompromis, který by v podstatě pokryl vše výše řečené. A ještě by navíc posloužil při každodenním přesunu do práce i při víkendové cestě na chatu.

Najít takový vůz je nadmíru náročné. Pokud se nás přitom někdo zeptá na radu, většinou se v prvé fázi ptáme na jeho nejčastější využití. Tedy zda se bude pohybovat spíše ve městě či mimo něj a jaký bude celkový nájezd. Dle této formule se lze dobrat k optimálnímu hnacímu ústrojí, stejně jako ke karosářské variantě. Ladit se tak již mohou detaily, jako je třeba značka, barva karoserie, přičemž výsledkem by měl být ideál odpovídající vašemu řidičskému stylu i potřebám.

Tímto způsobem by samozřejmě v ideálním případě měli postupovat také prodejci, nicméně jelikož je to úkol časově velmi náročný, mnoho aut by nakonec asi neprodali. I proto se Hyundai rozhodlo, že dealerům trochu zjednoduší práci a zadalo si průzkum zaměřeným na priority evropských motoristů. Akce se zúčastnilo 2 000 lidí, což umožňuje udělat relevantní závěry.

V Bruselu by vzhledem k aktivitám Evropské unie z posledních let byli asi nejraději, kdyby se lidé nejvíce zajímali o emise CO2, ty ale nezajímají téměř nikoho - méně důležitá už je jen vzdálenost dealerství. Je to pozoruhodné, neboť emise CO2 jsou v přímé úměrnosti se spotřebou paliva, která je naopak pochopitelně jedním z klíčových faktorů, to se ale EU lidem vysvětlit ani nepokoušela.

Nejdůležitějším faktorem je tedy cena, kterou stíhá spolehlivost. To odpovídá očekávání, stejně jako druh paliva, jeho spotřeba či provozní náklady na dalších místech. Podstatná je pro kupující rovněž značka nebo konkrétní model. Na co ovšem váhu příliš nekladou, to je dynamika a kupodivu i bezpečnost, jež se umístily na osmnácté a dvaadvacáté příčce. To je v podstatě chvost žebříčku jen kousek před oněmi emisemi CO2.

S pádem bezpečnosti až na dno priorit má také co do činění Brusel, jen v tomto případě nejde o Evropskou unii. Jde o aktivity Euro NCAP a to, jakým způsobem se jim automobilky přizpůsobili a auta staví na míru normám. Prakticky všechny nové modely tak z Bruselu odjíždí s pěti hvězdami, což v lidech vyvolává pocit, že každé moderní auto je bezpečné. Že tomu tak není, zmiňujeme v každém rozboru výsledků crash testů. Jenže i to je pro lidi obtížné pochopit - hvězdy jsou srozumitelné, procenta z výsledků dílčích testů méně.

Konkrétní výčet všech faktorů naleznete níže, porovnat jej tak můžete s vlastním seznamem priorit. Jsme docela zvědavi, zda jste na tom stejně jako „průměrný kupující” nebo jestli v českých luzích a hájích žije daleko více nadšenců, kteří třeba výkon a dynamiku staví mezi věci, jenž nakonec nejvíce určují, do jakého showroomu zamíří...

Pořadí důležitosti faktorů, které ovlivňují koupi nového automobilu

1. Cena
2. Spolehlivost
3. Druh paliva
4. Značka
5. Spotřeba
6. Model
7. Provozní náklady
8. Počet dveří
9. Komfort
10. Velikost vozu v rámci prostornosti
11. Objem motoru
12. Daně a poplatky
13. Převodovka
14. Počet sedadel
15. Velikost zavazadelníku
16. Velikost vozu v rámci manévrovatelnosti
17. Barva exteriéru
18. Výkon motoru a dynamika
19. Ovladatelnost
20. Délka záruční lhůty
21. Elektrické ovládání oken
22. Bezpečnost
23. Viditelnost skrze zadní okno
24. Emise CO2
25. Vzdálenost dealerství


Na těchto věcech lidem skutečně záleží při koupi auta. Výsledky EU asi nepotěší - 1 - Koupe noveho vozu pruzkum Hyundai 2018 01Na těchto věcech lidem skutečně záleží při koupi auta. Výsledky EU asi nepotěší - 2 - Koupe noveho vozu pruzkum Hyundai 2018 02Na těchto věcech lidem skutečně záleží při koupi auta. Výsledky EU asi nepotěší - 3 - Koupe noveho vozu pruzkum Hyundai 2018 03
Vzdálenost showroomu je podle respondentů průzkumu Hyundai nejméně důležitým faktorem při výběru nového automobilu, podobně jako emise CO2. Největší roli hrají cena a spolehlivost

Zdroj dat: Hyundai

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše