Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní

Šetříte na pneu a místo kvalitního letního obutí používáte levné celoroční nebo dokonce zimní? Děláte chybu, rozdíl ve fungování je obrovský.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní

10.4.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Šetříte na pneu a místo kvalitního letního obutí používáte levné celoroční nebo dokonce zimní? Děláte chybu, rozdíl ve fungování je obrovský.

Co má společného obří Cadillac Escalade s kolibří Alfou Romeo 4C? Možná si řeknete, že mohou leda tak stát v garáži jednoho majitele, jenže není to úplně pravda. Pojítkem může být i to, že stejné auto může v jednu chvíli brzdit hůře než Escalade a později lépe než Alfa. Jak je to možné?

Nebudeme přehánět, když řekneme, že pneumatiky jsou jednou z nejdůležitější součástí auta a jejich výběru by měla být věnována patřičná pozornost - ovšem ne směrem k hledání co nejlevnějších kusů. Že to nejsou jen řeči prodejců značkových pneumatik a automobilových médií, jejichž příjmy plynou z reklamy mimo jiné i na pneumatiky, ukazuje náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained na svém vlastním autě.

Svou žlutou Hondu S2000 koupil na pneumatikách značky Fuzion. U nás tato značka není příliš známá, není to ale žádná „Čína” - je to levnější produkt koncernu Bridgestone, jehož mnohé jiné pneumatiky u nás známe velmi dobře. Tyhle pneu navíc nebyly jen levné, byly to i celoroční gumy s „vyraženým” M+S na boku. Nechápeme tedy, proč by někdo montoval celoroční pneumatiky na sporťák, ale to je teď druhotné.

Nový majitel vozu jej tedy a vzal a změřil brzdné schopnosti na původních gumách a pak pořídil na S2000 pneumatiky opět od Bridgestone, tentokrát ale „skutečné” Bridgestony - Potenza RE-71R pro výkonná auta. Nešel na to pocity a dojmy, ale podle svého nejlepšího přesvědčení vědecky, takže s pomocí Vboxu Sport od Racelogicu změřil přesně krom brzdné dráhy také čas potřebný k zastavení a maximální dosažené přetížení. Vše z 60 mph, tedy v podstatě ze 100 km/h. Výsledky jsou ohromující, však si je projděte sami v následující tabulce.

Výsledky měření brzdné dráhy s levnými celoročními a kvalitními letními


Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní - 1 - Levne celorocni pneu vs kvalitni letni tab

Jak jste se sami mohli dočíst, s novými pneumatikami vůz zastavil až o 11 metrů dříve. Je to rozdíl mezi výsledky obou pneumatik při třetím testu, neboť nejlepší výsledky obou obutí přichází v jinou dobu - Fuziony se chovají nejlépe studené, s rostoucí teplotou jejich přilnavost klesá. Při třetí zkoušce zastaví ze stovky o zhruba 2,4 metru později než při první. U Bridgestonů vidíme pravý opak - zahřáté brzdí lépe, brzdná dráha je o 1,3 metru kratší.

Tento obrovský rozdíl ukazuje, jak hloupé je šetřit zrovna na takové věci, jako jsou pneumatiky. Fuziony definují dva aspekty - jsou relativně levné a navíc celoroční. Právě levné pneu kupuje kde kdo a i když celoroční obutí u nás velké úspěchy neslaví, známe dost lidí, kteří jezdí celý rok na zimních. A jejich výsledky budou pochopitelně ještě horší a ještě více se u nich bude projevovat neschopnost podávat už zkraje mizerný výkon opakovaně.

A to prosím dodejme, že zde byly pneu testovány sice na suchém asfaltu za slunečního svitu, ale pořád při teplotách mezi 12 a 16 °C. To stále není léto v pravém slova smyslu. Máme tu tedy takovouto teplotu, celoroční pneu a přesto i 11metrové rozdíly v brzdné dráze. Přidejte do hry zimní pneu, teploty přes 30 °C a rozdíl v délce brzdných drah se snadno stane ještě citelně delším.

Chápeme, že dvakrát za rok přezouvat pneumatiky může být pro někoho otrava, navíc drahá. Tady ale jasně vidíme, že v případě pneumatik se opravdu nevyplatí šetřit. Jednak za výměnu kol či přezutí pneumatik, a jednak za pneumatiky samotné - rozdíl v ceně v řádu jednotek tisíc za sadu není úplně malý a náklady spojené s přezutím jej nesníží. Ale může se stokrát vrátit, když stihnete dobrzdit před nenadálou překážkou.

A dovolte nám podotknout ještě jednu věc. Je-li takovýhle obrovský rozdíl v brzdné dráze závislý jen na pneumatikách, musí být každému kriticky smýšlejícímu jedinci jasné, jak moc důvěryhodná jsou různá paušalizování, že „osobní automobil má z 50 km/h brzdnou dráhu 14 metrů”, kterých internetový vyhledávač za pár setin vteřiny našel v českých mainstreamových médiích hromadu. A kdykoliv se vám někdo bude snažit podsunout, že 30 km/h je bezpečnější než 50 kvůli brzdné dráze, vzpomeňte si na toto srovnání.

Se správným obutím může být snadno bezpečnější i vyšší rychlost. Možná by bylo lepší vtloukat řidičům do hlavy, že jízda na mizerných pneumatikách nebo gumách určených pro jinou sezónu je ten primární nerozum. Ne si nechat v červenci na autě „zimáky” a doufat, že předpisová jízda to spraví. Nespraví nic...

Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní - 2 - Levne celorocni pneu vs kvalitni letni 01Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní - 3 - Levne celorocni pneu vs kvalitni letni 02
Na prvním snímku vidíme relativně levné celoroční Fuziony M+S, na pravém dražší Bridgestony

Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní - 4 - Levne celorocni pneu vs kvalitni letni 03Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní - 5 - Levne celorocni pneu vs kvalitni letni 04
Měření probíhalo kvalitní technikou při deceleraci na skutečné silnici

Na zimních pneu v létě? Podívejte se, jaký rozdíl znamenají kvalitní letní - 6 - Levne celorocni pneu vs kvalitni letni 05
Auto na letních dávno stálo, když na zimních ještě pokračovalo v jízdě, jak si můžete sami prohlédnout na videu

Zdroj: Engineering Explained@YouTube

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.