Reklama

Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí?

Chcete auto do 400 tisíc, ale ta nová vám přijdou malá, slabá nebo málo vybavená? Mezi 3, 5 nebo 7 let starými ojetinami lze vybírat ze zajímavějších.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí?

19.6.2017 | Marek Bednář | 17 příspěvků

Chcete auto do 400 tisíc, ale ta nová vám přijdou malá, slabá nebo málo vybavená? Mezi 3, 5 nebo 7 let starými ojetinami lze vybírat ze zajímavějších.

Máte-li na auto 400 tisíc korun, můžete si koupit „oholenou” Octavii s litrovým motorem anebo dva, tři roky staré ojeté auto, které bude větší, bude mít bohatší výbavu a výkonnější motor. Největší pokles hodnoty už zaplatil první majitel a na vás tedy zbude téměř jen smetana. Dostanete pořád relativně nový vůz za mnohem menší peníze, někdy ještě s léty tovární záruky - dnes automobilky nabízí i 5 nebo 7 let.

Se statistikou, která auta v této cenové hladině v tuto chvíli představují nejlepší nabídky, přichází agregátor inzerátů ojetých aut Auto Uncle. Nedávno jsme tu měli nejlepší nabídky ojetin do 10 tisíc Eur, dnes máme před sebou v podstatě to stejné, ovšem do 15 tisíc Eur, tedy asi 393 tisíc korun.

Auto Uncle zkoumá, u kterých ojetin se zrovna ceny pohybují nejníže ve srovnání s tím, kde by měly být vzhledem ke své třídě, typu, stáří a dřívějším odhadům budoucí hodnoty. Firma cenu hodnotí od jednoho do pěti - pět je dobrá cena na daný vůz, jedna značí příliš vysokou cenu. Statistika níže ukazuje, jaký podíl aut daného modelu v nabídce je hodnoceno čtyřmi nebo pěti puntíky, tedy jaký má „Dobrou cenu”, resp. „Skvělou cenu”. A Auto Uncle je relevantní zdroj i pro nás - aktuálně agreguje 6,4 milionu inzerátů z celkem 1 909 webů zabývajících se inzercí ojetých aut po celé v Evropě, takže tu opravdu najdete skoro všechno.

Ovšem, je nutno mít na paměti, že nejlepší cena nemusí znamenat auto v nejlepším stavu. Statistika zohledňuje jen modelový rok, kilometrový proběh, motor, karoserii, převodovku a výbavu. Skutečný stav auta zkoumat z podstaty nemůže, hodnotí jen cenu relativní k tomu, co má dané auto pod kapotou a kolik má najeto. Dá se však očekávat, že u aut podobného stáří a nájezdu bude v rámci většího vzorku vozů (a ten je tu podmínkou) podobný.

Statistika má tedy několik pravidel - krom maximální ceny 15 tisíc Eur a stáří auta do 3, 5 nebo 7 let musí být v nabídce aspoň 100 kusů daného modelu. Na prvních místech jsou auta, jejichž podíl „skvělé” a „dobré” ceny je největší, tj. mezi jejichž nabídkami dnes nejobvykleji narazíte na výhodné koupě. Tady jsou výsledky.

Nejlepší nabídky ojetin do 3 let stáří

Králem nejmladších ojetin je Hyundai i40, první opravdu výrazný pokus Korejců uspět ve střední třídě. Dělá se kombík i sedan a podle našeho testu to není vůbec špatné auto, takže není divu, že pomohlo Hyundai v těchto sférách prorazit. Jenže kupující ojetin mu příliš nevěří a tlačí cenu dolů.

To dává šanci na dobrou koupi, třeba i proto, že většina aut v nabídce není firemních, a tak mají dost malé průměrné nájezdy. Ovšem, neznamená to, že hodně jetá i40 neexistuje - už jsme viděli kus s 660 tisíci km a mimochodem ani tehdy nevypadala na odpis. Zajímavá je i Mazda 3 na druhém místě a je tu také BMW řady 3, ovšem v neatraktivních verzích 318 a také s mnohem větším průměrným nájezdem kilometrů. Pokud ovšem chcete co nejnovější a nejméně jetý vůz v této cenové relaci, na VW Beetle nikdo nemá. Ten nebude moc pro rodinu, ale jako druhé auto do domácnosti může posloužit perfektně...

Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 1 - nejnabiAU15 tab 01

Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 2 - hyundai i40 2014 nejnabiAU15 01Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 3 - hyundai i40 2014 nejnabiAU15 02Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 4 - hyundai i40 2014 nejnabiAU15 03

Nejlepší nabídky ojetin do 5 let stáří

Pětiletým autům vládnou dvě dodávky Volkswagen, následované MPV Fordu. Obecně je tu dodávek přesně polovina, a tedy si asi nevybere každý, třebaže řeč je i o těch nabízených v osobních verzích. Pokud chcete pracanta do firmy anebo vážně velké rodinné auto, vodítek je dost, z těch dalších stojí za zmínku Audi A4, Mercedes C 220 a také BMW X1.

Jak to u „prémiovek” bývá, ceny dolů tlačí obava z nákladnějších servisu spojená s celkem obyčejnou specifikací a vyšším kilometrovým nájezdem - čekejte maximálně dvoulitrové diesely a okolo 150 tisíc najetých kilometrů. I to ale může být dobrá koupě, sami jsme v minulosti měli zkušenost s Audi A4 3,0 TDI s více jak 150 tisíci km naježděnými téměř bezvýhradně po německých dálnicích a opotřebení na něm prakticky nebylo znát.

Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 5 - nejnabiAU15 tab 02

Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 6 - vw t5 multivan nejnabiAU15 01Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 7 - vw t5 multivan nejnabiAU15 02Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 8 - vw t5 multivan nejnabiAU15 03

Nejlepší nabídky ojetin do 7 let stáří

I mezi sedmiletými auty je na prvním místě Volkswagen T5, následovaný dodávkou Mercedesu, dále už je to zajímavější. Je tu elegantní Audi A5 Sportback, Hyundai Santa Fe a také první a poslední Volkswagen CC. Ten si vzhledem ke svému morálnímu stáří a počtu najetých km nedrží cenu úplně špatně, pořád je to ale horší (a pro kupujícího tedy lepší...) než u jiných aut srovnatelného typu s faktického stáří.

Zajímavý je průměrný kilometrový proběh sedmiletých VW T5, který je jen o zhruba 9 tisíc kilometrů vyšší než u pětiletých. Nad 50 % „Skvělých” nebo „Dobrých” cen tu je nejvíce modelů, první čtyři, takže bude v příznivé cenové relaci nejvíce z čeho vybírat. Ale pochopitelně, u sedmiletých aut už bude riziko koupě nejvyšší - standardní tovární záruku už vám tady nedají ani Korejci...

Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 9 - nejnabiAU15 tab 03

Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 10 - VW Passat CC 2012 facelift 01Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 11 - VW Passat CC 2012 facelift 02Nejvýhodnější koupě ojetých aut do 400 tisíc Kč: které modely se teď vyplatí? - 12 - VW Passat CC 2012 facelift 08

Zdroj: Auto Uncle

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 17 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše