Reklama

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů

Jen málo přešlapů výrobců se skryje před testováním auta na 100 tisíc kilometrů, po němž je rozebráno na díly. Těchto deset z něj vyšlo zatím nejhůře.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů

17.1.2019 | Mirek Mazal

Jen málo přešlapů výrobců se skryje před testováním auta na 100 tisíc kilometrů, po němž je rozebráno na díly. Těchto deset z něj vyšlo zatím nejhůře.

Jakékoli svezení s autem vám prozradí leccos o jeho silných a slabých stránkách, jen dlouhodobé testování ale automobil prověří ze všech myslitelných úhlů pohledu. Během ujetí 100 tisíc kilometrů, po kterém následuje rozebrání vozu na díly a prozkoumání jejich kondice, se přinejmenším v náznacích projeví podstatné neduhy. Přesně takové testy ve spolupráci s Dekrou tradičně provádí německý Auto Bild a díky tomu si může dovolit pravidelně vydávat žebříček vozů, které z moderní podoby těchto testů (od roku 2014, předtím měly jiné bodování) vyšly úplně nejhůře. My jsme z nich vybrali 10 a přidali jsme i pár lépe umístěných modelů jako bonus pro lepší orientaci.

Můžete si myslet, že za těch pár let bude desítka nejhorších současně přehledem většiny, ne-li všech testovaných vozů, ale není tomu tak, sítem už prošlo přes 50 aut. Každý z nich musel v nejrůznějších režimech ujet minimálně 100 tisíc kilometrů, absolvovat všechny předepsané prohlídky a obvykle i neplánované servisní zásahy, které si vyžádaly vzniklé problémy. A během toho všeho snášet kritické soudy redaktorů, kteří je zrovna řídili.

Jak jsme již zmínili, praktický test následuje kontrola všech součástek auta ze strany Dekry, která prozradí zbytek. Měří se například i opotřebení válců, pomocí endoskopu jsou zkontrolovány ty nejskrytější dutiny karoserie a další detaily. Výsledkem je počet chybových bodů a známka od jedničky do pětky jako ve škole. A před sebou nyní máme vozy, které nedosáhly na lepší hodnocení, než je trojka, seřazené od nejhoršího po nejlepší. Vynechali jsme z nich pouze SUV, kterým jsme loni věnovali zvláštní pozornost a nechceme se na tomto místě opakovat. Některá z nich by se ale mezi vůbec nejhorší hodnocené vozy vešla též.

1. BMW 218i Active Tourer, chybové body: 39, výsledná známka: 4-

Skoro na propadnutí je po dlouhodobém testu zralé BMW řady 2. Není divu, když zánovnímu kusu při 36 331 kilometrech odešlo ložisko klikové hřídele jeho tříválcového motoru. Po devadesáti tisících se motor musel vyměnit úplně, vyznačoval se hrubým chodem a nouzový režim pro něj nebyl nic neobvyklého. Rozborka pak ukázala také unikající chladivo z klimatizační jednotky nebo neobvykle opotřebenou spojku. Smutné je, že u takového auta se ještě dnes objevuje koroze na karoserii. Na BMW bída s nouzí, jasně nejhorší výsledek v testu mezi auty, která nejsou SUV.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 1 - BMW 2 Active Tourer oficialni sada 11Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 2 - BMW 2 Active Tourer oficialni sada 18Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 3 - BMW 2 Active Tourer oficialni sada 43

2. Chevrolet Orlando 2,0 TD, chybové body: 35, výsledná známka: 4+

Stále ještě na úrovni dostatečného hodnocení těsně nad propadákem se drží velký Chevrolet, který sice jako nový už nekoupíte, jako ojetina by vás ale zajímat mohl. Jenže neměl - Orlando sice má praktické stránky jako sedm plnohodnotných sedadel, dostatek místa, dobrý výhled a silnou umlčenou naftu pod kapotou, dojem nicméně kazí spousta nepovedených detailů. Řazení automatické převodovky je nepříjemně hrubé, klimatizace nestačí, světla skoro nesvítí a auto navíc vyžaduje nečekané návštěvy automechaniků. Ty proběhly kvůli roztrhané manžetě poloosy řízení (při 50 000 km) a za dalších 20 000 km přestalo fungovat otevírání pátých dveří, protože selhal spínač. Demontáž na díly ukázala, že převodovka hodně trpěla.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 4 - Nejhorsi auta v dlouhodobem testu 01Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 5 - Nejhorsi auta v dlouhodobem testu 02Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 6 - Nejhorsi auta v dlouhodobem testu 03

3. Citroen C4 Cactus PureTech 110, chybové body: 34, výsledná známka: 4+

Celkem 34 negativních bodů posbíralo originální stvoření s nepraktickým ovládáním. Během testu Auto Bildu selhala převodovka a zapalování. Rozebrání vyjevilo na 100 tisíc ujetých kilometrů nadstandardní opotřebení. Stylový Cactus s gumovými nárazníky je při výběru nového či ojetého vozu též lepší minout.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 7 - Citroen C4 Cactus PureTech prvni test 18Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 8 - Citroen C4 Cactus PureTech prvni test 31Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 9 - Citroen C4 Cactus PureTech prvni test 49

4. Volkswagen Golf 1,4 TSI, chybové body: 32, výsledná známka: 3-

Po základní porci 100 tisíc kilometrů měl Golf na kontě dvanáct trestných bodů za poruchy spojené s elektrickými okny, displeje a systému start-stop. Do interiéru prosakovala voda a test pokračoval dál. Po 200 tisících kilometrů přestala fungovat houkačka, vytekly tlumiče, zasekla se klapka palivové nádrže a projevila se vadná dvouspojka. Závěrečná kontrola ukázala stopy oleje na motoru a převodovce kvůli špatnému těsnění, případně v důsledku výměny spojky. Nutno dodat, že překvapivě početné chybové body a výsledná známka jsou uděleny Golfu po nájezdu dvakrát větší než obvyklé porce kilometrů, Němci byli zkrátka na domácí auto přísnější.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 10 - VW Golf 2017 facelift prvni oficialni sada 06Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 11 - VW Golf 2017 facelift prvni oficialni sada 07Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 12 - VW Golf 2017 facelift prvni oficialni sada 29

5. Ford Grand C-Max 2,0 TDCi, chybové body: 32, výsledná známka: 3-

Posuvné dveře jsou fajn, ale jen když fungují, což v případě C-Maxu často neplatilo. Během zkušebních jízd také selhávala elektronika a nebyl to zrovna ojedinělý případ. Moc dobře se neprojevovala ani obrazovka navigace, která ne vždy navigovala. Pozlobil zkorodovaný konektor způsobující falešné impulzy k turbodmychadlu. Po demontáži všech částí překvapil orezlý blok motoru, kterému chyběl ochranný nátěr.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 13 - Test Ford Grand C-Max 16 TDCi 01Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 14 - Test Ford Grand C-Max 16 TDCi 05Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 15 - Test Ford Grand C-Max 16 TDCi 21

6. Seat Leon 1,6 TDI, chybové body: 29, výsledná známka: 3-

Na tachometru svítilo 80 972 kilometrů a převodové ústrojí se stalo nesnesitelným, jelikož vydávalo nezdravé zvuky a špatně řadilo. Vadné ložisko poškodilo převodovku, což byla rána pod pás, jinak si Leon vedl dobře. Ochrana proti korozi je příkladná, bublinky se objevují jen výjimečně na nepodstatných místech.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 16 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 03Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 17 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 16Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 18 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 27

7. Renault Clio Grand Tour TCe 90, chybové body: 29, výsledná známka: 3-

Auto Bildu se nelíbilo chování multimediálního systému, ale vážnější problém bylo vadné kuličkové ložisko v převodovce podobně jako u Seatu. Celkově vzato Renault vlivem elektroniky a vady materiálu nepřekonal Němce ani Korejce, což by mu jistě vyhovovalo. Možná příště.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 19 - Renault Clio 2017 nova oficialni sada 01Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 20 - Renault Clio 2017 nova oficialni sada 02Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 21 - Renault Clio 2017 nova oficialni sada 21

8. Kia Carens 1,7 CDTI, chybové body: 29, výsledná známka: 3-

Po 100 tisících to vypadalo na známku 3+ za nespolehlivé parkovací senzory, rozbité ložisko kola a vybitou baterii. Kia dává dlouhou záruku, proto test pokračoval do 150 tisíců kilometrů. Teprve finální rozbor součástek ukázal začínající rez na dveřích zavazadelníku. Technika Carensu je v zásadě spolehlivá, zlobí spíše drobnosti, je jich ale dost na to, aby to nestačilo ani na trojku.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 22 - Kia Carens 1,7 CRDi test 07Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 23 - Kia Carens 1,7 CRDi test 16Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 24 - Kia Carens 1,7 CRDi test 43

9. Ford Mondeo 1,5 EcoBoost, chybové body: 29, výsledná známka: 3-

Ani velký stěhovák od Fordu si v testu nevedl bůhvíjak. Nebýt povoleného šroubku u mezichladiče stlačeného vzduchu, který nadělal paseku, Mondeo by se při vysvědčení dostalo i na známku „chvalitebné”, takto body vyšly na cifru 29 čili výsledná známka 3-.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 25 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 06Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 26 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 08Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 27 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 14

10. Škoda Fabia 1,2 TSI, chybové body: 24, výsledná známka: 3+

Výsledky dlouhodobého testu Fabie se kdysi pochlubila i sama škodovka, a tak to nebyl vyložený propadák. Přesto jde pouze o průměrný výsledek a existují desítky vozů, které sítem prošly s lepším hodnocením. Fabia Němce zaujala dobrým poměrem ceny a užitné hodnoty, při nájezdu 83 000 kilometrů ale odmítla startovat. Příčinou se ukázal krátký startovací kabel, který se nakonec zlomil. Jinak šlo z neduhů spíše o drobnosti, test jsme detailně probírali na jaře.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 28 - Skoda Fabia Combi 2018 rozmontovana 08Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 29 - Skoda Fabia Combi 2018 rozmontovana 09

Tři z lepších výsledků dlouhodobých testů pro srovnání měřítek

Dacia Lodgy 115 TCe, chybové body: 12, výsledná známka: 2+

Velké překvapení, mnoho konkurentů se musí červenat. Antikorozní ochrana tohoto levného vozu z Rumunska je příkladná a lepší než u většiny ostatních. Test vytrvalosti přežila Dacia bez velkých problémů. Pouze drobné puchýřky pod těsněním zadních dveří a polámaný přepínač světel zabránily udělení nejvyšší známky.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 30 - Dacia Dokker a Lodgy 2017 facelift prvni foto 01Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 31 - Dacia Dokker a Lodgy 2017 facelift prvni foto 02Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 32 - Dacia Dokker a Lodgy 2017 facelift prvni foto 04

Škoda Octavia 2,0 TDI, chybové body: 9, výsledná známka: 2+

Poctivý automobil s prakticky velkým kufrem si drží svůj standard, kvůli kterému po něm lidé touží, říkají Němci. Nejzávažnější byly problémy se startováním, ale pomohla výměna startovacího tlačítka (35 850 km). Na dlouhých cestách byla Octavia oblíbeným společníkem díky pevným sedadlům, vysokému komfortu a rozumným detailům. Výhrady si zasloužila převodovka DSG. Občas se ozvala praskající palubní deska, chrastění začalo po 60 tisících kilometrech. Pohled do dutin zobrazil drobné neduhy v případě antikorozní ochrany, ale i tak velký úspěch.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 33 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 004Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 34 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 009Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 35 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 048

Audi A3 Sportback g-tron, chybové body: 0, výsledná známka: 1+

Absolutní vítěz mezi hodnocenými vozy ukazuje, jak by mělo celé vypadat. Audi na stlačený zemní plyn vyvrátilo předsudky a zazářilo v testu vytrvalosti. Zkouška neobjevila nic negativního, obešla se zcela bez selhání, nečekaných poškození i nadměrných opotřebení. Ani závěrečná demontáž neodhalila nic, co by stálo byť za jeden trestný bod. Lepšího výsledku v dlouhodobém testu nelze dosáhnout, proto známka 1+.

Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 36 - Audi A3 Sportback g-tron 2013 02Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 37 - Audi A3 Sportback g-tron 2013 04Němci jmenovali nejhorší auta svých dlouhodobých testů - 38 - Audi A3 Sportback g-tron 2013 11

Zdroj: Auto Bild

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše