O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží?

Když něco podobného přejedete, asi si řeknete, že někdo zrovna potřeboval natáhnout elektřinu přes cestu. Může to tak být, většinou ale půjde o něco sofistikovanějšího.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží?

31.7.2018 | Mirek Mazal

Když něco podobného přejedete, asi si řeknete, že někdo zrovna potřeboval natáhnout elektřinu přes cestu. Může to tak být, většinou ale půjde o něco sofistikovanějšího.

Ředitelství silnic a dálnic České republiky spravuje zhruba sedm tisíc kilometrů silnic. Aby mělo přehled o vytíženosti každého úseku, pravidelně monitoruje počet vozidel na jednotlivých komunikacích v programu nazvaném Celostátní sčítání dopravy na dálniční a silniční síti ČR. Základní sběr dat pomáhají realizovat brigádníci přítomni podél cest, kteří zapisují každé auto.

Během nárazového celostátního sčítání nabízí ŘSD přivýdělek pro veřejnost, o zaznamenávání projetých automobilů se starají většinou studenti, maminky na mateřské dovolené nebo důchodci. Určitý časový úsek tráví na kontrolním místě a do archu či do mobilu musí pečlivě odškrtnout každé míjené vozidlo dle druhu a kategorie. Ne všude na to ale jdou takto zastarale.

V některých vyspělejších zemích vystřídalo tento způsob zařízení oficiálně nazvané „Pneumatická silniční trubice”. Jde skutečné o černou hadici nataženou napříč silnicí, která počítá každé projeté auto. Princip popisuje třeba americké ministerstvo dopravy: „Když kola vozidla přejedou přes trubku, pneumatické snímače trubky vysílají proud vzduchu podél gumové trubice. Tlakový impuls uzavírá vzduchový spínač vytvářející elektrický signál, který je přenášen na počítadlo anebo přímo do analytického softwaru.“

Hadice je možné zabudovat trvale, ale většinou slouží kratší dobu za účelem monitorovat zatížení vybraného úseku silnice podobně jako u nás. Obsluha není nijak složitá, správnou instalaci zvládne každý zaměstnanec. Pracovník nemusí setrvat u měřícího systému po celou dobu monitorování, stačí natáhnout gumovou hadici přes cestu, napojit ji na počítač a tím to končí.

Toto řešení umí získat informace nejen o počtu automobilů, ale podle počtu náprav také o jejich typu či rozestupu mezi nimi. V závislosti na požadovaných informacích se instaluje jedna trubka, nebo v náročnějším případě dvě za sebou - ty případně umí měřit i rychlost projíždějících vozů. Z výsledků automatických detektorů je možné snadno a rychle vytvářet mapy intenzity dopravy. Hlavní devízou je eliminace lidského faktoru - brigádník po chvíli ztrácí soustředění, během náročnějšího shluku vozidel může špatně zaznamenat přesné počty.

Pokud jste tedy o dovolené přejeli nebo přejedete autem podobnou věc, vězte, že jste nutně nemuseli místnímu kutilovi přejet přívod elektřiny k míchačce. O tom, že by se něco podobného systematicky používalo v České republice nebo na Slovensku, nemáme zprávy.


O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 1 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 01O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 2 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 02O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 3 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 03O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 4 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 04O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 5 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 05O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 6 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 06O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 7 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 07O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 8 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 08O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 9 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 09O dovolených můžete na silnicích narazit na tyto zvláštní gumové trubky. K čemu slouží? - 10 - Scitani dopravy v USA gumove trubky 10Jednoduché zařízení nahradí lidské pracovníky a zpřesní sbíraná data. A nemusí nutně evidovat jen auta

Zdroj: Federal Highway Administration

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama