Reklama

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody

Nic proti evoluci, moderní auta jsou rychlejší, bezpečnější a komfortnější než kdy dříve, i když nejsou dražší. Jen tolik zábavy už s nimi není. Proč?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody

9.9.2017 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Nic proti evoluci, moderní auta jsou rychlejší, bezpečnější a komfortnější než kdy dříve, i když nejsou dražší. Jen tolik zábavy už s nimi není. Proč?

Není pochyb o tom, že automobily prošly za více jak 100 let své existence ohromným vývojem. Ač v principu zůstávají stále stejná, jejich konkrétní provedení jsou stále vyspělejší. Z hračky pro pár vyvolených se postupem času staly služebníci mas, kteří za relativně stále méně peněz nabízí stále více muziky.

Můžete si dnes koupit i naprosto obyčejné auto jako je třeba Škoda Rapid a dostanete vůz, který v obstojném komfortu odveze až pětici lidí se zavazadly, ve 200 km/h se chová, jako by se nic zvláštního nedělo a posádku ochrání i při vážné nehodě. Dokonce zvládne nástrahy nejnáročnějšího okruhu světa, zajede na něm slušný čas a přitom jej pořídíte do 400 tisíc Kč i ve výbavě dalece vzdálené té základní.

Udělat dnes takhle dobrý obchod není velký problém, vícero značek nabízí auta schopná nabídnout tolik za tak málo. A čím více přitlačíte na „finanční pilu”, tím více dostanete - za 1 milion Kč už můžete uvažovat o voze, který je na tomtéž okruhu drží jeden z rekordů a přitom je ještě bezpečnější, ještě lépe vybavený a kolikrát i praktičtější.

Potud všechna čest, problém je jen jedna věc - jízdu v žádném z těchto, ani v kterémkoli jiném moderním autě si neužijete jako v ještě mnohem obyčejnější „bazarové plechovce” staré 20 let. A ani stroje značek značně orientovaných na potěchu řidiče nenabízí tolik zábavy auta, jako kdysi mnohem obyčejnější auta. Proč tomu tak je? Proč se dnes žádné srovnatelně zábavné auto nenabízí a vlastně ani nabídnout nedá? Tady je 10 hlavních důvodů.

1. Důraz na pasivní bezpečnost

Aby si dnes auto našlo zákazníky, musí získat co nejvíce hvězdiček v crash testech, zkrátka obstát při simulované nehodě. Nechme nyní stranou, že tyto simulace mají řadu slabin, lidé na jejich výsledky slyší a pasivně bezpečná auta chtějí. Aby ale auta taková byla, musí být stále pevnější, vybavená více airbagy a všemi dalšími pomocníky, což pochopitelně zvyšuje jejich hmotnost. A co zvyšuje hmotnost, to jde proti zábavě za volantem.

Jde to navíc i proti aktivní bezpečnosti, protože s autem, které je z podstaty hůře ovladatelné a má horší jízdní vlastnosti, snáze nabouráte. Jenže diskuze o tom, zda je lepší přežít nehodu a nebo vůbec nebourat, se obvykle nevedou - bernou mincí je jen nárazová zkouška. Nebudeme se dnes do těchto debat pouštět ani my, připomeňme jen slavná slova Colina Chapmana z dob, kdy předchůdce dnešní FIA zavedl po sérii smrtelných nehod pilotů F1 Collinse, Mussa a Lewis-Evanse pro rok 1961 minimální hmotnost monopostů proto, aby konstruktéři nezacházeli s odlehčováním aut příliš daleko. Chapman k tomu jen lakonicky poznamenal, že tito tři piloti řídili tři nejtěžší auta v celém startovním poli...

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 1 - 10duvnezabavna 01 crashtest

2. Touha po maximální komfortní výbavě

Tato věc má za následek totéž, co ta prvně zmíněná, důvod je ale jiný. Rozličné bezpečnostní výbavové prvky dnes diktují i předpisy, ty komfortní, jako navigaci, vyhřívané a chlazené sedačky, minimálně dvouzónovou klimatizaci, kožené čalounění, co nejlepší odhlučnění, rádio s 42 reproduktory apod. už ale nikoli. A když zákazníkům dáte na výběr mezi lehkým, ale spoře vybaveným autem, a vozem po střechu nacpaným výbavou, který však váží o 300 kg víc, většina jich sáhne po tom druhém. Že zábavnější auto opravdu nedostanou, nemusíme dodávat.

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 2 - 10duvnezabavna 02 vybava

3. Bobtnající velikost

Aby auta byla bezpečnější, komfortnější a ještě k tomu prostornější, musí být také větší. I Škoda Fabia dnes může fungovat jako auto pro rodinu s malým dítětem a lidé očekávají, že tak fungovat bude. O vozech vyšších tříd ani nemluvě. Navíc chtějí jezdit vizuálně většími auty, protože to je součástí image, které chtějí dosáhnout. Takže jsou automobily čím dál větší, jak jsme nejednou ukázali; a velikost, stejně jako hmotnost, zábavnosti neprospívají.

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 3 - bmw rada 3 dalsiautazvets 02

4. Stále přísnější emisní regulace

Samy o sobě by přísnější emisní regulace pro zábavná auta nemusela být až tak velkým problémem. Jde postavit malé a lehké auto s atmosférickým motorem, které přesto emisní normy plní, třeba Mazda MX-5 je toho důkazem. Jenže kvůli bodům výše jsou dnes auta běžně o mnoho větší a těžší, a tak potřebují i o mnoho výkonnější motory. A aby se ty vešly do emisních norem, navíc striktnějších, musí být stále více „uškrcené” a nebo přeplňované. A to je další bod, který zábavě neprospívá.

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 4 - emise v realnem provozu ilustracni 02

5. Rozmach přeplňování

I když turba ušla v posledních letech obrovský kus cesty a nabízí kolikrát opravdu zajímavou kombinaci dlouhodobé efektivity i krátkodobě dostupného vysokého výkonu, pro zábavnost aut jsou překážkou. Motor s turbodmychadlem zkrátka nikdy nebude mít tak dobrou odezvu na plynový pedál jako dobrá atmosféra a atmosféricky plněné motory jsou dnes druhem na vymření. I téměř všechny sporťáky na světě jsou dnes přeplňované, nedávno padly 911, Boxster, Cayman a 458 Italia, o něco dříve M3, resp. M4. Výjimky ještě existují a připomínají, že přeplňování není cesta bez kompromisů. To je ale asi tak všechno...

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 5 - ee typy turba 02 twinscroll

6. Nástup elektrických posilovačů řízení

Na světě existuje už jen jedna vyspělá značka aut, která cíleně trvá na hydraulicky posilovaném řízení, protože je pro řidiče jednoznačně lepší. Skoro všichni ostatní v posledních letech přešli na elektrické posilovače, zejména kvůli tomu, že v testu normované spotřeby ušetří nějaký ten decilitr paliva a tím i odvody za nadlimitní spotřebu resp. emise CO2. Elektrické posilovače jsou dnes norma a mohou být ostré, rychlé a přesné, ale nikdy nebudou tak citlivé, jako dobrý hydraulický systém a zábavnosti aut tím značně škodí. Proč, jsme rozebrali v minulosti.

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 6 - elektricky posilovac schema

7. Rozmach hybridizace

Hybridizace se dnes nemusí zdát až tak rozšířenou věcí, ale rozšiřuje se a ve své „jemné” podobě se brzy stane normou. Znamená sice nižší spotřebu, někdy i reálně, znamená ale také hmotnost navíc a komplikovanější pohonné ústrojí. A v drtivé většině případů je třeba vyměnit lehčí manuální převodovku za těžší robotizovanou nebo automatickou. Nic z toho zábavnější auto nedělá.

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 7 - 10duvnezabavna 07 hybrid

8. Evoluce pneumatik

Pneumatiky jsou čím dál lepší, čím dál lépe drží na silnici, jízda je na nich čím dál bezpečnější. Pokud chcete více rychlosti, je to obrovské plus. Pokud se ale chcete bavit a občas chcete sklouznout, není to vhodný směr vývoje - dnešní velmi přilnavé pneumatiky s často ostrou hranicí mezi dokonalou trakcí a ztrátou přilnavosti nejdou zábavě za volantem na ruku. A nic neřeší ani koupě levných a horších pneumatik, jak ukázal nedávný test.

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 8 - 10duvnezabavna 08 pneumatiky

9. Stabilizační systémy, často nevypínatelné

Stabilizační systémy jsou další věcí, která pomohla bezpečnosti aut, jenže souběžně přizabila jejich zábavnost. Kdyby šly snadno a kompletně vypnout, není to problém, auto umožňující vypnutí ESP je ale stále větší výjimkou. A i když vám dobré moderní stabilizace - a ještě více jejich sportovní módy jako ESC Sport u VW, M DTC u BMW nebo R u Hondy - dovolí opravdu dost, skutečným pánem auta s nimi být nemůžete. A dokonale se bavit za blikající kontrolky ESP dost dobře nelze...

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 9 - 10duvnezabavna 09 stabilizace

10. Rozmach automatů

Není pochyb o tom, že moderní dvouspojkové převodovky dokážou řadit rychleji než drtivá většina lidí na světě, a že s nimi tedy většina řidičů bude na okruhu i okresce rychlejší než s manuálem. Proto je i spousta lidí volí. Jenže pro co největší zapojení do děje, pro co nejlepší spojení s autem, prostě abychom si jízdu opravdu užili, potřebujeme manuál. Donedávna byl normou, v autech pro nadšené řidiče rozhodně, dnes je normou opak. A zábavě to znovu nepomáhá...

Proč už dnes auta nejsou tak zábavná jako bývala? Zde jsou hlavní důvody - 10 - 10duvnezabavna 10 padla pod volantem

Inspirace: Autocar

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama