Reklama

Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili

Auta dostupná v Evropě nemusí vydržet málo. Pokud se ale situace dotáhne do extrému, ukazuje se, že jim v opravdové dlouhověkosti brání to, co je v jiných ohledech může činit zajímavými - složitost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili

9.3.2019 | Mirek Mazal

Auta dostupná v Evropě nemusí vydržet málo. Pokud se ale situace dotáhne do extrému, ukazuje se, že jim v opravdové dlouhověkosti brání to, co je v jiných ohledech může činit zajímavými - složitost.

Nejnovější studie americké společnosti iSeeCars se snaží vyjmenovat vozy, které dominují v oblasti výdrže. Metodika byla poměrně prostá - firma analyzovala data o prodejích více než 13,8 milionu ojetin na americkém trhu v loňském roce s cílem zjistit, které modely a jakých značek nejčastěji dosahují nájezdu přes 200 tisíc mil, tedy více jak 320 tisíc kilometrů. Pokud nějaké auto takové kilometry ujdete a ještě je na prodej, je jasné, že je trvanlivé, řada vozů se takového čísla na tachometru jednoduše nikdy nedožije.

Výsledky jsou reprezentovány v podobě procentuálního zastoupení takových ojetin v nabídce. Probíhat studie čistě v Evropě, dočkáme se na předních místech doyenů, jako jsou starší Volva, Mercedesy nebo větší Volkswageny, jenže studie bere v potaz nejen vozy, které se prodávají i v Evropě, ale také mnohé jiné, které jsou k mání pouze či hlavně v USA. A právě ta ukazují, o co jsme se připravili.

Tabulka nejlepších začíná zastoupení 2,2 procenta, což je téměř trojnásobek celkového průměru. Ostatní řádky zahrnují mix SUV, pick-upů, sedanů a minivanů, k překvapení mnohých tu ale není jedno jediné auto, které by bylo možné standardně koupit v Evropě. I řada těch samozřejmě vydrží hodně, s níže vyjmenovanými vozy se ale jednoduše nemohou statisticky rovnat.

„Při správné údržbě a péči mají dnešní vozidla potenciál dosáhnout 200 tisíc mil,“ uvedl generální ředitel iSeeCars Phong Ly a připomíná, že nejschůdnější cestou k úspěchu bývá jednoduchost. V minulosti jsme tento aspekt detailně probírali - nejdražší součástí auta je motor a ten má tím větší tendenci předčasně kapitulovat, čím je komplikovanější. Objemnější a jednodušší motory, které je možné prodávat v USA, tak dláždí cestu k lepší trvanlivosti, o které si vozy dostupné v Evropě mohou nechat jen zdát.

První místo patří Toyotě Sequoia. Velkoprostorové SUV má předpokládaný podíl 7,4 %. „Velká SUV typu Sequoia jsou postavena na základech nákladních automobilů, takže mají trvanlivost kamionu. Jejich kabina pojme až osm cestujících,“ poznamenal Ly. „Toyoty jsou známé spolehlivostí a naše poznatky ukazují, že tyto schopné rodinné transportéry jsou připravené sloužit dlouho svým majitelům”, dodal ředitel.

Následující příčky opět okupují SUV, konkrétně Chevrolet Suburban, Ford Expedition, GMC Yukon a pátá Toyota 4runner. Šestá příčka vyšla na Chverolet Tahoe s 3,8 procenty. „Všechny modely vyrobené u General Motors, Suburban, Yukon, Yukon XL a Tahoe, sdílejí platformu a mnoho stejných částí, to by mohlo vysvětlit, proč mají tyto oblíbené rodinné vozy podobné zastoupení v nájezdu nejméně 200 000 mil,“ ujasnil vedoucí výzkumu. Za Američany následuje sedmá Toyota Highlander Hybrid. Alternativní spalování usnadňuje delší dojezd na jednu nádrž, což je u nekonvenčního pohonu velkou přidanou hodnotou, myslí si Ly.

Praktické pick-upy zastupují tři automobily. Osmý řádek tabulky okupuje Honda Ridgeline, desátá skončila Toyota Tacoma, jedenáctá je Toyota Tundra. Mezi terénní přepravníky se vmísil GMC Yukon na devátém stupínku.

Zbývají tři volná místa, tím pádem dvanáctý nejlepší výsledek zaznamenala Toyota Avalon jako jediný sedan v tabulce. „Toyota Avalon je známá svou vynikající spolehlivostí a je neustále na špici své třídy v hodnocení vozidel,“ řekl Ly. Minivany zastupuje třináctá Honda Odyssey před posledním Lincolnem Navigator z rodiny GM.

Hezká statistika by mohla usnadnit výběr dalšího automobilu, ale jak jsme již zmínili, ani jeden model není oficiálně dovážen do České republiky. Zájemce by musel oslovit zprostředkovatele, nebo vyrazit utrácet na vlastní pěst a při návratu řešit byrokratické překážky s registrací vozidla na našem území. I tak je statistika poučná - pakliže chcete auto co nejtrvanlivější, volba jednodušší techniky bude rozumná. Motor 0,9 se třemi válci a podobným počtem turb prostě není předurče k tomu, aby vydržel sloužit věky, ať už se na jeho papírovou spotřebu dívá hezky, jak chce.

Statisticky nejtrvanlivější auta pro rok 2019 dle iSeeCars


Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 1 - Statisticky nejtrvanlivejsi auta 2019 tab01

Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 2 - Spolehliva auta podle iseecars 01Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 3 - Spolehliva auta podle iseecars 02Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 4 - Spolehliva auta podle iseecars 03Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 5 - Spolehliva auta podle iseecars 04Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 6 - Spolehliva auta podle iseecars 05Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 7 - Spolehliva auta podle iseecars 06Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 8 - Spolehliva auta podle iseecars 07Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 9 - Spolehliva auta podle iseecars 08Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 10 - Spolehliva auta podle iseecars 09Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 11 - Spolehliva auta podle iseecars 10Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 12 - Spolehliva auta podle iseecars 11Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 13 - Spolehliva auta podle iseecars 12Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 14 - Spolehliva auta podle iseecars 13Statisticky nejtrvanlivější auta USA ukazují, o co jsme se v Evropě připravili - 15 - Spolehliva auta podle iseecars 14
Zástupci aut, která v největším měřítku najedou více než 320 tisíc kilometrů, jsou vesměs velká a nekomplikovaná auta - u nás se oficiálně neprodává ani jedno

Zdroj: iSeeCars

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama