V zahraničí dávejte pozor, kde parkujete, po příchodu k autu v něm můžete najít hadici

Žádný vandalismus, ale oprávněná akce po chybě, za kterou se řidič bude muset ještě zodpovídat. Stačilo, aby zřejmě omylem zaparkoval v „červené zóně“.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

V zahraničí dávejte pozor, kde parkujete, po příchodu k autu v něm můžete najít hadici

2.3.2019 | Petr Prokopec

Žádný vandalismus, ale oprávněná akce po chybě, za kterou se řidič bude muset ještě zodpovídat. Stačilo, aby zřejmě omylem zaparkoval v „červené zóně“.

Pokud se chystáte na výlet do zahraničí, kde navíc hodláte usednout za volant, měli byste vědět o některých pravidlech které u nás neznáme. Jedno z nich omezuje stání u požárních hydrantů, které jsou jen díky tomu vždy připraveny plnit funkci, pro kterou existují - když k nim hasiči nemají přístup, vodu z nich využít zkrátka nemohou.

Ve Spojených státech pro zvýraznění takových míst slouží červené pruhy, jimiž jsou pomalovány lemy obrubníků. Jejich délka se stát od státu liší, zpravidla však dosahuje devíti metrů. Tedy dvou aut zaparkovaných podélně za sebou. Stát na takových místech je přísně zakázáno, přičemž vám nehrozí jen pokuta či odtažení, ale rovněž poškození vašeho vozu, které vám nikdo nevykompenzuje.

Pokud se totiž stane ta obecně nepravděpodobná věc, že někde hoří a jediným dostupným hydrantem je ten, před kterým stojí váš vůz, hasiči si velké servítky brát nebudou. Potřebují se k němu dostat co nejrychleji, zároveň potřebují vhodně nasadit hadici, a tak nemají problém ani s tím rozbít okna a vést hadici přímo skrz auto.

Na jednu takovou událost upozornili na Twitteru hasiči z kalifornského Anaheimu, kteří před několika málo dny museli vyrážet k požáru. Když ovšem dorazili na místo činu, stál v oné „červené zóně“ vůz. Došlo proto k rozbití obou zadních okének, skrze které následně byla hadice protažena. Není to přitom jediná újma, s jakou musí jeho majitel počítat. Po uhašení požáru bylo totiž jeho auto stejně odtaženo a ještě jej čeká nemalá pokuta.

Požární oddělení v Anaheimu po publikaci snímků uvedlo, že tímto krokem nechtělo nikoho zahanbit, i proto na fotkách zcela chybí registrační značky. Místo toho hasiči chtěli veřejnost „vzdělat“ a zároveň „zdokumentovat“, co se stane se špatně zaparkovaným vozem. „A v odpovědi na otázku, proč byla rozbita okna, místo aby hadice byla vedena pod přes nebo okolo automobil... to bohužel nelze. Hadice musí být vedena od hydrantu co nejpříměji. Nikdy neničíme veřejný majetek, pokud to není nezbytně nutné,“ dodává dále oddělení.

My pak jen můžeme zmínit, že hasiči nemají v „červených zónách“ právo pouze na rozbití okének či třeba odtah, ale v podstatě i na řízenou demolici vozu. Míněn je tím náraz hasičským speciálem, kdy je špatně zaparkované auto z místa vytlačeno. K tomu však dochází opravdu jen ve výjimečných případech, navíc je zapotřebí i dostatek prostoru v okolí, což však nebyl tento případ. I tak je nejlepším připomenutím, že na hydrantů je třeba si všímat a neparkovat u nich, ani když to není řečeno celkem výmluvným červeným pruhem.


V zahraničí dávejte pozor, kde parkujete, po příchodu k autu v něm můžete najít hadici - 1 - USA hasici spatne parkovani 01V zahraničí dávejte pozor, kde parkujete, po příchodu k autu v něm můžete najít hadici - 2 - USA hasici spatne parkovani 02V zahraničí dávejte pozor, kde parkujete, po příchodu k autu v něm můžete najít hadici - 3 - USA hasici spatne parkovani 03V zahraničí dávejte pozor, kde parkujete, po příchodu k autu v něm můžete najít hadici - 4 - USA hasici spatne parkovani 04
Hasiči z kalifornského Anaheimu zdokumentovali, co se může stát, když někdo zaparkuje u hydrantu. Poničení auta jim vyčítat nelze, neměli jinou možnost...

Zdroj: Anaheim Fire & Rescue@Twitter

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama