Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí

Policie si chce pořídit další auta pro nebezpečné silniční honičky. A bláhově věří, že řidiči mají v sobě dost masochismu k tomu, aby jim je bez odmlouvání zaplatili.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí

26.8.2011 | Miro Mihálik | 6 příspěvků

Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Policie si chce pořídit další auta pro nebezpečné silniční honičky. A bláhově věří, že řidiči mají v sobě dost masochismu k tomu, aby jim je bez odmlouvání zaplatili.

Policie ČR zřejmě potřebuje vyměnit stávající Volkswageny Passat R36 nasazované v rámci služby hlavně na dálnicích a rychlostních komunikacích. Lze tak usuzovat podle toho, že policejní prezidium po vzoru svých slovenských kolegů před pár dny vypsalo výběrové řízení v hodnotě 30 milionů korun na dodávku dvacítky automobilů, přičemž deset z nich by měly být sedany a druhou polovinu mají tvořit vozy typu kombi. Takzvaný „Autoteam” (jak se vyjadřuje zadávací dokumentace) by měl být obohacen novou stíhací technikou již letos v prosinci.

Tato výměna zase není natolik překvapivá. Pokud policii zrovna netrápí nedostatek finančních prostředků na palivo, „pomáhají a chrání” co to dá. Třeba tak, jak jste měli možnost shlédnout na nedávno zveřejněném videu. Je na něm ale také vidět, že ne všechny služební vozy půjdou do důchodu z důvodu vysokého nájezdu a v původním stavu. A pokud pravidelně sledujete zprávy, patrně víte, že to nebyla událost z řad výjimečných. Zajímavým způsobem se k tomuto incidentu vyjádřil ředitel dopravní policie Leoš Tržil, který řekl: „V průběhu měření rychlosti bylo služební vozidlo uvedeno na mokrém povrchu komunikace do smyku a následně havarovalo do betonového hrazení na středním dělícím pásu.“ Jak by asi policista slovně i písemně ocenil snahu o jízdu smykem u běžného řidiče, si umíme představit.

„Vozy budou výhradně určeny pro službu dopravní policie a budou nasazeny na dálnicích, silnicích pro motorová vozidla a dalších významných dopravních komunikacích, zejména silnicích 1. třídy,” vysvětlil pro Aktuálně.cz mluvčí prezidia Jaroslav Ibehej.

Pro příští „Autoteam” to vypadá na hodně práce, nicméně pořád nevysvětluje, jak chce dopravní policie svou Kobru 11 financovat, když poslední dobou neustále pláče nad nedostatkem prostředků na výplaty, palivo nebo opravy poškozených aut. Navíc se zdá, že v roce 2012 budou muset hospodařit s jedním z nejmenších rozpočtů poslední dekády. I na to má ale Jaroslav Ibehej náležitou odpověď. „Stávající Autoteam jen za dobu své existence odvedl do státního rozpočtu cca 70 milionů korun na vybraných pokutách. Vozy VW Passat se tak ve velice krátké době více než trojnásobně zaplatily,” řekl pro zmiňovaný server mluvčí.

To v podstatě znamená, že policejní úředník si zcela nepokrytě dovolí mluvit o nákupu služebních automobilů jakožto o investici, která se má vrátit v podobě vybraných pokut. Jistě, nic jiného než investice to pochopitelně není, jenže jejím hlavním efektem by mělo být snižování počtu dopravních nehod, prevence a skutečná pomoc řidičům, ne komerční činnost. Ovšem prozkoumávat, jak se po nástupu policejních Passatů R36 změnila v jejich revírech nehodovost? To raději u nás nikdo riskovat nebude, aby to nedopadlo jako se stacionárními radary v Británii.

Celý tento záměr naprosto odmítáme do chvíle, než se nám policie alespoň pokusí osvětlit, jaký reálný přínos pro bezpečnost silničního provozu její dosavadní aktivity spojené s provozem Passatů R36 měly. Zatím prokazatelně víme jen o nehodách navíc, které způsobili sami policisté.


Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí - 1 - Policejni vuz 02Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí - 2 - Policejni vuz 08
Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí - 3 - Policejni vuz 03Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí - 4 - Policejni vuz 04Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí - 5 - Policejni vuz 05
Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí - 6 - Policejni vuz 07Česká Kobra 11 chce nová auta, Passaty R36 už jí nestačí - 7 - Policejni vuz 06
Pokud policisté chtějí nové hračky, měli bychom zde pár tipů, které rádi podpoříme. Například sada policejní honička + vězení by je zabavila na dlouho. Ceny od 149 do 1 299 Kč včetně DPH

Miro Mihálik

Diskuze 6 příspěvků