Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské?

Současnost velí k obsazení každé mezery na trhu. Proto třeba Audi či BMW zamířily do mainstreamu, zatímco Dacii se zachtělo luxusu. Naštěstí jen cvičně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské?

13.8.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Současnost velí k obsazení každé mezery na trhu. Proto třeba Audi či BMW zamířily do mainstreamu, zatímco Dacii se zachtělo luxusu. Naštěstí jen cvičně.

Přípravy na promoci mohou po celém světě probíhat různě. Někde se objedná pár soudků piva, jinde několik vagonů komponentů, po jejichž aplikaci máte z lidového SUV luxusní limuzínu. Jen málokdo by přitom věřil tomu, že druhý případ pochází z Rumunska. Přesto 23 studentů z univerzit v Craiově, Bukurešti, Pitesti a Iasi dalo hlavy a mnoho kovových, plastových a kožených dílů dohromady, aby z obyčejné Dacie Duster vytvořili verzi zvanou Birou Mobil. Tedy mobilní kancelář.

Důraz během celého projektu byl kladen hlavně na tvořivost a schopnosti studentů, kteří museli nové technologie a díly začlenit do reálného vozu. A přitom zachovat jeho mobilitu. Výrazně se proto měnilo odpružení a zavěšení kol, které se nyní musí vypořádat s větší hmotností. Standardní zůstal kupodivu 1,6litrový motor. Na plyn tak můžete šlapat sebevíc, přesto Dacii Duster prodlouženou o 1,5 metru ke zběsilému tempu nedonutíte.

Pokud se ovšem usadíte do zadního VIP prostoru, nebude vás hlemýždí tempo zajímat. Spíše oceníte, že kabinu nenavštěvuje hukot větru či pneumatik. A vy si tak můžete lépe vychutnat veškeré prvky, které ke správné kanceláři patří. Tedy Wi-Fi a Bluetooth připojení, 3G router, tablety, LCD obrazovky, audio a video systémy, vícezónovou klimatizaci či malou ledničku pro vychlazení šampaňského. To zřejmě pro případ, že by se vám povedlo z útrob Dacie Duster uzavřít milionový obchod.

Líbí? I my jsme na Dacii Duster, jejíž prodloužení vzniklo rozříznutím vozu v B-sloupku a navařením dodatečných částí, spočinuli se zalíbením v oku. Hlavně proto, že se jedná o pouhé cvičení a nikoliv realitu, která by jednou mohla brázdit také české silnice. Ačkoliv... 15 z 23 studentů po odevzdání projektu a úspěšné promoci získalo práci u společnosti Renault Technologie Roumanie. Budoucnost Dacie tak zřejmě získá na obrátkách.


Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské? - 1 - Dacia Duster limousine 01Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské? - 2 - Dacia Duster limousine 02Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské? - 3 - Dacia Duster limousine 03Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské? - 4 - Dacia Duster limousine 04Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské? - 5 - Dacia Duster limousine 05Dacia Duster jako limuzína. Je libo rumunské šampaňské? - 6 - Dacia Duster limousine 07
Dacia Duster se pod rukama rumunských studentů rozrostla o 1,5 metru do délky. V interiéru navíc přibyla několik doplňků, které kdysi lidové SUV proměnily v luxusní mobilní kancelář. Jen 1,6litrový motor zůstal kupodivu nezměněn.

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše