Ferrari si vzalo úvěr 67,6 miliardy Kč, zalátá jím dluhy mateřského FCA

Separace koníka od koncernu FCA je v plném proudu. Aby ovšem Ferrari mohlo být samostatné, musí přispět do prázdné kasy Sergia Marchionneho.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ferrari si vzalo úvěr 67,6 miliardy Kč, zalátá jím dluhy mateřského FCA

1.12.2015 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Ferrari si vzalo úvěr 67,6 miliardy Kč, zalátá jím dluhy mateřského FCA

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Separace koníka od koncernu FCA je v plném proudu. Aby ovšem Ferrari mohlo být samostatné, musí přispět do prázdné kasy Sergia Marchionneho.

Italská automobilka se vzpínajícím se koníkem ve znaku má za sebou opravdu rušné období. Tím nemyslíme ani tak časté odhalování nových modelů, nýbrž počátek separace od mateřského koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Prvním krokem v tomto ohledu byl vstup Ferrari na newyorskou burzu, kde byly veřejnosti nabídnuty akcie odpovídající desetiprocentnímu podílu. Dalším krokem bude vyrovnání se s dosavadními vlastníky a součástí této operace je i převzetí části dluhů FCA. Ty byly počas existence Ferrari v rámci koncernu i jeho dluhy, při separaci si pak zkrátka jejich část muselo odnést s sebou jako závazek směrem k FCA.

Právě kvůli tomu se Ferrari domluvilo s deseti bankami na půjčce v celkové výši 2,5 miliard Eur (cca 67,6 mld. Kč). Z této sumy dvě miliardy Eur (54,1 mld. Kč) jsou rozděleny na překlenovací a dlouhodobý úvěr, přičemž splatnost prvního má vypršet za 12 měsíců. Ferrari ovšem může využít opce a splatnost o dalších šest měsíců prodloužit. Všeobecně se ovšem počítá s tím, že půjčka bude následně pokryta dlouhodobým úvěrem, jehož splatnost činí 5 let.

Zbývající půlmiliarda Eur (13,5 mld. Kč) je revolvingový úvěr, který počítá s pětiletou splatností. Ferrari přitom počítá, že dané finance budou použity jen občas ke korporátním účelům. Ona vyšší část půjčky je ovšem vyhrazena na zmiňované převzetí části dluhů FCA, tedy jinými slovy na zalátání děr v rozpočtu Sergia Marchionneho. To byl ostatně jeden z důvodů, proč k separaci koníka od FCA koncern přistoupil.

Ferrari pak k celé transakci dodává, že důvěra bankovních domů jasně prokazuje kredibilitu firmy. Dá se přitom předpokládat, že se splacením úvěrů nebudou mít Italové sebemenší problém, zvláště když i nadále vůči zákazníkům nepraktikují přístup „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, nýbrž „kdo více zaplatí, ten si jediný zamele“...


Ferrari si vzalo úvěr 67,6 miliardy Kč, zalátá jím dluhy mateřského FCA - 1 - Ferrari IPO 01Ferrari si vzalo úvěr 67,6 miliardy Kč, zalátá jím dluhy mateřského FCA - 2 - Ferrari IPO 02Ferrari si vzalo úvěr 67,6 miliardy Kč, zalátá jím dluhy mateřského FCA - 3 - Ferrari IPO 03Ferrari si vzalo úvěr 67,6 miliardy Kč, zalátá jím dluhy mateřského FCA - 4 - Ferrari IPO 04
Po vstupu na newyorskou burzu nyní Ferrari sáhlo po úvěru, díky němuž pomůže zalátat dluhy FCA

Petr Prokopec

Diskuze 7 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.