I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje

Jakýkoli turbomotor láká k relativně jednoduchým úpravám zvyšujícím jeho výkon. Tato byla sice extrémní, i tak ukazuje možné konce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje

2.12.2017 | Petr Miler | 19 příspěvků

I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakýkoli turbomotor láká k relativně jednoduchým úpravám zvyšujícím jeho výkon. Tato byla sice extrémní, i tak ukazuje možné konce.

Benzinové motory s turby jsou modlou posledních let, u těch dieselových je ale přeplňování skoro standardem přes dvě dekády. Stejně dlouho pak tyto motory lákají k relativně jednoduchým úpravám, do kterých řada majitelů neváhá pustit. Dnes už tomu filtry pevných částic zamezují, ale vzpomeňte si sami na léta nedávno minulá a množství naftových aut s „očouzenými” zadními nárazníky. Byla jich spousta a to byly pořád jen vozy, u kterých se úprava (nebyly-li tedy porouchané...) příliš nepovedla.

Většinou se lidé spokojí s tím, že motoru takto přidají pár desítek koní. Oblíbená bývala třeba úprava koncernového 1,9 TDI ze 100 koní na 130, což motoru při rozumném zacházení těžko něco udělá. Někteří ale zacházejí dál a zkouší z podobných pohonných jednotek dostat výkonu víc a víc. A dnes vám ukážeme dílo firmy, která se z nich snaží dostat snad úplně nejvíc.

Říká si Firepunk Diesel a pouští se do takových věcí, že z velkých dieselů (typicky osmiválce Cummins 6,7, klidně s trojitým přeplňováním) dostává i tisíce koní výkonu. A protože hranice jsou tu od toho, aby se překonávaly, zkouší z komplexně upravených nafťáků vymáčknout vždy o nějakou tu stovku koní k dobru. Na obrázcích níže vidíte právě zmíněný Cummins, který po úpravách skončil na dynamometru, aby předvedl, co dokáže.

Nedokázal toho málo, motoru bylo naměřeno neskutečných 2 200 koní výkonu, pak se ale rozlétl. Dříve, než stihl dosáhnout plánovaných 2 400 koní. Skutečně doslova explodoval, většina pohonné jednotky z testovací stolice vyrvala jak divoký kůň z otěží a nechala na ní jen ze setrvačnosti zoufale rotující klikovou křídel s torzy pístů. Lavon Miller, majitel a šéf firmy, že neví, co přesně se stalo, ale na tento motor byl plnící tlak 9,6 baru (sic) prostě příliš. Teď bude firma analyzovat i videa, která vidíte níže, aby pravý důvod odhalila a příště se takovému konci vyhnula. Miller říká, že motor se roztrhal na takové prvočinitele, že použít z něj už půjde jen hlava a vstřikovače, vše ostatní je na maděru.

Tohle se jistě nestane po běžném chiptuningu, ale pokud budete příliš drásat motor nepřipravený na opravdu velké plnící tlaky, snadno se totéž může stát i při atakování mnohem nižších výkonových met. Nakonec, kdo dnes má pod kapotou skoro sedmilitrový diesel...


I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 1 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 01I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 2 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 02I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 3 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 03I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 4 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 04I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 5 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 05I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 6 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 06I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 7 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 07I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 8 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 08
Záběry z jedné...

I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 9 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 09I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 10 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 10I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 11 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 11I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 12 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 12I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 13 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 13I takto může skončit přehnaná úprava turbodieselu, motor doslova exploduje - 14 - Kdyz se to prezene s upravami turbodieselu 14
...i z druhé strany zachycují brutální zkázu jednoho extrémně upraveného turbodieselu

Petr Miler

Diskuze 19 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše