Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h

Dynamiku nedávných supersportů dnes nabízí hned několik SUV řadících se mezi ta úplně nejrychlejší. Dosažení rychlosti skoro 300 km/h je ale obzvlášť obdivuhodné na silnici s provozem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h

15.7.2019 | Mirek Mazal

Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h

/

Dynamiku nedávných supersportů dnes nabízí hned několik SUV řadících se mezi ta úplně nejrychlejší. Dosažení rychlosti skoro 300 km/h je ale obzvlášť obdivuhodné na silnici s provozem.

Pro mnohé nepochopitelný segment SUV-kupé získává na popularitě bez ohledu na protichůdnost těchto dvou karosářských stylů. Jeden z nejnovějších zástupců módní třídy aut si říká Porsche Cayenne Coupe a ve verzi Turbo se řadí mezi dynamicky nejlépe vybavené sportovně užitkové automobily současnosti.

Jeho motor 4,0 V8 s dvojitým přeplňováním posílá na všechna kola výkon nejvýše 550 koní (405 kW) a točivý moment až 770 Nm. Hlasité ústrojí vůz zrychluje za 3,9 sekundy na stovku a papírová maximální rychlost dosahuje úžasné hodnoty 286 km/h. Na německé dálnici se ale ukazatel digitálního rychloměru zastavil ještě o něco později, navzdory provozu kolem.

Úvodní koncert čtyř koncovek výfuku vystřídalo přikrčení Porsche a asistovaný rozjezd na plný plyn. Cayenne Coupe Turbo působí jako teleport, vysoká hmotnost mu při akceleraci moc nepřekáží a masa karoserie jako by nebyla - auto prorazilo vzduch až do tempa 297 km/h. Jen tři kilometry chyběly na bájnou třístovku, které dosahuje jen smetánka mezi nejrychlejšími modely napříč automobilovými kategoriemi.

Překonat katalogové údaje bylo otázkou necelých čtyř kilometrů Autobahnu. Schopnosti osmiválce v moderním pojetí nastínily i dodatečné údaje z měření pomocí GPS. Čtvrt míle s pevným startem padla za 12,02 sekundy a pružné zrychlení 100-200 km/h trvalo jen 10,76 sekundy. Vzhled křížence SUV a kupé nemusí být symbolem krásy, ale použitá technika funguje z hlediska dynamiky excelentním způsobem.


Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 1 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 01Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 2 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 02Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 3 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 03Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 4 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 04Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 5 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 05Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 6 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 06Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 7 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 07Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 8 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 08Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 9 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 09Jedno z nejrychlejších SUV světa se v běžném provozu rozjelo až k 300 km/h - 10 - Porsche Cayenne Coupe Turbo zrychleni foto 10
Porsche Cayenne Coupe překonává samo sebe, jede až 297 km/h i v běžném provozu

Zdroj: AutoTopNL@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše