Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem

Než dorazí nové Audi RS6 Avant, zbývá v boji o nejrychlejších kombi ring volný pro dva německé konkurenty. S čistě spalovacími motory má jejich klání překvapivé rozuzlení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem

17.3.2018 | Petr Prokopec | 24 příspěvků

Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Než dorazí nové Audi RS6 Avant, zbývá v boji o nejrychlejších kombi ring volný pro dva německé konkurenty. S čistě spalovacími motory má jejich klání překvapivé rozuzlení.

Před pár dny jsme zmiňovali, že Evropané opravdu milují kombíky, ze všech aut totiž právě s nimi jezdí každoročně nejvíce kilometrů. Povětšinou se samozřejmě bude jednat o modely osazené dieselovým motorem, nicméně řada lidí spřáhne s „batohem na zádech“ také benzinovou pohonnou jednotku. Pokud navíc zvolí jaksepatří výkonnou, v podstatě si mohou gratulovat k výhře v jackpotu - s nemalou praktičností totiž dorazí i výkony supersportů.

Který kombík je ovšem nejrychlejší? Právě to se rozhodli zjistit kolegové z britského Auto Expressu, kteří proti sobě postavili Porsche Panamera Sport Turismo Turbo a Mercedes-AMG E63 S Kombi. Pokud byste v tomto klání chtěli vidět i Audi RS6 Avant, je třeba dodat, že dosavadní generace Audi A6 už je na konci svého životního cyklu a bude ještě chvíli trvat, než dostaneme novou RS6. Ring je tedy volný pro Porsche s Mercedesem a tušíme, že byste v tomto klání očekávali vítězství prvně jmenovaného vozu. Protože Porsche je zkrátka Porsche.

Jenže Panamera Turbo ale není zase takový silák, jak se může zdát. K dispozici má „pouze“ 550 koní, což jistě není špatná hodnota, stejně jako 3,8sekundový sprint na stovku a maximální rychlost 304 km/h. Jenže Mercedes má ve své nabídce neměl ve své nabídce zmíněnou třídu E a ta je na tom zkrátka lépe. Pod kapotou má 612 koní, na stovku zrychlí již za 3,5 sekundy a i když má nejvyšší rychlost vždy omezenou (na 250 nebo 300 km/h), v případě srovnaní akcelerace se to pozná až v extrému. Navíc je tohle auto s cenou začínající na 3 471 490 Kč o milion levnější.

Papír ale snese všechno, jaká je praxe? Pro Porsche očividně ještě horší, než technická data naznačují. Britové ověřili zrychlení na stovku (respektive na 96 km/h), na čtvrtmíli i půlmíli a jediná disciplína, v níž Porsche zvítězilo, bylo zrychlení na 160 kmh, asi díky odlišnému zpřevodování automatu. Jinak se ale Mercedes Porsche jen vzdaloval v už na čtvrtmíli získal náskok půl sekundy a přes 11 km/h aktuální rychlosti. Na půlmíli už jej brzdil omezovač rychlosti na 250 km/h, přesto jasně zvítězil - Porsche se v cíli dostalo jen na 238 km/h.

Třícípá hvězda tak má potvrzeno, že je výrobcem možná nejucelenějšího kombíku na světě. Za 3,5 milionu korun totiž kromě výše zmíněného dostanete ještě zavazadelník schopný pobrat až 1 820 litrů. Tomu se Porsche opět nemůže rovnat, Panamera Sport Turismo Turbo totiž zvládne jen 1 295 l. Je ale třeba dodat, že Porsche má v rukávu ještě jeden trumf. Pokud opustíte revír aut s čistě spalovacími motory, narazíme v nabídce Porsche ještě na model Panamera Sport Turismo Turbo S E-Hybrid, který má 680 koní, na stovce je již za 3,4 sekundy a jejich cval končí až s příchodem 310 km/h. Za tyto parametry je ovšem třeba zaplatit, a to opravdu hodně, ceny totiž startují na pěti milionech korun...


Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem - 1 - Porsche Panamera Sport Turismo Turbo vs Mercedes-AMG E63S Kombi 2018 videoscreen 01Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem - 2 - Porsche Panamera Sport Turismo Turbo vs Mercedes-AMG E63S Kombi 2018 videoscreen 02Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem - 3 - Porsche Panamera Sport Turismo Turbo vs Mercedes-AMG E63S Kombi 2018 videoscreen 03Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem - 4 - Porsche Panamera Sport Turismo Turbo vs Mercedes-AMG E63S Kombi 2018 videoscreen 04Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem - 5 - Porsche Panamera Sport Turismo Turbo vs Mercedes-AMG E63S Kombi 2018 videoscreen 05Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem - 6 - Porsche Panamera Sport Turismo Turbo vs Mercedes-AMG E63S Kombi 2018 videoscreen 06Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem - 7 - Porsche Panamera Sport Turismo Turbo vs Mercedes-AMG E63S Kombi dalsi 01Mercedes a Porsche si to rozdaly v souboji o nejrychlejší kombi. Skončil překvapivým debaklem - 8 - Porsche Panamera Sport Turismo Turbo vs Mercedes-AMG E63S Kombi dalsi 02
Porsche Panamera Sport Turismo Turbo se utkalo s Mercedesem-AMG E63S, který nakonec souboj rozhodl ve svůj prospěch

Petr Prokopec

Diskuze 24 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše