Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M

Spolupráce Vatikánu a Stuttgartu trvá od roku 1930, kdy papež začal užívat Mercedes Nürburg 460 Pullman. Nová „kukaň” je ale luxusnější i bezpečnější.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M

9.12.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Spolupráce Vatikánu a Stuttgartu trvá od roku 1930, kdy papež začal užívat Mercedes Nürburg 460 Pullman. Nová „kukaň” je ale luxusnější i bezpečnější.

Již více než 80 let používá nejvyšší představitel římskokatolické církve vozy značky Mercedes-Benz. Spojenectví Vatikánu a třícípé hvězdy přitom rozhodně nekončí, neboť šéf koncernu Daimler Dieter Zetsche oficiálně předal papeži Benediktu XVI. upravenou novou třídu M. Tu Svatý otec používal i v předchozích letech, novinka mu však umožní mnohem elegantnější nastupování a vystupování. Její kukaň z neprůstřelného skla je totiž o plných 40 cm vyšší (kvůli lepší průchodnosti pod mosty ovšem automobilka zároveň snížila světlou výšku vozu).

Prosklená nástavba přitom není jedinou změnou oproti standardu. Pancéřováním byla vybavena celá karoserie, hmotnost tak vystřelila k pěti tunám. Benzinový motor o výkonu 400 koní si ovšem s touto vahou snadno poradí, jak papež demonstroval již včera během své cesty ke Španělským schodům u příležitosti svátku Neposkvrněného početí Panny Marie.

O pohodlí Svatého otce se stará speciální elektricky ovládaný „trůn”, jenž zdobí erb hlavy církve. Osvětlení mají na starosti do stropu zabudované diody, které napájí solární panely, nastupování je pak umožněno pomocí výsuvných schůdků v zadní části vozu. Cena tohoto speciálu je samozřejmě tajemstvím, k dispozici ovšem papež bude mít hned dva exempláře.

Obdobnou praxi zachovával i předchozí „papamobil“, tedy Mercedes-Benz ML 430, který se v roce 2009 dokonce podíval do České republiky. Předtím hlava římskokatolické církve užívala upravenou třídu G, která nahradila modely jako Nürburg 460 Pullman, 300d Landaulet, 600 Pullman Landaulet či 300 SEL. Prohlédnout si je můžete v muzeu Mercedesu ve Stuttgartu, kde všechny končí svou oficiální pouť.


Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M - 1 - Mercedes-Benz M-Class Papamobil 2013 01Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M - 2 - Mercedes-Benz M-Class Papamobil 2013 02Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M - 3 - Mercedes-Benz M-Class Papamobil 2013 03Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M - 4 - Mercedes-Benz M-Class Papamobil 2013 04Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M - 5 - Mercedes-Benz M-Class Papamobil 2013 05Mercedes dodal papeži nový „papamobil“, je to znovu upravené SUV třídy M - 6 - Mercedes-Benz M-Class Papamobil 2013 06
Novým „papamobilem“ je opět Mercedes-Benz třídy M. Oproti přechozí generaci je ale poněkud komfortnější

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše