Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba

Čekali byste, že pozici nejprodávanějšího auta své třídy někdy uzme už 9 let prodávaný model, který byl i v době svého příchodu na trh označován za nepovedený? Asi ne, ale přesně to se dnes děje - stačí, aby byl levný. A aby byl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba

13.11.2021 | Petr Miler

Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba

/

Foto: Mitsubishi

Čekali byste, že pozici nejprodávanějšího auta své třídy někdy uzme už 9 let prodávaný model, který byl i v době svého příchodu na trh označován za nepovedený? Asi ne, ale přesně to se dnes děje - stačí, aby byl levný. A aby byl.

Na automobilovou současnost nelze hledět se zalíbením. Hned několik naráz působících faktorů - od tlaků Evropské unie na zavádění toho či onoho až po následky koronavirových omezení - způsobuje, že nových aut je málo, jsou drahá a kupní síla obyvatel klesá. Naprosté většině automobilek se tak prodejně nedaří jako léta či dokonce dekády ne, jak už to ale bývá, nikdy nenastane situace, která by škodila úplně všem. A která by naopak nedovolila někomu vyniknout.

Pokud problémem současných prodejů aut jsou nedostatek a ceny, logicky to nahrává vozům, které jsou nadále dostupné a drží se s cenami při zemi. Proto je také v posledních měsících jedním z nejprodávanějších aut Dacia Sandero, to je ale zrovna vůz, jehož úspěch by člověk i mohl čekat. Jde o novou generaci modelu již známého jména, který se přitom s cenou nadále nežene do nesmyslných sfér. Jsou tu ale i vítězové, na které byste si nevsadili.

Jedním z nich je Mitsubishi Space Star alias Mirage. Minulý měsíc jsme vás informovali o jeho nečekaném vzepětí v Evropě, kde se najednou jen v Německu prodává lépe než dříve na celém kontinentu a jeho odbyt jasně překonává všechny ostatní modely značky. Nemuselo by to být až tak překvapivé, kdyby ovšem nešlo o vůz, který byl uveden na trh v roce 2012, už tehdy byl označován za mizerný a nikdy prodejně pořádně nebodoval. Mitsu jej ale ponechalo v prodeji - kupodivu i u nás - po celých těch 9 let a dnes s ním slaví nevídanou renesanci. Protože jej umí dodat a s cenou okolo 250 tisíc Kč je pořád dostupné pro kde koho.

Že to není náhoda, nejlépe ukazují čerstvá data z USA, kde se Space Star prodávaný právě jako Mirage. Právě tam si vůbec poprvé připsal pozici jedničky na trhu v rámci své třídy, po všech těch letech v prodeji. Ano, v Americe nejde o zrovna nejfrekventovanější segment, působí v ní ale třeba domácí Chevrolet Spark, který se musel před Miragem sklonit za letošní třetí kvartál a po dalším meziročním propadů prodejů (o 5 %) v říjnu stěží bude moci pomýšlet na návrat na vrchol. Mirage se totiž prodává stále lépe - od ledna do září rostou jeho prodeje meziročně o 30 % a to je třeba dodat, že už loni se mu kvůli počínajícím problémům trvajícím dodnes dařilo lépe než dřív.

Bavíme se pořád o pár desítkách tisíc prodaných aut ročně, ale rekordní odbyt, meziroční růst a někde i pozice jedničky na trhu něco znamenají. Je to docela hřejivý příběh nenadálého úspěchu outsidera v době propadu téměř všech favoritů, obavy z vývoje zbytku trhu a stále nejasných vyhlídek do budoucna ovšem rozptýlí jen stěží.


Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 1 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 01Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 2 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 02Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 3 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 03Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 4 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 04Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 5 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 05Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 6 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 06Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 7 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 07Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 8 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 08Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 9 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 09Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 10 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 10Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 11 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 11Náhlé vzedmutí zájmu o primitivní, levné, už 9 let vyráběné auto ukazuje, jak zlá je doba - 12 - Mitsubishi Space Star 2020 facelift 12
Mitsubishi Space Star, které se v USA prodává jako Mirage, slaví na obou stranách Atlantiku nebývalé prodejní úspěchy, v Americe je teď dokonce jedničkou své třídy. Na trh přitom přišlo v roce 2012 a léta po něm pomalu neštěkl ani pes. Foto: Mitsubishi

Zdroje: Auto Evolution, JATO Dynamics

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.