Podívejte se na akceleraci BMW 750d, takhle pálí čtyři turba (video)

Sprint dvoutunového mnichovského sedanu na 100, 160 i 200 km/h bere dech. Na vůz poháněný „jen” třílitrem spalujícím naftu rozhodně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se na akceleraci BMW 750d, takhle pálí čtyři turba (video)

10.10.2016 | Petr Prokopec | 13 příspěvků

Podívejte se na akceleraci BMW 750d, takhle pálí čtyři turba (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Sprint dvoutunového mnichovského sedanu na 100, 160 i 200 km/h bere dech. Na vůz poháněný „jen” třílitrem spalujícím naftu rozhodně.

O třílitrovém turbodieselu BMW, který dopují hned čtyři turbodmychadla, jsme toho napsali už hodně a samotný motor jsme kdysi do detailu rozebírali po jeho prezentaci na motorovém symposiu ve Vídni.

Za připomenutí stojí, že jde o diesel s jasně nejvyšším litrovým výkonem - z každého litru objemu ždímá 133 koní. Fakt, že celkový výkon 400 k je jen o 19 koní vyšší, než jakým disponoval předchozí agregát s trojité přeplňování, ukazuje, jak blízko se BMW dostalo k reálně udržitelným limitům. Současně to samozřejmě přináší řadu otázek ohledně dlouhodobé spolehlivosti, ale těm se dnes věnovat nebudeme. Motor BMW 750d xDrive uděluje dynamiku z oblasti supersportů minulé dekády, sprint na stovku s ním zvládne za 4,6 sekundy.

Že nejde o číslo vycucané z prstu, to nám dokazuje hned dvojice videí, na nichž si můžeme schopnosti pohonné jednotky vychutnat beze zbytku. Mnohem zajímavější je přitom první příspěvek, na kterém nezůstane jen u mety 100 km/h. Vidíme na něm rovněž zrychlení na 160 a 200 km/h, kdy ani v jednom případě není potřeba tolik času, kolik byste u dieselového sedanu s dvoutunovou hmotností očekávali.

Stošedesátku zvládne načtyřikrát přeplňované BMW za 10,6 sekundy a dvoustovku za 16,8 sekund. Jak již zaznělo, tato čísla bychom ještě pár let zpět mohli spojovat pouze s nejvýkonnějšími supersporty světa. Nyní jich ale lze dosáhnout s manželkou na sedadle spolujezdce, s dětmi vzadu a zavazadelníkem naplněným víkendovým nákupem. To je na jednu stranu ohromující.

Je ale třeba dodat, že ač se reproduktory v kabině snaží o navození sportovní atmosféry, ta na nás nedýchne. Koneckonců, obdobně chladně se choval také předchůdce se třemi turby. Vše se zkrátka děje tak nějak nenuceně, přičemž díky automatu a systému Launch Control jste tu vlastně jen od toho, abyste drželi volant a sešlapovali plynový pedál. A tak jsou ty raketové sprinty vlastně nudné.

Na druhou stranu, v luxusním sedanu by to jinak ani být nemělo a otázkou pro některé spíše bude, zda to není příliš mnoho „naftového úsilí” pro nic. Škoda Superb TSI upravená na 360 koní jede prakticky stejně a i když to pochopitelně není BMW 7, komfortní a prostorný stroj je to pořád a vystačí si s relativně primitivním dvoulitrovým benzinem. Pochopitelně upraveným, ale pokud si BMW netroufá posouvat maximální výkon 50d nad 400 koní, tušíme, že tento motor už takový potenciál pro relativně jednoduché modifikace neskrývá.

Ale zejména v posledních letech si musíme zvykat, rozdíly mezi obyčejnými a špičkovými auty se umenšují a za relativně drobné výjimečnosti je třeba platit nedrobné peníze. Jak moc zajímavé by pro vás bylo vlastnit auto, které je tak velké, těžké, dieselové, ale přitom komfortní, luxusní a rychlé, posuďte sami...


Podívejte se na akceleraci BMW 750d, takhle pálí čtyři turba (video) - 1 - BMW 750d 2016 akcelerace video 01Podívejte se na akceleraci BMW 750d, takhle pálí čtyři turba (video) - 2 - BMW 750d 2016 akcelerace video 02Podívejte se na akceleraci BMW 750d, takhle pálí čtyři turba (video) - 3 - BMW 750d 2016 akcelerace video 03Podívejte se na akceleraci BMW 750d, takhle pálí čtyři turba (video) - 4 - BMW 750d 2016 akcelerace video 04
Dynamika nové 750d je vážně přesvědčivá

Petr Prokopec

Diskuze 13 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.