Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce

Nevídá se často, aby někdo policejnímu autu uzpůsobenému pronásledování ujel a pokud ano, obvykle je to rychlý proces. Tady se to stalo po skoro 20minutové honičce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce

17.6.2019 | Mirek Mazal

Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nevídá se často, aby někdo policejnímu autu uzpůsobenému pronásledování ujel a pokud ano, obvykle je to rychlý proces. Tady se to stalo po skoro 20minutové honičce.

Stíhání podezřelých je pravidelná náplň služby policistů. Docela často můžeme takové závody vidět i na českých silnicích, kde pravidelně ujíždějí zdrogovaní či alkoholem posilnění jedinci, popřípadě šoféři bez řidičáku. Jejich úprk často končí autonehodou nebo marným pokusem o útěk po svých, alespoň tak nám to předkládají videa zveřejňovaná policií. Nejasné ale zůstává, kolik z pronásledovaných dokáže zmizet tak, jak to ukazuje video z Polska. Jak jde vidět, v této hře na kočku a myš ne vždy vítězí represivní složka a tento starší případ, na který jsme náhodou narazili na Youtube, je obzvláště pozoruhodný.

Pokud už někdy policie prohraje, je to obvykle rychlý proces. Čas není na straně podezřelých, neboť čím déle mizí před pronásledovatelům, tím hůře překonatelné pasti jsou na ně líčeny. Je to proto krajně nepravděpodobné, aby se někomu podařilo ujet, když jej policisté mají na očích skoro 20 minut, přesto se to v tomto případě stalo.

Na přiložených záběrech palubní kamery se snaží dojet bílý Mercedes-Benz C300, který oproti policistům neměl prakticky žádnou výkonovou převahu. Jeho atmosférický třílitrový šestiválec o výkonu 170 kW (231 koní) a 300 Nm točivého momentu kombinovaný s automatickou převodovku není v době dnešních turbomotorů na dosahování vysoké dynamiky tím nejlepším náčiním.

Řidič Mercedesu tak využíval každou skulinku a velmi často spoléhal na i na „pomoc” ostatních. Evidentně s tím ale měl dost zkušeností, takže provozem dokázal prokličkovat často lépe než školení řidiči s majáky. Hlídka přitom měla k dispozici autu určené přímo pro stíhání takových řidičů, jednalo se o neoznačený Opel Insignia 2,0T AWD, které je sice s výkonem vrcholícím na 162 kW (220 koní) nominálně slabší, ale už točivý moment 350 Nm naznačuje cosi o vyšším průměrném výkonu. Polská policie má k dispozici celkem 75 takových aut, která používá na celém území země.

Komplikovaný průběh pronásledování zažije spoustu zvratů, zlomovým se ale nakonec ukáže najetí na víceproudou komunikaci. Na té řidič Mercedesu získá drobný náskok, který umocní jiný vůz, který policejnímu stíhači vjede do cesty. Šofér C300 pak zvolí první exit z dálnice, a protože policisté ztratí bezprostřední kontakt a na navazující komunikaci už neví kudy kam, pronásledování vzdávají. Je to vážně pozoruhodná honička, kterou napsal sám život - podívejte se na to sami, scénáristé by měli problém něco takového zopakovat i na filmovém plátně...


Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 1 - Policistum ujel pachatel Polsko 01Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 2 - Policistum ujel pachatel Polsko 02Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 3 - Policistum ujel pachatel Polsko 03Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 4 - Policistum ujel pachatel Polsko 04Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 5 - Policistum ujel pachatel Polsko 05Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 6 - Policistum ujel pachatel Polsko 06Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 7 - Policistum ujel pachatel Polsko 07Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 8 - Policistum ujel pachatel Polsko 08Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 9 - Policistum ujel pachatel Polsko 09Polský řidič komplikovaně ujel policejní stíhačce přímo v dopravní špičce - 10 - Policistum ujel pachatel Polsko 10
Řidič Mercedesu-Benz C300 se rozhodl nezastavit policistům v neoznačeném Opelu Insignia a kupodivu uspěl, po skoro 20 minutách pronásledování jim ujel

Zdroj: Robert Nogal@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše