Red Bull se vysmívá McLarenu, jeho MP4-X má prý pět let zpozdění

Vize budoucnosti F1 dle britské stáje je podobná virtuálnímu konceptu X2010, za nímž stojí Rakušané. S ohledem na stejné lidi v zákulisí to ale není překvapení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Red Bull se vysmívá McLarenu, jeho MP4-X má prý pět let zpozdění

4.12.2015 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Red Bull se vysmívá McLarenu, jeho MP4-X má prý pět let zpozdění

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vize budoucnosti F1 dle britské stáje je podobná virtuálnímu konceptu X2010, za nímž stojí Rakušané. S ohledem na stejné lidi v zákulisí to ale není překvapení.

McLaren včera pod názvem MP4-X odhalil svou vizi formule budoucnosti. Ta rozhodně nevypadá špatně, alespoň po stránce designové. Máme ovšem tak trochu pocit, že pokud by skutečně došlo k aplikaci všech technologií, jimiž je prošpikována od zakrytých kol až po kokpit uzavřený fotovoltaickým sklem, zmizelo by ze závodů napětí. Ano, navýšena by sice byla bezpečnost, ovšem jsou to právě zápasy gladiátorů, při kterých teče krev, co lidstvo fascinuje již od nepaměti. Sterilní F1 by tak zcela jistě přišla o část publika, přestože samotné monoposty by vypadaly lépe než ty dnešní.

Spekulacemi se ovšem dnes zabývat nebudeme, koneckonců v platnosti stále ještě nejsou ani pravidla pro sezónu 2017 a McLaren MP4-X míří ještě dále do budoucnosti. V příštích letech se tak může odehrát celá řada věcí, které královské motoristické disciplíně mohou vrátit část její zašlé slávy. A nebo naopak přiblíží šampionát ještě více ke dnu. Tím jsme se ale opět dostali na pole dohadů, které dnes definitivně opustíme. A vypravíme se k Red Bullu, který aktuálně podepsal partnerskou smlouvu s hodinářskou společností TAG Heuer.

Mimo to rakouská stáj na svém účtu na Twitteru publikovala obrázek, ve kterém si utahuje právě z McLarenu a jeho virtuálního konceptu. Jak si totiž mnozí z vás okamžitě všimli, MP4-X je do značné míry podobný studii X2010, za kterou stojí právě Red Bull a jenž vznikla jakožto fiktivní vůz pro Gran Turismo 5. Za nás ovšem musíme dodat, že novější vize je pohlednější než ta předchozí, pročež poznámka rakouské stáje o „pětiletém zpoždění“ není tak úplně na místo.

Není navíc až tak nepochopitelné, že jsou si obě studie v mnoha ohledech podobné. Do vývoje obou byl totiž zapojen Peter Prodromou, který původně pracoval u Red Bullu jakožto šéf aerodynamiky. V současnosti je ovšem zaměstnán jakožto hlavní technik u McLarenu, kam si evidentně přenesl mnohé poznatky z předchozího pracoviště. Na pár posměšků mezi oběma rivaly nicméně jistě ještě dojde...


Red Bull se vysmívá McLarenu, jeho MP4-X má prý pět let zpozdění - 1 - McLaren MP4-X versus Red Bull X2010 01Red Bull se vysmívá McLarenu, jeho MP4-X má prý pět let zpozdění - 2 - McLaren MP4-X versus Red Bull X2010 02
McLaren MP4-X a Red Bull X2010 jsou si do značné míry podobné. Není tedy divu, že si Rakušané z Britů utahují

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše