S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější

Většina majitelů těchto aut v životě nezkusí ani pořádně vyjet mimo cestu. Ne na východě, tam se toho nebojí ani s Mercedesem za 6 milionů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější

26.12.2017 | Mirek Mazal | 7 příspěvků

S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Většina majitelů těchto aut v životě nezkusí ani pořádně vyjet mimo cestu. Ne na východě, tam se toho nebojí ani s Mercedesem za 6 milionů.

Dnes už nevyráběný Mercedes G 500 4x4^2 byl světu představen skoro před třemi léty. Podle automobilky směřoval k rychlému překonávání drsného terénu, čemuž odpovídal i charakter prvního oficiálního videa. Propagační snímek, natočený v horách v Chile, kde není nouze o hluboké řeky, velké kameny, štěrkové svahy a nezpevněné cesty, ukazuje G 500 řádící ve vysokém tempu. Někdy dokonce jezdí i dveřmi napřed, aby ukázalo, že je skutečně sporťákem mezi off-roady, jak jej automobilka prezentuje.

Na jedné nerovnosti se třítunový obr dokonce odlepí od země na důkaz, že to s rychlostí v terénu myslí vážně. Jeho teritorium má být daleko vzdálené městu, civilizaci, sklu a betonu. Nemůžeme brát smrtelně vážně vše, co nám automobilka podstrčí, i z technické podstaty vozu je ale zřejmé, že se G 500 nejlépe cítí v členité volné krajině, ne zavřené kdesi na Václavském náměstí.

Realita je ale taková, že i tento extrémní off-roadový stroj naprostá většina majitelů používá jen na silnicích. Ne však všude. Existují i méně civilizovaná místa, kde na jednu stranu existují lidé mající dost peněz, aby si takové auto mohli dovolit, na tu druhou je tam dost divoké přírody, ve které lze možnosti takového vozu opravdu využít a zároveň není její ochrana na takové úrovni, aby někomu vadilo, že se někdo s off-roadem prohání po lese. Pokud se ptáte, kde to je, dodáváme, že se přesouváme na Ukrajinu, kde bylo natočeno přiložené video.

Snad jen na východ od našich hranic lze najít místa s přírodou podobnou té naší (řádění v dunách je přece jen něco jiného), na kterých můžeme někoho spatřit dostávat ze strojů jako G 500 4x4^2 maximum. Na záběrech vidíme zasněženou lesní cestu, která je od těžké techniky zničená a rozježděná natolik, že je plná hlubokých příkopů plných vody. Tudy by člověk sotva prošel pěšky a jakékoli moderní SUV by tu kapitulovalo na první překážce. Pro extrémní Géčko ale není ani takový terén velký problém, Mercedes za asi 6 milionů korun pomalu ani nehne brvou a terénem projede jako nůž máslem.

Připomeňme, že G 500 4x4^2 má pochopitelně pohon všech kol, který zajišťují tři mechanické diferenciály, samotná kola jsou pak zavěšena s pomocí portálových náprav a dvojici tlumičů s dvěma pružinami pro každé kolo, z nichž jeden celek je konvenční a tuhost druhého je elektronicky nastavitelná v několika úrovních. To jsou všechny předpoklady k překonávání téměř neprůjezdných cest. Terénní monstrum má světlou výškou 45 centimetrů, brodivostí 1 metr, nájezdové úhly 52° vpředu a 54° vzadu. A navrch přeplňovaný zážehový osmiválec se zdvihovým objemem 4 litry a výkonem 310 kW (422 koní). Je někdo, komu toto monstrum není při správném využití sympatické?


S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 1 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 01S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 2 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 02S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 3 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 03S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 4 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 04S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 5 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 05S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 6 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 06S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 7 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 07S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 8 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 08S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 9 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 09S offroady za miliony umí správně zacházet jen na východě, takto trápili ten nejdrsnější - 10 - Mercedes G 500 4x4 2 radeni Ukrajina 10
Teprve při podobném využití je patrné, co stroje jako Mercedes G 500 4x4^2 dovedou. Škoda, že jsou k tomu využívány tak málo...


Představení G 500 v oficiálním videu z Chile

Zdroj: Mercedes-Benz Maybach Fans@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše