Saab: z hrobu ke hvězdám za 48 hodin

Je to neuvěřitelné, ale v již tak spletitém příběhu o automobilce Saab nastal další zvrat. Ještě v úterý byla prý na zavření, včera už ale seděla na čerstvých 70 milionech Eur.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Saab: z hrobu ke hvězdám za 48 hodin

14.10.2011 | Petr Miler | 3 příspěvky

Saab: z hrobu ke hvězdám za 48 hodin

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to neuvěřitelné, ale v již tak spletitém příběhu o automobilce Saab nastal další zvrat. Ještě v úterý byla prý na zavření, včera už ale seděla na čerstvých 70 milionech Eur.

Pokud tento příběh někdo vymýšlí, měl by okamžitě vystoupit z pozadí a ukázat svou tvář. Svůj nesporný talent pro nekonečné drama by totiž mohl lépe uplatit jinde než v automobilovém průmyslu. A pokud jej píše sám život, pak nám znovu dokazuje, že některé věci zkrátka nelze vymyslet, je možné je pouze prožít.

Už před několika měsíci jsme používali všemožná přirovnání, abychom naznačili, jak dramatický vývoj v Saabu už je. Od té doby v něm ale nastalo ještě tolik zvratů, že už žádné přirovnání není na místě - příště se o dramatickém filmu bude říkat, že je napínavý skoro jako obnovování výroby ve švédské automobilce. Každý další zvrat je totiž vždy ještě překvapivější než všechny předchozí.

Ten poslední je pak skutečný meisterstück. Nejprve v úterý odpoledne probleskla éterem informace o tom, že vstup investorů do Saabu zablokovala čínská vláda, čímž de facto padl její plán na reorganizaci, neboť stojí jen a pouze na tom, že se tato investice stane skutečností. Aby toho nebylo málo, ve středu ráno přinesla některá média zprávu, že klíčový investor Pang Da už o vstup do Saabu stejně nestojí. V obou případech se tak hovořilo jen o hodinách zbývajících k vyhlášení bankrotu.

Z dalších vyjádření zástupců Saabu a firmy Pang Da ale vyplynulo, že tohle všechno bylo jen nedorozumění, které stálo na mylné interpretaci jednoho nejednoznačného vyjádření šéfa a majitele společnosti Pang Da. Vše tak rázem bylo v pořádku, čínská vláda prý ještě nerozhodla a Pang Da stále investovat chce.

Podobný obrat by ale na Saab nebyl dost dramatický, včera se tak situace pro švédskou automobilku dále zlepšila. Druhý z investorů, firma Zhejian Youngman Lotus, totiž Saabu poukázala částku 70 milionů Eur jako první část domluvené investice z její strany. „Úhrada zbylé části překlenovacího úvěru je očekávána do 22. října,” stojí mimo jiné v prohlášení Saabu k této události. Jinými slovy, Saab má najednou peníze a očekává další. Soudní ochrana před věřiteli poněkud komplikuje jejich rychlé uplatnění, nic to ale nemění na tom, že na bankrot to nyní nevypadá, neboť automobilka je nyní solventní, jak už dlouho ne a pouhé dva dny od zpráv o jejím brzkém úmrtí se má čile k světu.

Pang Qinghua, šéf a majitel firmy nesoucí jeho jméno znovu potvrdil, že je též připraven realizovat zbylou část investice v celkové výši 245 milionů Eur, čeká pouze na schválení čínských úřadů. Stále ve vzduchu visí přesvědčení mnoha analytiků, že vláda nejlidnatější země světa této operaci zelenou nedá kvůli omezenému množství nově nabytých patentů a dalších práv duševního vlastnictví, Pang je ovšem přesvědčen o opaku: „Nevěřím tomu, že čínská vláda nechá Saab padnout. Vždyť nabádá firmy, aby šly do zahraničí a dělaly tam svůj byznys, věřím proto v pozitivní výsledek,” konstatoval Pang.

Uvidíme, jaký další vývoj přinesou následující hodiny a dny, stát se může prakticky cokoli, Jisté ale je, že Saab je nyní na koni. Pokud se to změní, očekávejte další díl příběhu, tentokrát ovšem s názvem „z hrobu ke hvězdám za 48 hodin a zase zpátky”...


Saab: z hrobu ke hvězdám za 48 hodin - 1 - Saab horska draha
V Saabu je nyní stále veselo. Jak dlouho to vydrží?

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Autobazar

zobrazit vše