Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video)

Z auta by ani ve vysoké rychlosti nic upadnout nemělo, pokud ale nevydrží věc jako podložka pod značku, až tak to nepřekvapí. Ulétnuvší dveře ano.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video)

1.10.2016 | Petr Miler | 4 příspěvky

Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Z auta by ani ve vysoké rychlosti nic upadnout nemělo, pokud ale nevydrží věc jako podložka pod značku, až tak to nepřekvapí. Ulétnuvší dveře ano.

Vysoká rychlost je pro každé auto zkouškou, na kterou nemusí být připraveno. Abyste to pochopili, netřeba doktorát z fyziky - zkuste si třeba ve 200 km/h otevřít okno a vydržet rukou odolávat vzduchu proudícímu okolo vozu. Pokud si neříkáte Zekon, příjmením Železný, budete s tím mít problém a bude to tím horší, v čím vyšší rychlostí pojedete, exponenciálně.

Nejde tu pochopitelně jen o aerodynamiku. Velké zátěži jsou vystaveny rotující části, proto se občas stane, že ve vysoké rychlosti praskne pneumatika. Vrátíme-li se ale zpět k aerodynamice, je obvyklým následkem úlet něčeho, co na autě nedrží, jak by mělo - podložka pod značku resp. celá registrační značka je jednou z typický, ale nemusí jít jen o takovou věc. Pokud se vám třeba „povede” na parkovišti pochroumat nárazník, může něco upadnout z něj, a výjimkou nemusí být ani lecjaká dolepená křidélka, mračítka, kryty zrcátek a další... nesmysly.

To všechno jsme už viděli, aby ale z auta upadly celé dveře, to je nové. Přesně to se ale stalo před dny na Severní smyčce Nürburgringu při jednom z tamních závodů. Přišlo o ně BMW M3 E46 upravené pro třídu GT2, když při jízdě cílovou rovinkou - dle údajů týmu Setra Motorsport - jelo rychlostí 280 km/h. Překvapení pilota bylo velké, jak můžete vidět i bez možnosti pohlédnout mu do tváře.

Co je pozitivnější, ulétnuvší kus karoserie nikoho nezranil, dveře se našly a jak se dostaly zpět na auto, alespoň pro danou chvíli, to vám prozradí přiložené fotky. Podívejte se i na ně...


Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 1 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 01Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 2 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 02Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 3 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 03Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 4 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 04
Překvapení, překvapení...

Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 5 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 05Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 6 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 06
Dveře se ale našly a zamířily zpět na vůz

Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 7 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 07Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 8 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 08Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 9 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 09Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 10 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 10Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 11 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 11Takhle to vypadá, když vám z auta ve 280 km/h upadnou dveře (video) - 12 - BMW M3 E46 upadle dvere Nordschleife video 12
Dnes je upravená M3 znovu připravena závodit

Petr Miler

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.