Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak

Na videu vidíme učebnicový příklad špatně naloženého přívěsu a následnou nehodu. Při té se nikomu nic vážného nestalo, lze se z ní poučit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak

29.8.2017 | Marek Bednář | 15 příspěvků

Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na videu vidíme učebnicový příklad špatně naloženého přívěsu a následnou nehodu. Při té se nikomu nic vážného nestalo, lze se z ní poučit.

Pokud často jezdíte s přívěsem, tahle informace pro vás nebude novinkou. Pokud si ale přívěs jen občas půjčujete, vězte, že není ani zdaleka jedno, jak ho naložíte. Uděláte-li to špatně, můžete velmi snadno skončit mimo silnici ve spektakulární nehodě, jako toto černé SUV.

Právě špatně naložený přívěs byl zjevně příčinou nehody, kterou vidíme na videu níže. Ford Excursion s velkým karavanem-přívěsem předjížděl kamion na americké dálnici I-82 ve státě Washington. To pochopitelně způsobilo změnu proudění vzduchu okolo, při jízdě autem - tu s přívěsem nevyjímaje - nic mimořádného. Pokud na ni ale nejste správně připraveni, může vás dostat do velkých a v podstatě neřešitelných problémů.

Už když je přívěs na úrovni tahače, vidíme jej kmitat. Postupně se kmitání zvětšuje, až se pravá kola nadzvednou z asfaltu - a pak přívěs pošle celou soupravu mimo vozovku. Trucker zastavil, nehodu ohlásil rádiem či telefonem a vylezl, aby lidem z Excursionu pomohl. Video je natáčeno palubní kamerou, která zabírá prostor před vozem, takže nevidíme, co se dělo u nehody. Prý ale ke zranění nedošlo, díky bohu.

Excursion je největší SUV Fordu a na tahání velkých přívěsů je to vhodný vůz, ale ani v takovém případě člověk nesmí podcenit rozmístění nákladu - 60 % váhy by mělo být před nápravou, 40 % za nápravou přívěsu. V takovém případě se kmitání přívěsu samo rychle srovná.

Pokud je váhy víc za nápravou přívěsu, odlehčuje to záď vozu a soustava získává pozitivně zpětnovazební chování. To znamená, že místo samovolného útlumu jako ve správném případě, se kmitání naopak zesiluje a vede k nehodě. Funguje to i na modelu, jak ukáže druhé video níže.

Mimochodem, pokud vám přijde, že tahač brzdí docela dlouho, je to skutečně tak. Ne že by řidič brzdy šetřil, jen jede 65 mph (105 km/h) a je plně naložený s celkovou hmotností 47 tun - zastavit takový kolos chvíli zabere...


Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 1 - nehoda spatne nalozeny prives video 04Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 2 - nehoda spatne nalozeny prives video 05Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 3 - nehoda spatne nalozeny prives video 06Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 4 - nehoda spatne nalozeny prives video 07Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 5 - nehoda spatne nalozeny prives video 08
Všichni z černého Fordu byli naštěstí v pořádku, i když nehoda vypadá hodně divoce

Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 6 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 01Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 7 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 02Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 8 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 03Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 9 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 04Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 10 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 05Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 11 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 06Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 12 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 07Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 13 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 08Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 14 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 09Této nepříjemné nehodě při tažení přívěsu šlo snadno zabránit. Podívejte se, jak - 15 - Nehoda spatne nalozeny prives video dalsi 10
Druhé video níže názorně demonstruje, jak obrovsky mění chování přívěsu rozložení hmotnosti

Zdroj: Ramathorn1985@Youtube

Marek Bednář

Diskuze 15 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše