Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji

Největší německá automobilka spustila prodej další varianty modelu up!. Může jezdit i na benzín, mnohem raději si ale pošmákne na zemním plynu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji

9.11.2012 | Miro Mihálik | 2 příspěvky

Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Největší německá automobilka spustila prodej další varianty modelu up!. Může jezdit i na benzín, mnohem raději si ale pošmákne na zemním plynu.

U německých prodejců Volkswagenu se v nabídce objevila nová verze městského mini nazvaná eco up! s technologií nazvanou EcoFuel BlueMotion. Za poněkud přehnaně nazelenalým jménem není ukrytý diesel, hybrid ani elektromobil, ale koncern VW tímto prezentuje model poháněný stlačeným zemním plynem (CNG).

Pod kapotou novinky pracuje mírně upravený, ale jinak standardní zážehový tříválec o objemu 999 cm3, výkonu 68 koní při 6 200 ot./min. a maximálním točivém momentu 90 newtonmetrů při 3 000 ot./min. Jeho nejvyšší rychlost činí 164 km/h a na stovku mu to trvá (také kvůli o 100 kg vyšší hmotnosti) trochu nudných 16,9 s.

Ve srovnání se silnějším VW up! s 75 koňmi je verze na plyn při akceleraci na 100 km/h pomalejší o 2,4 sekundy a jezdí o 7 km/h pomaleji, jeho výhodou by ale měla být nižší spotřeba při současně nižších nákladech na palivo. Automobilka uvádí spotřebu 4,4 m3 plynu na stovku anebo též 2,9 kilogramu CNG. Pokud nemáte přesnou představu, co to znamená, mohlo by vás zajímat, že cena 1 m3 plynu se v ČR momentálně pohybuje od zhruba 16,40 do 19,20 Kč, respektive 22,90 až 26,90 Kč na 1 kg CNG.

VW eco up! může do svých dvou tlakových nádrží natankovat přibližně 11 kg plynu a abyste náhodou někde nezůstali viset pro nedostatek vhodných čerpacích stanic, auto má pro jistotu malou desetilitrovou nádrž na benzín. Ceny verze eco up! v Německu začínají na částce 12 950 Eur, což je v přepočtu necelých 330 tisíc. Jestli vůz bude k mání i u nás, to zatím netušíme, alternativa v podobě Škody Citigo CNG ale určitě ano.


Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji - 1 - Volkswagen eco up 01Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji - 2 - Volkswagen eco up 02Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji - 3 - Volkswagen eco up 03Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji - 4 - Volkswagen eco up 04Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji - 5 - Volkswagen eco up 05Volkswagen eco up!: německé Citigo CNG už je v prodeji - 6 - Volkswagen eco up 06
Provedení eco up! má tři nádrže, dvě tlakové pojmou 11 kg CNG, jedna klasická pak 10 litrů naturalu

Miro Mihálik

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše