Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku

I když vám předem řekneme, že tato reklama byla shledána závadnou, stěží vás při jejím sledování napadne, co je na ní špatně. Vypadá naprosto nevinně, přesto se nyní nesmí vysílat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku

16.8.2019 | Petr Miler

Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku

/

I když vám předem řekneme, že tato reklama byla shledána závadnou, stěží vás při jejím sledování napadne, co je na ní špatně. Vypadá naprosto nevinně, přesto se nyní nesmí vysílat.

Patrně nebude těžké se shodnout na tom, že pro pojetí reklam výrobců čehokoli musí existovat určitá pravidla. I když by se většina společnosti jistě obešla bez nich, vždy by se našel někdo, kdo by se překračováním jakýchsi morálních limitů pokoušel strhnout na svůj produkt více pozornosti. Nahota, vulgarita, násilí, najde se jistě spousta věcí, které do reklam pro nejširší vrstvy společnosti nepatří a nikdo rozumný nebude diskutovat o jejich nevhodnosti.

Bohužel, takto svět fungoval kdysi. Byly časy, kdy se problémy řešily, nyní se problémy hledají. A to tak úporným způsobem, že se najdou i v případech, kdy žádné neexistují. Důkazem budiž přiložená reklama Volkswagenu, jejíž vysílání bylo ve Velké Británii zakázáno tamní agenturou pro reklamní standardy. A jakkoli zrovna z britských ostrovů jsme zvyklí na velkou úzkoprsost, toto posouvá hranice absurdity o další úroveň výše.

Snad vám nezkazíme podívanou, když vám děj reklamy popíšeme. Rodinka jde spát ve stanu v horách, maminka chystá sendviče, někdo dá prát prádlo, dva muži jsou v kosmické lodi, sportovec s amputovanou nohou skáče do dálky a pak profrčí VW Golf před matkou s kočárkem. Sdělení: „Když se dokážeme přizpůsobit, můžeme dosáhnout čehokoli. Golf je na elektřinu.”

Cítíte to zničující pohoršení? Asi ne, v této reklamě se neděje doslova nic. Je to typická kampaň budující image produktu obrazy ze života a rádoby dramatickým sdělením. Asi za ni VW nedostane reklamního Oscara, ale proč ne. Nicméně zákaz vysílaní? Viděli jsme s kolegou tuto reklamu asi 30krát a pořád jsme v ní neviděli nic závadného, snad krom momentu, když kolega v žertu pronesl, že možná ten průjezd kolem kočáru byl moc agresivní a motivuje sledující k jízdě nepřiměřenou rychlostí. I to by bylo naprosto bláznivé, realita je ale ještě bláznivější.

Problém s celou reklamou tkví v tom, že autoři nezajistili, že reklama „nezahrnuje genderové stereotypy, které by mohly způsobit újmu nebo vážnou či široce rozšířenou urážku”. Chápete? Rodina ve stanu asi ještě prošla, ale žena mazající sendvič? Pravděpodobně žena dávající prát prádlo? Muž v raketě? A muž co sportuje? To je ponižující, třeba pro mě, protože u nás mažu sendviče já...

Jakkoli si můžeme stokrát říci, že si VW trochu naběhl, tohle je daleko za hranicí akceptovatelnosti. Jak říkají komentující na Youtube: Toto není stereotyp, toto je realita, prostě to tak obvykle je. Naopak ujeté by bylo, kdyby reklama záměrně zobrazovala rodinu složenou ze dvou otců a tří adoptovaných dětí různých ras. Ta by ovšem jistě prošla bez námitek.

Člověk se musí opravdu ptát, kam se tento svět posunul, pokud se takováto reklama stává problémem natolik neakceptovatelným, že musí být zakázána. Že vůbec existuje instituce, která takové věci zkoumá a seriozně potírá v domnění, že by způsobily „široce rozšířenou urážku”. Absurdní je tady slabé slovo, však posuďte sami.


Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 1 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 01Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 2 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 02Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 3 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 03Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 4 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 04Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 5 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 05Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 6 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 06Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 7 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 07Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 8 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 08Zakázaná reklama VW vás donutí ptát se, zda je tento svět ještě v pořádku - 9 - VW eGolf zakazana reklama UK 2019 09
Asi jako lidstvo máme málo důležitějších věcí na práci, pokud se seriozně zabýváme potíráním podobných reklam

Zdroj: CNN

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše