Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa)

Zloději ukradnou z aut vše, co se dá ukrást a dobře zpeněžit. Akumulátory elektřinou poháněných vozů jsou „nápadem” novým, ale velmi výnosným.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa)

24.5.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zloději ukradnou z aut vše, co se dá ukrást a dobře zpeněžit. Akumulátory elektřinou poháněných vozů jsou „nápadem” novým, ale velmi výnosným.

Bylo zřejmě jen otázkou času, než někoho napadne vykrádat z aut s elektromotory jejich akumulátory. Zloději si totiž zvykli krást vše, co lze z automobilů odnést a je možné to dobře zpeněžit - světlomety luxusních vozů, katalyzátory nebo dokonce airbagy. To všechno je ale vedle akumulátorů docela levnou legrací, jejich ceny totiž šplhají do statisíců.

Zcizit baterie ryzích elektromobilů by ale zřejmě bylo logisticky náročné, neboť jsou nejen velmi drahé, ale také velmi těžké, zpravidla budou vážit stovky kilogramů. V takové Toyotě Prius je ale podstatně menší „paklík” baterek, který je umístěn pod podlahou zavazadlového prostoru a s trochu know-how se k němu lze dostat i zvenčí vozu a vyjmout jej. Není to zcela jednoduché, ale je to možné a i když mechanici Toyoty hovoří o cirka 20 minutách práce, za „odměnu” to stojí - nové akumulátory do Priusu stojí v okolo 2 500 USD (asi 61 000 Kč) a jako použité se prodávají okolo 1 000 USD (něco přes 24 000 Kč). A to věru není špatná cena za 20 minut „práce”.

O rostoucím počtu těchto případů zatím informovala americká televize ABC7 News. Asi nepřekvapí, že tento druh zločinu bují hlavně v Kalifornii, což je díky tamním regulacím největší odbytiště hybridů a Toyot Prius na světě. Přesný počet zdokumentovaných případů není znám, oslovené servisy Toyoty ale informovaly o několika jednotkách případů, které již musely řešit. Oprava aut po krádeži navíc není jednoduchá, neboť dojde i k poškození zadního bočního okna a vnitřního vybavení. Zákazníkům tedy servisy účtují okolo 10 000 dolarů za práci trvající několik týdnů.

Jak zloději akumulátory kradou a jakou spoušť za sebou zanechají, vám přiblíží přiložená videa. Pokud tedy máte hybridní vůz, mějte se na pozoru, to by bylo, aby podobný druh kriminality jednou nezasáhl i Evropu. Dosavadní oběti říkají, že by mohlo stačit vyměnit šrouby, kterými jsou akumulátory uchyceny, za jiné, jež lapkové neočekávaní. Devastaci vozu to jistě nezabrání, odcizení jeho nejcennější součásti, kterou si mohou odnést, by ale mohlo. A jestliže máte elektromobil, můžete být nejspíš v klidu - akumulátory Priusu váží okolo 70 kilogramů a jsou tedy na hranici „odnesitelnosti” z vozu, navíc nejsou přímo jeho integrální součástí. „Práce” s elektromobilem by byla podstatně náročnější, pokud vůbec možná...


Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 1 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 01Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 2 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 02Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 3 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 03Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 4 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 04Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 5 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 05Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 6 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 06
Dostat se k akumulátoru Priusu není nikterak jednoduché

Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 7 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 11Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 8 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 12Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 9 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 13Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 10 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 14Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 11 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 15Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 12 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 16Zloději si našli novou oběť, akumulátory hybridních aut (videa) - 13 - Toyota Prius kradeze akumulatoru 17
O to větší spoušť ale lapkové zanechají

Zdroj: ABC7 News přes Carscoops

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše