Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel

Je to prý nejluxusnější automobil pro kempování kdekoli na zeměkouli. A i když tak na pohled nevypadá, ve svém nitru toho ukrývá opravdu hodně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel

10.8.2019 | Mirek Mazal

Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel

/

Je to prý nejluxusnější automobil pro kempování kdekoli na zeměkouli. A i když tak na pohled nevypadá, ve svém nitru toho ukrývá opravdu hodně.

Firma Earthroamer z amerického Colorada proslula svými robustními, bohatě vybavenými expedičními vozy. Tato vozidla staví teprve od roku 1998, přesto si již v tomto segmentu vydobyla renomé, zejména díky modelu XV-LTS. Dnes si představíme jeho většího sourozence, model jménem XV-HD.

Jeho vývoj měl zabrat několik let. Cílem bylo postavit obytný automobil, který je schopný cestovat po celém světě přes všechny typy terénu při poskytnutí luxusního kempování. Firma pro výrobu obytné části použila vylisovanou konstrukci ze skleněných vláken, která má při nízké hmotnosti zajistit vysokou pevnost a dobré izolační vlastnosti. U Earthroameru se přitom neomezovali ve vnější stylizaci automobilu, ani jeho vnitřním uspořádání, proto model XV-HD skýtá prostor až pro šest cestujících.

Navzdory drsnému zevnějšku ale uvnitř neočekávejte partyzánské doupě - tohle auto, ač svým pojetím připomíná spíše pevnost, má uvnitř blíže k přepychovému apartmánu než k automobilu na expedice. Příkladem může být kvalitní dřevěný ručně vyráběný nábytek, prostorná kuchyně s mramorovou kuchyňskou linkou s indukcí a nerezovými spotřebiči, velká lednice, prostorná obývací plocha, rozměrná dvojitá postel, zábavní systém se zvukem Bose, širokoúhlé televizory, pračka vč. sušičky, samostatné WC a sprchový kout, podlahové sálavé vytápění nebo naopak chytrá klimatizace, která může chladit pouze zvolenou obytnou část.

Zvenku překvapí vysouvací kuchyňský kout, druhá sprcha na základní hygienu nebo samonavíjecí markýza s LED-osvětlením. Dotykové ovládací centrum s konektivitou iOS umožňuje řídit systémy a funkce auta i na dálku. Konstruktéři navíc navýšili kapacitu baterií i vodních nádrží, aby vystačily při delších cestách do přírody. Není potřeba propanu nebo hlučných generátorů, vše se snaží být efektivní.

Základnu pro velkou robustní konstrukci o rozměrech 10,7 x 2,6 x 4,1 metrů poskytuje obří verze Fordu F, model F-750. Je poháněn 6,7 litrovým dieselovým osmiválcem se šestistupňovou automatickou převodovkou, která přenáší výkon motoru na všechna kola. Celkový výkon dosahuje 243 kW (330 koní) a točivého momentu 983 Nm. Dojezd se odvíjí od náročnosti terénu, celkem rezervní nádrže pojmou 435 litrů nafty. Nástrahy terénu překonávají pneumatiky Michelin XZL 46" a jejich funkci vylepšuje přední hydraulický a zadní vzduchový podvozek. Pro všechny případy je nainstalovaný přední naviják s tažnou sílou 13,5 tuny.

Firma prodává tohle auto po jednotkách kusů přesně podle přání konkrétních zákazníků a není divu - cena 1,5 milionu dolarů, tedy asi 35 milionů korun za základní provedení je skutečně tučná. Pokroková konstrukce, přepychové materiály a prostorný vnitřek nevyjdou levně a ani taková suma nemusí být konečnou, lze ji ještě navýšit dodatečným vybavením. Za své peníze ale dostanete unikátní automobil od základu navržený pro cesty kamkoliv na zeměkouli s pohodlím čtyřhvězdičkového hotelu.


Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 1 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 01Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 2 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 02Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 3 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 03Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 4 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 04Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 5 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 05Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 6 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 06Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 7 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 07Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 8 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 08Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 9 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 09Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 10 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 10Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 11 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 11Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 12 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 12Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 13 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 13Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 14 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 14Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 15 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 15Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 16 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 16Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 17 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 17Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 18 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 18Američané prodávají pevnost na kolech za 35 milionů, uvnitř skrývá luxusní hotel - 19 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 19
Kdo chce mít komfort čtyřhvězdičkového hotelu kdekoli na zemi, měl by vyrazit směrem Earthroamer XV-HD, jen si na cestu musí přibalit nejméně 35 milionů korun

Zdroj: Earthroamer

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše