Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let

Jedna z největších hudebních legend historie tohoto světa si potrpěla na výstřední životní styl. Obsah garáže Michaela Jacksona tomu odpovídal, tyto vozy skrýval v Neverlandu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let

3.9.2019 | Mirek Mazal

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let

/

Jedna z největších hudebních legend historie tohoto světa si potrpěla na výstřední životní styl. Obsah garáže Michaela Jacksona tomu odpovídal, tyto vozy skrýval v Neverlandu.

Nebýt smolného červnového dnes roku 2009, Michael Jackson by před pár dny oslavil své 61. narozeniny. Skvělý zpěvák, skladatel, choreograf, tanečník a producent byl ikonou hudebního průmyslu, která si cestu k věčné slávě musela prošlapat v prvé řadě sama. Popová hvězda nebyla dílem hudebních producentů, byl to perfekcionistický self-made man svého druhu, který do světa hudby vnesl mnoho nového a za svou neuvěřitelně dlouhou kariéru nasbíral 13 cen Grammy. Král popu drží také titul autora nejprodávanějšího hudebního alba všech dob za desku nazvanou Thriller, který mu už zřejmě nikdo nikdy nevezme.

Výjimečná nebyla jen jeho hudba, ale také jeho styl. Projevit se nutně musel i v garáži, která se nacházela na ranči Neverland v Kalifornii. Proslulé Jacksonovo sídlo o rozloze 1 214 hektarů s železniční stanicí a kinem pro 50 osob poskytovalo zábavu pro všechny generace návštěvníků. A na své si přišli i obdivovatelé individuálních úprav automobilů, protože Michael nemohl mít normálního jednoduše nic. Během své veleúspěšné kariéry nastřádal sbírku originálních vozů, kterými se běžně příliš nechlubil, osud si ale tak trochu zahrál i s nimi.

Patrně nemusíme připomínat jeho kauzu kolem údajného obtěžování mladých chlapců, která jej dostala až před soud. Byl shledán nevinným, náklady na špičkové právníky ale i tak bohatého člověka přivedly do finančních potíží. Své megalomanské bydlení tak musel opustit a vzniklé dluhy měl uhradit i prodej části jeho majetku. Mělo tedy dojít i na dražbu jeho výjimečných aut a dalších cenností, které aukční síň Julien's v Beverly Hills zdokumentovala ve svém katalogu z roku 2009.

Mezi asi 1 400 položkami se ukázala i flotila jeho aut z Neverlandu, na jejíž výjimečné kousky můžeme nyní díky aukci zavzpomínat. Prodáno nakonec nebylo nic, neboť Jackson získal peníze jinde a prodej zastavil. Díky stále existujícímu katalogu ale můžeme i dnes obdivovat, co všechno bylo připraveno k přepravě Jacksona a jeho hostů. Obyčejná auta to vážně nebyla.

1. GMC High Sierra 3500

Těžký pick-up, který parkoval za branami Neverlandu, byl v roce 1986 přestavěn na požární zásahové vozidlo. Nevíme, jestli měl Michael zálibu v podobných vozech, nebo prostě chtěl být připravený na všechno, tohle auto mu ale každopádně patřilo. Dvoumístný hasičský vůz firmy GMC poháněl šestiválec spojený se čtyřstupňovou automatickou převodovkou. Stroj skutečně uměl posloužit i v případě požáru, ale hadice, žebříky a čerpadla mohly pobavit i malé návštěvníky během cvičného hašení. Během aukce bylo v plánu získat za něj 8 000 dolarů (dnes 186 000 Kč).


Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 1 - Michael Jackson zrusena aukce 01Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 2 - Michael Jackson zrusena aukce 02Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 3 - Michael Jackson zrusena aukce 03Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 4 - Michael Jackson zrusena aukce 04Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 5 - Michael Jackson zrusena aukce 05Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 6 - Michael Jackson zrusena aukce 06Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 7 - Michael Jackson zrusena aukce 07

2. Autobus Neoplan

Nejvíce místa v Jacksonově garáži zabíral autobus Neoplan přestavěný na luxusní obytný vůz. Dlouhý koráb hnědé barvy s černo-červenými linkami poskytoval luxus, který zpěvák rád vyhledával. Do interiéru se dostalo vše, co bylo v roce 1997 možné zabudovat. Kabině dominují měkké koberce, kůže, leštěné dřevo, velká křesla a kompletní ozvučení drahou aparaturou. Třešinkou na dortu je kuchyňský kout anebo sprcha s toaletou a bidetem, vše obložené prvotřídními materiály. Odhadovaná cena při plánované aukci byla 60 000 dolarů (1,4 milionu Kč), možná až překvapivě málo.

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 8 - Michael Jackson zrusena aukce 08Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 9 - Michael Jackson zrusena aukce 09Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 10 - Michael Jackson zrusena aukce 10Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 11 - Michael Jackson zrusena aukce 11Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 12 - Michael Jackson zrusena aukce 12Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 13 - Michael Jackson zrusena aukce 13Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 14 - Michael Jackson zrusena aukce 14Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 15 - Michael Jackson zrusena aukce 15

3. Limuzína Lincoln

Návštěvníci ranče se mohli těšit na dopravní obsluhu ve velkém stylu. Byl pro ně připraven bílý Lincoln pro šest cestujících. Všichni pasažéři mohli čerpat výhody z prostorné limuzíny s koženým interiérem a dřevěnými doplňky. Za řidičem našlo své místo komfortní vybavení jako bar, telefon, dvojce televizorů nebo střešní okno. Pod kapotu se nastěhoval pětilitrový osmiválec, který byl zárukou kultivované jízdy. U Julien's plánovali utržit až 8 000 dolarů (186 000 Kč).

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 16 - Michael Jackson zrusena aukce 16Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 17 - Michael Jackson zrusena aukce 17Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 18 - Michael Jackson zrusena aukce 18Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 19 - Michael Jackson zrusena aukce 19Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 20 - Michael Jackson zrusena aukce 20Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 21 - Michael Jackson zrusena aukce 21

4. Rolls-Royce Silver Spur Touring

V roce 1990 získal popový fenomén tuto další limuzínu značky Rolls-Royce. Šestice pozvaných si mohlo plně užívat vzácných dřevin okolo jemné kůže po celém obvodu světlé kabiny. Klimatizace, plný bar a hlasité moderní ozvučení patřilo mezi základní výbavu. Britský luxus na aukci počítal s prodejem za 60 000 dolarů (1,4 milionu Kč).

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 22 - Michael Jackson zrusena aukce 22Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 23 - Michael Jackson zrusena aukce 23Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 24 - Michael Jackson zrusena aukce 24Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 25 - Michael Jackson zrusena aukce 25

5. Rolls-Royce Silver Seraph

Další Rolls-Royce speciálně upravený pro nepřekonatelného tvůrce hudby. Elegantní limuzína se vyznačuje opět spoustou cenného dřeva a kůže. Zadní salonek pro šest lidí s dekorem dle přání Jacksona odpovídá vysoké úrovní zpěvákova života. I jako ojetý exemplář s V12 vepředu měl do kasy přinést 160 000 dolarů (dnes 3,7 milionu Kč).

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 26 - Michael Jackson zrusena aukce 26Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 27 - Michael Jackson zrusena aukce 27Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 28 - Michael Jackson zrusena aukce 28Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 29 - Michael Jackson zrusena aukce 29Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 30 - Michael Jackson zrusena aukce 30Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 31 - Michael Jackson zrusena aukce 31Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 32 - Michael Jackson zrusena aukce 32

6. Cadillac Fleetwood

Každá popová star musela mít Cadillac. Jackson vybral Fleetwood z roku 1954, který prošel rukama například také anglické herečce Jessice Tandy nebo americkému herci Morganovi Freemanovi. Plyšový interiér s jemným kobercem byl absolutní hit. Se silným motorem V8 aukční dům mohl pomýšlet na 30 000 dolarů (696 000 Kč).

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 33 - Michael Jackson zrusena aukce 33Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 34 - Michael Jackson zrusena aukce 34Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 35 - Michael Jackson zrusena aukce 35Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 36 - Michael Jackson zrusena aukce 36Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 37 - Michael Jackson zrusena aukce 37Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 38 - Michael Jackson zrusena aukce 38

7. Harley Davidson

Pořádek musí být a v americkém případě není nic lepšího než Harley Davidson s majáky. Upravený motocykl policejního ražení údajně sloužil také samotnému Jacksonovi, který na něm jezdil.

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 39 - Michael Jackson zrusena aukce 39Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 40 - Michael Jackson zrusena aukce 41Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 41 - Michael Jackson zrusena aukce 40

8. GMC V Jimmy Sierra Classic

Skutečným nástrojem pro údržbu Neverlandu v chodu byl šedý GMC na vysokém podvozku. Terénní pick-up sloužil k pokrytí dlouhých vzdáleností pro všechny zaměstnance pod vedením Jacksona. Podle jejich vyjádření nebylo snadné udržet obydlí v plné parádě a navíc se nadřízený vždy nechoval seriózně.

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 42 - Michael Jackson zrusena aukce 42Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 43 - Michael Jackson zrusena aukce 43Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 44 - Michael Jackson zrusena aukce 44

9. Ford Econline E150

Pro hromadné přejezdy na pozemku sloužil velký Ford z roku 1993. Spousta místa a 5,8litrový V8 byl ověřeným receptem na praktickou dodávku. Uvnitř bylo připraveno kožené posezení s moderní elektronikou. Cena při zrušené aukci měla odpovídat 5 000 dolarů (116 000 Kč).

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 45 - Michael Jackson zrusena aukce 45Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 46 - Michael Jackson zrusena aukce 46Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 47 - Michael Jackson zrusena aukce 47Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 48 - Michael Jackson zrusena aukce 48

10. Ostatní hračky

Dokumentace k neuskutečněné aukci odkazuje také na tříkolku s úložným prostorem na občerstvení pro malé a velké. Mladší ročníky si mohly celé dny hrát ve šlapacím autíčku v barvách hasičských záchranářů. Větší jedinci měli k dispozici dospělejší motokáry určené na provizorní závodní dráhu, odvážní směli řídit výkonnější verze ve světle modrém zbarvení. Mezi atrakcemi se dalo jezdit také v golfovém vozíku, verze bez střechy měla na kapotě portrét Krále popu, uzavřené tipy měly jen černý lak bez žádných obrázků. V garážích se našel také starý kočár poháněný elektrickou energií. Každý si našel svoji oblíbenou hračku, i červená šlapací tříkolka čekala na využití anebo historický roadster zelené barvy.

I to všechno svědčí o výjimečnosti muže, který nás před 10 léty opustil. Leckteré věci z jeho garáže či ranče patrně označíte za kýčovité, ale i to k Michaelu Jacksonovi neodmyslitelně patřilo.

Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 49 - Michael Jackson zrusena aukce 49Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 50 - Michael Jackson zrusena aukce 50Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 51 - Michael Jackson zrusena aukce 51Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 52 - Michael Jackson zrusena aukce 52Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 53 - Michael Jackson zrusena aukce 53Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 54 - Michael Jackson zrusena aukce 54Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 55 - Michael Jackson zrusena aukce 55Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 56 - Michael Jackson zrusena aukce 56Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 57 - Michael Jackson zrusena aukce 57Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 58 - Michael Jackson zrusena aukce 58Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 59 - Michael Jackson zrusena aukce 59Auta, která skrýval luxusní ranč Michaela Jacksona. Teď by mu bylo už 61 let - 60 - Michael Jackson zrusena aukce 60

Zdroj: Julien's Auctions

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše