Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr

Až skoro rok poté, co se rumunská automobilka pochlubila rozšířením nabídky variant spalujících LPG, se jich dočkali také zákazníci v České republice. Náhoda to nebude, 1. leden 2020 se blíží.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr

20.11.2019 | Petr Prokopec

Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Až skoro rok poté, co se rumunská automobilka pochlubila rozšířením nabídky variant spalujících LPG, se jich dočkali také zákazníci v České republice. Náhoda to nebude, 1. leden 2020 se blíží.

Na sklonku loňského roku Dacia příliš nepotěšila šetřivé motoristy lačnící po stále citelně levnějším plynovém pohonu. O to překvapivější však byla informace, která jen pár dní poté pro změnu potvrzovala návrat agregátu spalujícího LPG do portfolia rumunské automobilky. Bohužel však měla poněkud hořkosladkou příchuť, neboť značka se kvůli velkému zájmu rozhodla upřednostnit trhy, kde dosahuje nejvyšších prodejů. Plyn tak byl k mání třeba ve Francii, Češi ale měli smůlu. Tedy až doteď, aktuálně totiž LPG varianty zamířily také na náš trh.

Je třeba hned na úvod zmínit, že oproti minulosti nás čekají nemalé změny. LPG bylo totiž dříve spojeno s 1,6litrovým atmosférickým motorem. Tomu je konec, neboť štafetový kolík převzal přeplňovaný litrový tříválec se 100 koňmi. To je opravdu zajímavé, neboť turbomotory většinou nemají plyn příliš v lásce. Rumunská automobilka však dodává, že pohonná jednotka byla již od počátku uzpůsobena právě spalování LPG. A dokonce v takové konfiguraci produkuje vyšší točivý moment (170 Nm versus 160 Nm).

Jelikož data spojená s jízdní dynamikou prozatím nebyla zveřejněna, není jisté, kterak má navýšení točivého momentu a jeho posunutí o pár set otáček níže vliv na zrychlení. Dle Dacie by nicméně agregát uzpůsobený LPG měl snižovat emise CO2 oproti ryze benzinové verzi tříválce 1,0 TCe o 12 procent. Tím se i vysvětluje, proč Rumuni vlastně vrací LPG do hry a proč jej opětovně budou nabízet ve velkém. Emise je totiž třeba v souladu s novými pravidly EU platnými od 1. ledna 2020 snižovat a na elektrifikaci v případě Dacie ještě nepřišel čas. Automobilka tak zkrátka něco pro jejich snížení udělat musela.

Ať už ale bylo hlavní motivací cokoli, LPG má nyní plnou tovární podporu a váže se k němu pochopitelně i plná tříletá tovární záruka. Kromě toho není nádrž třeba měnit po 10 letech, jako je tomu u dodatečných přestaveb, navíc její instalace ani neomezuje zavazadelník, neboť nádrž vyplnila místo pro rezervu. Místo ní si tedy motoristé musí vystačit pouze s lepicí sadou. Tím nám ale všeobecné informace končí, přesunout se tak můžeme k nabídce jednotlivých modelů.

Oproti minulosti zde máme určitou redukci, neboť dříve bylo možné s plynem spojit i Dacii Dodgy a Dokker. Aktuálně ovšem mohou zákazníci vybírat „pouze“ mezi modely Sandero, Logan, Logan MCV a Duster. LPG přitom pokaždé roztáčí pouze přední kola, na výběr jsou ovšem různé stupně výbavy. Nejhůře je na tom přitom Logan, kde jsou k dispozici pouze úrovně Open (272 400 Kč) a Arctica (266 400 Kč).

Logan MCV je oproti tomu již k mání se třemi stupni Open (272 400 Kč), Arctica (288 400 Kč) a Stepway (317 400 Kč), což lze říci také o Dacii Sandero. Za plynový hatchback tedy dáte 249 400 Kč (Open), 273 400 Kč (Arctica) nebo 302 400 Kč (Stepway). A pokud zatoužíte po Dusteru, musíte si připravit 343 900 Kč (Comfort) nebo 373 900 Kč (Prestige), respektive méně, až dorazí základní úroveň Essential.


Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 1 - Dacia Duster LPG 2019 01Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 2 - Dacia Duster LPG 2019 02Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 3 - Dacia Duster LPG 2019 11Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 4 - Dacia Duster LPG 2019 10
Dacia Duster uzpůsobená spalování LPG se od standardního provedení na první pohled neliší

Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 5 - Dacia Duster LPG 2019 03Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 6 - Dacia Duster LPG 2019 04Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 7 - Dacia Duster LPG 2019 05Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 8 - Dacia Duster LPG 2019 06Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 9 - Dacia Duster LPG 2019 07Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 10 - Dacia Duster LPG 2019 08Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 11 -
Změny prozradí jen motorový prostor, dvě nádrže a tlačítko v interiéru umožňující přepínání mezi benzinem a plynem...

Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 12 - Dacia 1,0 TCe LPG 2019 prvni foto 01Dacia u nás opět začíná prodávat verze pro šetřílky, zřejmě ani nemá moc na výběr - 13 - Dacia 1,0 TCe LPG 2019 prvni foto 02
...pod kapotou pak trůní o trochu silnější benzinový přeplňovaný tříválce 1,0 TCe

Zdroj: Dacia

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.