Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád

Jeho éra je dávno pryč a většině lidí dnes bude neznámý, přesto je to právě on, kdo ve Formuli 1 exceloval takovým způsobem, že některé jeho rekordy zůstávají dodnes platné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád

21.1.2020 | Petr Prokopec

Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jeho éra je dávno pryč a většině lidí dnes bude neznámý, přesto je to právě on, kdo ve Formuli 1 exceloval takovým způsobem, že některé jeho rekordy zůstávají dodnes platné.

Pokud v jakékoliv diskuzi dojde na hledání nejlepšího pilota Formule 1 všech dob, pak vzduchem obvykle začnou létat jména jako Michael Schumacher, Ayrton Senna nebo Lewis Hamilton. Dá se ale předpokládat, že na Jima Clarka si vzpomenou jen ti největší zasvěcenci. Přitom právě „Létající Skot“ je dost možná nejen nejlepším pilotem F1 historie, ale nejlepším závodníkem vůbec. I přesto, že ve srovnání s výše zmíněnou trojicí se mu povedlo dosáhnout „pouze“ dvou titulů mistra světa.

Ke Clarkovi nás přivedlo nové video od Drive Tribe, které se věnuje jednomu z pozoruhodných úspěchů tohoto jezdce. Jeho předmětem je závod, kterého se účastnily monoposty F1, přesto nešlo o součást seriálu mistrovství světa. „Létající Skot“ v roce 1965 zvítězil v závodě Glover Trophy, který se jel v britském Goodwoodu. A Clark svým tehdejším vítězstvím stanovil i rekord okruhu, který již nikdy nebude překonán.

Nejde ani tak o to, že by to technicky nešlo. Důvodem nepřekonatelnosti je fakt, že v roce 1966 majitelé trati odmítli začlenění šikan, jež by stále zrychlující vozy zpomalily. V Goodwoodu se tak jednoduše krátce po Clarkově rekordu přestalo závodit a nejlepším výsledkem původní tratě tak navždy zůstane čas 1 minuta a 20,4 sekund.

Od té doby se monoposty a další závodní vozy na okruh vrátily, i ten byl nakonec modernizován. Přitom došlo na jeho zkrácení z 3 862 metrů na 3 809 m, což sice nevypadá na velký rozdíl, ovšem ten vedl ke srovnání trati. Goodwood se tak rázem stal zcela novým okruhem, byť do značné míry stejným způsobem, jako se v Česku staví zcela nové dálnice. Jinými slovy proběhla spíše modernizace, který v případě závodních tratí není ničím neobvyklým.

A stejně trvalo dlouho, než Clarka někdo dorovnal. Podařilo se to až v roce 2015, kdy během memorialu Bruce McLaren Nick Padmore dosáhl na Lole T70 Spyder z roku 1965 času 1 minuta a 18,217 sekundy. Rychlejší čas má na kontě také Jackie Stewart, který s monopostem BRM zajel okruh za 1 minutu a 19,8 sekundy. Jeho čas ovšem pochází z kvalifikace, zatímco „Létající Skot“ jej dosáhl v samotném závodě.

Clark kromě F1 krotil také sportovní vozy, cestovní vozy a v roce 1965 vyhrál slavnou Indianapolis 500. Čím je Clark jasně zapsán do síně slávy, to je počet tzv. Grand Slamů. Tím je míněno vítězství v kvalifikaci i závodě, vedení v závodě od startu až do cíle a zajetí nejrychlejšího kola. Všeho jezdec samozřejmě musí dosáhnout během jediného závodního víkendu F1. Clarkovi se to povedlo hned osmkrát, dodnes nejvíce ze všech. Kromě toho je jedním ze třech jezdců v historii, kteří získali Grand Slam ve dvou po sobě jdoucích závodech.

Druhým závodníkem, jenž dosáhl takového úspěchu, je Alberto Ascari, přičemž ten má na kontě celkově pět Grand Slamů. Stejně jako Michael Schumacher, ten však nikdy nebodoval dvakrát po sobě. To se naopak povedlo Sebastianu Vettelovi, jenž má na kontě Grand Slamy čtyři. Zároveň je také jedním ze dvou aktivních jezdců F1, který vůbec kdy nějaký získal. Tím druhým je samozřejmě Lewis Hamilton, který již skóroval šestkrát.

Hamiltonovo jméno ve videu Drive Tribe na rozdíl od Schumacherova a Ascariho nezazní, přitom však právě britský závodník má asi jako jediný šanci, aby Clarkovi sebral tento rekord. Svůj poslední Grand Slam ostatně získal při poslední loňské Velké ceně Abú Zabí. Pokud by dosáhl ještě dalších tří a nikdo další by již nezaskóroval, bylo by v držení pouze těchto dvou jezdců hned 17 Grand Slamů z celkových 65.

To jsme ale poněkud odbočili, proto zpátky k „Létajícímu Skotovi“ a jeho velikosti. Ta byla jednoznačně potvrzena během Velké ceny Belgie v roce 1963. Během závodu panovaly neskutečné podmínky, kdy déšť a mlha omezovaly viditelnost. Většina jezdců tak nabrala na opatrnosti, ani to však jejich karambolům nezabránilo. Clark na to ale šlápl a zvítězil s náskokem 4 minut a 50 sekund.

Tento rozdíl mezi prvním a druhým v cíli rovněž dodnes nebyl pokořen a ani na to už nejspíše nedojde. „Viditelnost ke konci byla nulová. Jel jsem po většinu závodu na nejvyšší stupeň a na konci mi rychlost začala klesat na 160 km/h. Mnoho aut se roztočilo na rovinkách a bylo to extrémně nebezpečné,“ popsal posléze Clark důvody, proč by dnes jistě došlo na zastavení a restart závodu.

„Létající Skot“ zůstal Formuli 1 věrný až do roku 1968, kdy by nejspíše i mohl vyhrát třetí titul. Naznačuje to alespoň skutečnost, že zvítězil hned v prvním závodě sezóny v Jižní Africe. Poté však v šampionátu následovala čtyřměsíční přestávka, během které jezdci mohli závodit i v jiných sériích. Clark si proto odskočil na Hockenheimring do kokpitu Formule 2, jeho vůz však vlivem technické závady vylétl z trati.

Skotský závodník zemřel ve svých 32 letech, kdy měl na kontě více vyhraných závodů F1 a pole position než kterýkoliv jiný jezdec do té doby. Jeho smrt zasáhla celý svět včetně Colina Chapmana a Grahama Hilla, jeho kolegů u Lotusu. Právě Hill nakonec dal tým znovu dohromady a v šampionátu zvítězil. Do té doby jediný držitel trojkoruny (vítězství v 24 hodin Le Mans, Velké ceně Monaka a Indy 500) pak mistrovský titul posmrtně věnoval právě Clarkovi.


Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 1 - Jim Clark 01Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 2 - Jim Clark 02Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 3 - Jim Clark 03Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 4 - Jim Clark 04Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 5 - Jim Clark 05Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 6 - Jim Clark 06Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 7 - Jim Clark 07Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 8 - Jim Clark 08Dodnes nepřekonané rekordy F1 stanovil skoro zapomenutý pilot, tragicky zemřel mlád - 9 - Jim Clark 09
Jim Clark dokázal během své krátké kariéry dosáhnout mnoha rekordů, z nichž některé jistě a jiné velmi pravděpodobně nebudou nikdy překonány

Inspirace: Drive Tribe

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.