Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc

Ač se to nemusí zdát, Tesla Cybertruck je obrovské auto, na délku měří skoro 5,9 metru. Dělala si zálusk i na pozici největšího sériového pick-upu historie, tu už ale stěží někdo vezme Internationalu CXT.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc

29.12.2019 | Mirek Mazal

Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ač se to nemusí zdát, Tesla Cybertruck je obrovské auto, na délku měří skoro 5,9 metru. Dělala si zálusk i na pozici největšího sériového pick-upu historie, tu už ale stěží někdo vezme Internationalu CXT.

Tesla v posledních dnech hledí se vztyčenou hlavou do budoucnosti. Třebaže dále zůstává extrémně ztrátovou firmou, její akcie jsou na historickém maximu a dokud bude mít důvěru investorů, přežije cokoli. Na tento stav mohlo a nemuselo mít vliv svérázné odhalení neméně svérázného pick-upu - záhy po něm akcie zamířily přesně opačným směrem, jenže pozornost, který si tento vůz získal a stále udržuje, mohl investory přimět opět ocenit zejména marketingové schopnosti Tesly.

Buď jak buď, po prototypu elektrického tahače a bleskurychlému supersportu jde o další vstup firmy na dosud neprobádané pole, kterému by chtěla hned vládnout. Tesla už dříve slibovala vůz, který bud větší než největší silniční pick-upy a který dalece přesáhne jejich možnosti. Jak se firmě podařilo to druhé, posuďte sami, v případě velikosti ale firma na samotný vrchol zcela jistě nedosáhne. I když je Cybertruck pořádný macek (oficiálně byla potvrzena jen délka 5 885 mm, tedy skoro 5,9 metru - například Škoda Octavia je o více jak 1,2 metru kratší), v historii vzniklo ještě větší monstrum, před kterým se musí sklonit.

Vrátit se nyní musíme do roku 2004, kdy Navistar International začal vyrábět řadu pick-upů známých pod označením „Extreme Truck“ jinak „XT“. Vycházely z tahačů kamionů a na svět přišly jako největší sériové pick-upy, které kdy svět poznal. Dodnes nebyly nikým a ničím překonány a jsou to skutečně pozoruhodná monstra.

Verze CXT, kterou můžete vidět na snímcích, je toho skvělým příkladem. Na rozdíl od Tesly je tento stroj skoro zapomenutý i za oceánem, natož pak u nás. Od září 2004 vyráběný model je vážně dokonalým křížencem kamionu a pick-up trucku - stanul na podvozku tahače, ten ale nesl dvojitou korbu z Fordu F-350 s volbou hydraulického sklápění. Kabina pocházela rovněž z F-Series, volitelná čtyřmístná nebo dvoumístná, byla doplněná například o DVD přehrávač, kožené sedačky z pštrosí kůže a satelitní rádio.

Navistar International spojil stálý pohon všech kol s pětirychlostní automatickou převodovkou Allison 2500HD s šestiválcovým naftovým motorem DT466 o objemu 7,6 litru s výkonem až 164 kW (223 koní) a točivým momentem nejvýše 732 Nm. Do nádrží na naftu se vešlo 265 litrů nafty, takže to drobek nebyl v žádném směru, nakonec i délka 6,5 metru, šířka 2,4 metru a výška 2,7 metru o tom vypovídají. Stroj vážící 6,6 tuny pak dosahoval maximální rychlosti 135 km/h, kterou krotily vzduchové brzdy z kamionu. A když na to přišlo, CXT uměl utáhnout až 18 tun nákladu.

Zní to všechno zajímavě, zákazníky to ale nedojalo - i na Američany nemající problém jezdit v kolosálních pick-upech bylo tohle prostě moc. Po čtyřleté produkci tří různých variant tak byla výroba ukončena pro nezájem a žádné takové monstrum už se do výroby nikdy nepodívalo.

Tesla je tak vlastně docela odvážná, neboť jen o 0,6 metru kratší Cybertruck není zase o tolik menší. A internetem právě koluje video přiloženém níže, na kterém je vidět, jak se pick-up Tesly sotva vejde do jejího vlastního designového centra. Pokud ale auto o veškerou pozornost publika nepřipravil jeho primitivní vzhled, kvůli velikosti bude zavrženo stěží.


Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 1 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 01Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 2 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 02Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 3 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 03Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 4 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 04Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 5 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 05Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 6 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 06Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 7 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 07Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 8 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 08Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 9 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 09Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 10 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 10
Navistar International CXT přišel v roce 2004 na trh jako největší sériové vyráběný pick-up historie - je to v podstatě tahač kamionu s korbou. Pro nezájem o podobné stroje zůstal největším dodnes, ani Tesla Cybetruck není s 5,9 metry délky větší

Zdroje: Navistar International, FamilyFirstJ@Twitter

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.