Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc

Ač se to nemusí zdát, Tesla Cybertruck je obrovské auto, na délku měří skoro 5,9 metru. Dělala si zálusk i na pozici největšího sériového pick-upu historie, tu už ale stěží někdo vezme Internationalu CXT.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc

29.12.2019 | Mirek Mazal

Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ač se to nemusí zdát, Tesla Cybertruck je obrovské auto, na délku měří skoro 5,9 metru. Dělala si zálusk i na pozici největšího sériového pick-upu historie, tu už ale stěží někdo vezme Internationalu CXT.

Tesla v posledních dnech hledí se vztyčenou hlavou do budoucnosti. Třebaže dále zůstává extrémně ztrátovou firmou, její akcie jsou na historickém maximu a dokud bude mít důvěru investorů, přežije cokoli. Na tento stav mohlo a nemuselo mít vliv svérázné odhalení neméně svérázného pick-upu - záhy po něm akcie zamířily přesně opačným směrem, jenže pozornost, který si tento vůz získal a stále udržuje, mohl investory přimět opět ocenit zejména marketingové schopnosti Tesly.

Buď jak buď, po prototypu elektrického tahače a bleskurychlému supersportu jde o další vstup firmy na dosud neprobádané pole, kterému by chtěla hned vládnout. Tesla už dříve slibovala vůz, který bud větší než největší silniční pick-upy a který dalece přesáhne jejich možnosti. Jak se firmě podařilo to druhé, posuďte sami, v případě velikosti ale firma na samotný vrchol zcela jistě nedosáhne. I když je Cybertruck pořádný macek (oficiálně byla potvrzena jen délka 5 885 mm, tedy skoro 5,9 metru - například Škoda Octavia je o více jak 1,2 metru kratší), v historii vzniklo ještě větší monstrum, před kterým se musí sklonit.

Vrátit se nyní musíme do roku 2004, kdy Navistar International začal vyrábět řadu pick-upů známých pod označením „Extreme Truck“ jinak „XT“. Vycházely z tahačů kamionů a na svět přišly jako největší sériové pick-upy, které kdy svět poznal. Dodnes nebyly nikým a ničím překonány a jsou to skutečně pozoruhodná monstra.

Verze CXT, kterou můžete vidět na snímcích, je toho skvělým příkladem. Na rozdíl od Tesly je tento stroj skoro zapomenutý i za oceánem, natož pak u nás. Od září 2004 vyráběný model je vážně dokonalým křížencem kamionu a pick-up trucku - stanul na podvozku tahače, ten ale nesl dvojitou korbu z Fordu F-350 s volbou hydraulického sklápění. Kabina pocházela rovněž z F-Series, volitelná čtyřmístná nebo dvoumístná, byla doplněná například o DVD přehrávač, kožené sedačky z pštrosí kůže a satelitní rádio.

Navistar International spojil stálý pohon všech kol s pětirychlostní automatickou převodovkou Allison 2500HD s šestiválcovým naftovým motorem DT466 o objemu 7,6 litru s výkonem až 164 kW (223 koní) a točivým momentem nejvýše 732 Nm. Do nádrží na naftu se vešlo 265 litrů nafty, takže to drobek nebyl v žádném směru, nakonec i délka 6,5 metru, šířka 2,4 metru a výška 2,7 metru o tom vypovídají. Stroj vážící 6,6 tuny pak dosahoval maximální rychlosti 135 km/h, kterou krotily vzduchové brzdy z kamionu. A když na to přišlo, CXT uměl utáhnout až 18 tun nákladu.

Zní to všechno zajímavě, zákazníky to ale nedojalo - i na Američany nemající problém jezdit v kolosálních pick-upech bylo tohle prostě moc. Po čtyřleté produkci tří různých variant tak byla výroba ukončena pro nezájem a žádné takové monstrum už se do výroby nikdy nepodívalo.

Tesla je tak vlastně docela odvážná, neboť jen o 0,6 metru kratší Cybertruck není zase o tolik menší. A internetem právě koluje video přiloženém níže, na kterém je vidět, jak se pick-up Tesly sotva vejde do jejího vlastního designového centra. Pokud ale auto o veškerou pozornost publika nepřipravil jeho primitivní vzhled, kvůli velikosti bude zavrženo stěží.


Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 1 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 01Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 2 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 02Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 3 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 03Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 4 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 04Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 5 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 05Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 6 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 06Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 7 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 07Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 8 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 08Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 9 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 09Dodnes největší sériový pick-up všech dob překonává i Teslu Cybertruck, byť ne o moc - 10 - International CXT vs Tesla Pick-up historie 10
Navistar International CXT přišel v roce 2004 na trh jako největší sériové vyráběný pick-up historie - je to v podstatě tahač kamionu s korbou. Pro nezájem o podobné stroje zůstal největším dodnes, ani Tesla Cybetruck není s 5,9 metry délky větší

Zdroje: Navistar International, FamilyFirstJ@Twitter

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše