Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část

Je to hotový ráj na zemi, který jen připomíná, jak ohromnou ikonou se v posledních letech stala zkratka GT-R. Pokud i pro vás něco znamená, na toto místo se raději nedívejte.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část

4.2.2020 | Petr Prokopec

Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to hotový ráj na zemi, který jen připomíná, jak ohromnou ikonou se v posledních letech stala zkratka GT-R. Pokud i pro vás něco znamená, na toto místo se raději nedívejte.

Nissan Skyline GT-R je japonským korunním klenotem, zvláště pokud jde o generace R32, R33 a R34. Paradoxem přitom je, že se ikonické kupé mimo svou domovinu oficiálně podívalo jen na pár trhů. Hlavním důvodem byl volant na pravé straně, verze pro pravostranný provoz nebyla nikdy oficiálně vyvinuta. V roce 2014 však ve Spojených státech padl zákaz importu. Týkal se sice pouze generace R32, která v té době slavila pětadvacáté výročí a tudíž mohla být jako veterán vpuštěna na americké území, nicméně i to stačilo. Stalo se totiž přesně to, co Japonci očekávali.

Pokud předpokládáte, že došlo na růst cen, máte pravdu. S uvolněním amerických stavidel se Skyline GT-R stal opravdu nadmíru poptávaným zbožím a přestože někteří japonští obchodníci s cizinci prakticky nekomunikují a drží Skyliny doma, poptávka udělala své. Zatímco tedy ještě před nějakými sedmi lety podle dealerů platilo pravidlo, že GT-R si může dovolit kdokoliv ze střední třídy, dnes je realita jiná. A to i za situace, kdy vedle sebe stojí stovky ojetých exemplářů.

Právě taková nadílka stojí na dvoře firmy Craft Sports, který objevil youtuber zvaný Summit. Jeho video se podobá návštěvě cukrárny, která nabízí jen zcela neodolatelné pamlsky. Nejlepší na celé věci přitom je, že prakticky jakoukoliv sladkost si můžete koupit. Jen je třeba počítat s tím, že do kapsy budete muset sáhnout opravdu hluboko. Jak už bylo naznačeno, ceny se v posledních letech vyšplhaly hodně vysoko.

Za zmínku v tomto ohledu stojí třeba verze GT-R LM Limited generace R33, která v přepočtu vychází na 2,3 milionu korun. To je částka, za kterou můžete pořídit novější, výkonnější a rychlejší Nissan GT-R R35. Ten sice přišel o označení Skyline, zároveň se však dostal do celého světa. A možná právě to poněkud snížilo jeho přitažlivost. Zvláště v porovnání s limitovanými edicemi, neboť třeba za R33 R400 dnes dáte okolo 7,5 milionu Kč, neboť jej vzniklo jen 44 exemplářů.

Ne vše je ale na prodej. Firma drží hlavně v podstatě nové vozy, se kterými dosud nikdo nejel - tedy pokud pomineme přesun mezi showroomy. A některé nepustí mimo Japonsko. Je však dost možné, že i toto omezení nakonec vezme za své, neboť letošek je totiž prvním rokem, kdy do Států může legálně generace R33. I v jejím případě lze počítat s dalším růstem cen, což nejeté kusy pošle na pro normálního smrtelníka nedosažitelnou úroveň. Pokud ale máte zájem, raději si sežeňte japonského prostředníka, dovolí to nakoupit i levněji u firem, které se s cizinci nebaví.


Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část - 1 - Nissan Skyline GT-R Craft Sports 2020 01Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část - 2 - Nissan Skyline GT-R Craft Sports 2020 02Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část - 3 - Nissan Skyline GT-R Craft Sports 2020 03Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část - 4 - Nissan Skyline GT-R Craft Sports 2020 04Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část - 5 - Nissan Skyline GT-R Craft Sports 2020 05Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část - 6 - Nissan Skyline GT-R Craft Sports 2020 06Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část - 7 - Nissan Skyline GT-R Craft Sports 2020 07Fanda objevil místo, kde schovávají stovky legendárních sporťáků, na prodej je jen část - 8 - Nissan Skyline GT-R Craft Sports 2020 08
Pokud jste fanouškem Nissanu Skyline GT-R, pak pro vás zázemí firmy Craft Sports musí představovat ráj na zemi

Zdroj: Summit@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše