NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného

Nová loď pro přepravu lidí na Měsíc prochází přípravnými fázemi. Do zkušební komory jí pomohlo fascinující transportní letadlo tvaru mořského kytovce z roku 1965, žádné jiné ji nepřepraví.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného

30.11.2019 | Mirek Mazal

NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nová loď pro přepravu lidí na Měsíc prochází přípravnými fázemi. Do zkušební komory jí pomohlo fascinující transportní letadlo tvaru mořského kytovce z roku 1965, žádné jiné ji nepřepraví.

Národní úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) se s koncem životnosti raketoplánů dostal do prekérní situace. Sice nadále provozuje velkou část Mezinárodní vesmírné stanice, své lidi tam ale může dopravovat pouze na palubách ruských Sojuzů. Rusové tuto závislost samozřejmě využívají do posledního drobku a NASA za tyto cesty účtují milióny dolarů.

Proto se Američané dnes soustředí na znovunabytí možnosti dopravovat astronauty svými vlastními loděmi. Zatím to vypadá, že bude mít k dispozici dokonce dvě možnosti. Prvním se stane Crew Dragon společnosti Space X, jenž by měl zajišťovat dopravu do kosmu na komerční bázi. Na druhém pracuje přímo NASA spolu se společností Lockheed Martin, se kterou vyvíjí loď Orion určenou pro pohonnou platformu Space Launch System (SLS). S tou jí zase pomáhá Evropská kosmická agentura ESA a cílem je dostat se nejen na oběžnou dráhu, konečnou destinací je Měsíc.

Přepravní stroje Orion vychází z původních velitelský modulů programu Apollo, národní úřad bude chtít v budoucnu recyklovat použité lodě přistávající pomalu zpět na pevnině pomocí integrovaných padáků. Premiérový odlet ze Země zatím ctí plánované datum v průběhu příštího roku. Prozatím loď prochází testovacím procesem, při kterém cestuje mezi jednotlivými zkušebními středisky.

Vzhledem k jeho rozměrům, na výšku má 3,3 metru a kruhový půdorys v nejširší části zabírá průměr pěti metrů, a ceně jsou na jeho přepravu kladeny zvláštní nároky. Tento dopravní prostředek nelze jen tak naložit třeba na vlak či kamion. O jeho transport se tak muselo postarat speciální letadlo zvané Super Guppy, které má v rodném listě napsaný rok 1965.

Tento vzdušný transportér je schopný pojmout náklad o rozměrech 34 x 7,6 x 7,6 metru a hmotnosti cca 25 tun. Nevšední prostornost je dána nafouklým trupem, kvůli kterému dostal přezdívku malých akvarijních rybek, pavích oček. Celkovými rozměry to není žádný obr, dnes létají výrazně větší stroje, ve své době to ale bylo jediné letadlo schopné převézt poslední stupeň Saturnu V a mělo tak významný podíl na programu Apollo. A při návratu na měsíc se bez něj NASA neobejde ani dnes, stále neexistuje jiné letadlo schopné pojmout tak neforemný předmět.

Super Guppy má rozpětí křídel 47,6 metru a na prázdno váží 46 tun. Čtyři členové posádky mohou doletět na vzdálenost až 3 219 kilometrů, což bohatě stačilo na přepravu Orionu do Ohia, do státního zkušebního centra Plum Brook Station nedaleko Clevelandu. Tam Orion zavřou do největší vakuové komory světa a na řadu přijde dvouměsíční pobyt lodi v teplotách od mínus 160 do plus 150 stupňů Celsia, aby struktura okusila teplotní přechody, které ji čekají ve vesmíru i následně při návratu na Zemi.


NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 1 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 01NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 2 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 02NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 3 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 03NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 4 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 04NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 5 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 05NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 6 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 06NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 7 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 07NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 8 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 08NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 9 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 09NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 10 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 10NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 11 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 11NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 12 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 12NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 13 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 13NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 14 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 14NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 15 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 15NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 16 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 16NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 17 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 17NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 18 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 18NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 19 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 19NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 20 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 20NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 21 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 21NASA k přepravě kosmické lodi používá 54 let starý stroj, dodnes nemá sobě rovného - 22 - Super Guppy letadlo pro NASA foto 22
Letitá běluha se po dlouhé době opět vznesla a potěšila příznivce aviatiky

Zdroj: NASA Glenn Research@Twitter

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše