Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka

Kouzlu jednoho z nejprodávanějších aut světa propadl jako nikdo jiný. I když je Golf vidět na každém kroku, v garáží Josefa Juzy jich najdete více než kde jinde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka

8.10.2019 | Mirek Mazal

Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka

/

Kouzlu jednoho z nejprodávanějších aut světa propadl jako nikdo jiný. I když je Golf vidět na každém kroku, v garáží Josefa Juzy jich najdete více než kde jinde.

Josef Juza je milovník Volkswagenů do morku kosti. Nemůže přestat myslet na nejpopulárnější model značky, a proto se rozhodl dostat jich do své garáže více než kdo jiný. Z koníčku se stal životní závazek a z malého přístřešku se stala obrovská hala plná zaparkovaných Golfů.

Historicky nejprodávanější Volkswagen je etalon třídy kompaktních vozů a prvním autem, které vás napadne po vyslovení jména wolfsburské firmy. Josef kdysi denně řídil VW Caddy, když ho v polovině devadesátých let zaujal Golf první generace určený k prodeji. Své začátky nákazy golfovou horečkou popisuje jako lásku na první pohled. „Na výstavě Oldtimer jsem se zamiloval do první generace...“

Následovalo okamžité opojení malým hranatým hatchbackem, které předznamenalo vznik největší sbírky Golfů na světě. „Musel jsem se hned podívat na internet a brzy jsem našel další skvělé vozidlo, které nestálo prakticky nic. Transport byl kolikrát dražší než cena auta.“ Nenechal se odradit a většina úspor skončila utopena v automobilech.

Díky nevyléčitelné touze kupovat další speciality jeho sbírka čítá i výjimečné kousky jako jeden ze 71 ručně stavěných Golfů G60 Limited o výkonu 210 koní, 252 Nm a náhonem 4x4 Syncro. Vedle klidně stojí CitySTROMer čili elektrický prototyp s pohonem generující energii z dvanácti autobaterií. Nemůže chybět záplava GTI, z nich vyčnívá například GTI Oettinger nebo první řada GTI vyrobena originálně s dřevěným dekorem, jemnou kůží a telefonem pro arabského šejka.

Dále pod jednou střechou parkuje homologační speciál na rallye, ostatní závodní verze, jinak vyladěné GTI, ryze pracovní varianty, ale také unikáty omezené edice, které kdy byly vyrobeny. Za pozornost by stálo každé auto, protože Josef vybíral svědomitě, čemu věnuje svůj čas a finance.

Veškeré přírůstky jsou ponechány v sériovém stavu bez velkého zásahu automechaniků či restaurátorů. Josef má rád původní stav a chce, aby jeho sbírka vytvářela poctivý dojem odpovídající původnímu charakteru. Všech 114 aut opečovává především vlastními silami. Nejlepším příkladem jeho filosofie je miliónový Golf, který ukazuje na budíku 999 992 ujetých kilometrů. Přístrojový štít byl odpojen těsně před rekordní metou, od té doby auto ujelo dalších 150 000 kilometr.

Obdivuhodné, stejně jako celá kolekce - nahlédnout do ní můžete níže a nebo se vypravit navštívit nově vytvořené muzeum z ní osobně. Stojí v rakouském Stockerau asi 60 kilometrů jižně od Znojma a otevřené je o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin až do konce října. Vstupné činí přijatelných 9 Eur (230 Kč), Josef ale uvítá i příspěvky nad jeho rámec. Jak sám říká, na svou vášeň nepobírá žádné dotace, a tak mu udělá radost, když mu přispějete na další rozvoj jeho sbírky a nyní i muzea Golfů v jednom.


Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 1 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 01Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 2 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 02Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 3 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 03Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 4 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 04Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 5 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 05Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 6 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 06Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 7 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 07Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 8 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 08Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 9 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 09Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 10 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 10Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 11 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 11Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 12 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 12Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 13 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 13Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 14 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 14Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 15 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 15Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 16 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 16Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 17 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete 17Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 18 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete dalsi 01Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 19 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete dalsi 02Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 20 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete dalsi 03Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 21 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete dalsi 04Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 22 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete dalsi 05Nedaleko hranic ČR stojí největší sbírka Golfů na světě, je v ní i speciál pro šejka - 23 - VW Golf nejvetsi sbirka na svete dalsi 06
Všechny vozidla bez ohledu na stáří, historii, reálný nájezd statečně odolávají plynoucímu času. Letos Josef konečně otevřel muzeum s nimi

Zdroj: Golfsrudel

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše