Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci

Ještě než se Saab odebral na věčnost, stihl do prodeje uvést vůz, který měl být jeho záchranou. Vznikl v pouhých 814 kusech a když se některý objeví v prodeji, stojí spoustu peněz i s vysokým nájezdem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci

19.12.2020 | Mirek Mazal

Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci

/

Foto: Saab

Ještě než se Saab odebral na věčnost, stihl do prodeje uvést vůz, který měl být jeho záchranou. Vznikl v pouhých 814 kusech a když se některý objeví v prodeji, stojí spoustu peněz i s vysokým nájezdem.

Šance potkat na silnici v podstatě jakýkoli Saab je dnes extrémně malá naděje na spatření SUV této značky už chce konstelaci hvězd blízkou zázraku. Ale stát se to může. Švédové v době překopávání modelů jiných značek na auta hodná nosit slavné logo neváhali ani se vstupem do segmentu SUV. Zvlášť z dnešního pohledu logický krok k záchraně z červených čísel ale tonoucí automobilku před krachem nezachránil, nezmohl už nic.

Řeč je o Saabu 9-4X, pro spoustu lidí zcela neznámém voze. Vznikl na platformě GM Theta Premium, podobně jako třeba Cadillac SRX. Spolu s ním byl také vyráběn v Mexiku, Saabů však před krachem firmy vzniklo jen 814 exemplářů, z nichž se do Evropy dostalo jen několik desítek vozidel. Automobil cílený převážně na americkou klientelu byl představen na Auto Show v Los Angeles konci roku 2010, do Evropy se měl ukázat v létě 2011. Smělé plány zůstaly na papíře a po prodeji automobilky asijskému konsorciu už ani tam ne.

Pro americký trh se nabízel s dvojicí šestiválcových benzinových motorů. Jeden atmosférický, druhý přeplňovaný turbodmychadlem. Předpovědi počítaly s nasazením naftových motorů pro evropské zájemce, ale k tomu už nedošlo. Finanční kolaps Saabu učinil své a SUV „s interiérem z letadla” se už nikdy nezačalo znovu vyrábět.

Model 9-4X se tak stal jedním z nejvzácnějších Saabů vůbec a nejvzácnějším moderním vozem značky. Jepičí život a malosériová produkce ve výsledku drží ceny dostupných exemplářů na velmi vysoké úrovni. V prodeji bývá pár ojetin celkem běžně, momentálně se dva nachází v Německu. Oba byly normálně používané a i když má i ten méně jetý a tachometru přes 88 tisíc km, stojí spoustu peněz.

Vůz je k mání za rovných 27 000 Eur, tedy více jak 700 tisíc Kč, jak můžete vidět v inzerátu na zdrojovém odkazu. To z něj činí nejdražší moderní Saab, který si teď můžete koupit - cenou překonává i některé ceněné historické modely. Stříbrné provedení XWD Premium poprvé registrované až v únoru roku 2014 (výroba probíhala jen v roce 2011) pohání atmosférický benzínový šestiválec o výkonu 195 kW (265 koní), který evidentně sloužil i na rodinný dovolených.

Nyní je to spíš šance pro nadšence do švédské produkce, jak uchvátit jednu ze sběratelských rarit ze samého závěru existence Saabu, svým způsobem fascinující memento jednoho z posledních pokusů zachránit švédskou klasiku před pádem.


Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 1 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 01Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 2 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 02Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 3 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 03Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 4 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 04Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 5 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 05Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 6 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 06Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 7 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 07Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 8 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 08Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 9 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 09Nejdražší moderní Saab v prodeji je tak vzácný, že mnozí ani neví o jeho existenci - 10 - Saab 9-4X 2011 prodej ilu 10
Docela sympaticky působící SUV by se možná neztratilo ani v dnešní konkurenci, svérázný kokpit a mohutně působící zevnějšek by některé zákazníky zaujal. Bohužel, pořádně se o jejich přízeň ani nemohl ucházet a dnes jde o draze prodávanou raritu mezi ojetinami. Ilustrační foto: Saab

Zdroj: Mobile.de

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše